Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ce sa aleg?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
sVipper
Mon, 10 Oct 2011, 07:39PM

Registered Member #10465
Joined: 10 Oct 2011
Posts: 195
am inteles, ce ati alege dvoastra din aceste modele?

Back to top
cristiroland
Mon, 10 Oct 2011, 08:44PM
Registered Member #8581
Joined: 22 Dec 2009
Posts: 226
mie personal nu imi place la tyros claviatura..am observat ca asa e la yamaha....la korg gasesti multe materiale...deci tind spre korg:D am si eu la fel asa ca te sfatuiesc sa il iei ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
sVipper
Mon, 10 Oct 2011, 08:55PM

Registered Member #10465
Joined: 10 Oct 2011
Posts: 195
mersi de opinie

Back to top
sarac.lipit
Mon, 10 Oct 2011, 09:49PM

Registered Member #45
Joined: 29 May 2008
Posts: 2424
folclor zici... samples, robusteţe.
VA76+SD1. Dă clasă la orice arranger de top în acest domeniu. Doar că tre'să te plimbi cu jucărele mai multe.. Aşa, iei plasticu' sub braţ şi restu'n sacoşică... din modelele enumerate de tine.

Back to top
Mandocu
Mon, 10 Oct 2011, 10:41PM
Guest
Cred ca gresesti Sarac lipit nu compara va76 cu korg pa800,S Vipper eu unul iti recomand korg pa800,eu am avut clapa asta si am fost multumit de ea singurul dezavantaj e ca nu are memoria mai mare,dar in rest e foarte buna

Back to top
sVipper
Mon, 10 Oct 2011, 10:42PM

Registered Member #10465
Joined: 10 Oct 2011
Posts: 195
am privit si eu numai ce niste demostratii cu VA76 si nu m-a lasat deloc impresionat

Back to top
hliviu
Tue, 11 Oct 2011, 12:56AM
Guest
eu merg pe ideea ca o clapa tre sa sune bine.apoi sa aiba celelalte chestii(sa fie robusta,sa fie usoara,sa aiba leduri nu stiu ce culoare, sa aiba touch screen ...... samd)si ca sa vezi daca o clapa suna bine este youtube si decizi. fiecare are ureche diferita. pentru unul suna bine yamaha,pentru altul korg. doar o parere. oricum daca nu esti decis nu te grabi. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
sarac.lipit
Tue, 11 Oct 2011, 06:42AM

Registered Member #45
Joined: 29 May 2008
Posts: 2424
ca să sune un arranger cu sampling, vei rămîne surprins cîte sunete din VA vei folosi... pentru ce-l mai cumperi?
Marea majoritate compară sistemele audio cu ce ne trebe nouă. Demonstraţiile de VA le asculţi pe sistem. Imprimările de amatori sunt de toată jena... în fond, placa de sunet este concepută pentru adaptabilitate la orice praştie audio. Sună bine la nuntă pe orice. Ei, se schimbă jucărica la Yamaha. Cel mai bine sună pe un sistem audio tot Yamaha!

Back to top
cminor
Tue, 11 Oct 2011, 08:13AM

Registered Member #55
Joined: 30 May 2008
Posts: 2803
1. un demo pe youtube e un demo la o calitate de 2 lei, nu iti vei da seama de calitatea sunetului. vei auzi un tica-pica pe medii inalte, care nu inseamna nimic.
2. samplerul nu inseamna ca va suna bine. poti sa ai samplere de calitate, daca placa de sunet a clapei e varza, tot ca un cazan va suna.
3."materiale". poti sa ai tu 5000 de seturi, usere, si alte chitibusuri, daca nu stai sa bibilesti, sa studiezi CE iti este de folos din ele, degeaba le ai..
4. canti la nunti? ia vizioneaza si tu niste dvd-uri, casete,ceva filmari, si ai sa vezi ca oamenii trebuie sa se simta bine, ca e nunta, ca e concert, ca e petrecere privata. de cele mai multe ori ala habar nu are ca ai tambal, braci-craci pe style, sau e un koto cu cutoff.
5. nu doar clapa, ci si sistemul de sunet e important.
daca nu ai niste boxe, un mixer, reglate bine, poti canta si pe Tyros PA G 90 ca tot a doaga va suna.
Fiecare style, ton, trebuie bibilit, modificat, asa incat sa se potriveasca genului cantat, fiecare set, user, trebuie modificat la EQ pe mixer, asa incat sa se potriveasca salii , scenei, unde canti.
6.nu iti garanteaza nimeni ca o clapa de 4000 de euro va suna vine de cand ii dai drumul. unii care se pricep, fac o clapa de 500 de euro sa sune mai bine ca niste amatori care canta pe una de 5000. incearca sa te hotarasti ce vrei, ascultand live, nu pe site-urile cu encodare de 2 lei, fiecare model pe care crezi ca ti l-ai permite financiar.
O clapa are multe secrete daca nu stai sa studiezi manualul, si in acelasi timp, niste limitari, orice model ar fi..

Back to top
fly37
Tue, 11 Oct 2011, 08:52AM

Registered Member #235
Joined: 01 Jul 2008
Posts: 212
Bine punctat ce a spus cminor.mai clar de atat nici ca se poate.Cauta clapa care te caracterizeaza ca si sound,claviatura,etc,si fa-o sa sune bine alaturi de tot sistemul pe care ,canti.Altfel vorba lui cminor,suna ca doaga...
Daca pui 10bucati, PA800 una langa alta,aranjate,nici una nu va suna ca cealalta,asa ca decizia tot in maneca ta sta...

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 03 Jun 2026, 08:51
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap