Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Playback la nunti.
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
seby_69
Fri Nov 25 2011, 07:41PM
Registered Member #1388
Joined: Tue Sep 09 2008, 12:26PM
Posts: 224
bine punctat de ValiS,una e sa canti dupa negativ,pt care trebuie sa cunosti f bine originalul si sa te si ajute vocea sa-l canti,deci i-ti trebuie oarece studiu)alta e sa dai din buze dupa pozitiv.iar pe anumite piese internationale,chiar si romanesti,fara un anumit numar de instrumentisti,nu iese nici daca ai 3 clape periculoase!!!...si totusi apar polemici si nemultumiri cu nr-ul de download-uri permise!!....cui i-i mai fac trebuinta,dac toata lumea canta ,,live"??????

Back to top
cristiroland
Fri Nov 25 2011, 08:05PM
Registered Member #8581
Joined: Tue Dec 22 2009, 04:23PM
Posts: 218
eu nu fac playback si nici nu o sa fac...ce rost are...cum mai simti muzica..daca nu imi placea nu ma apucam si imi cumparam in loc de clapa un mp3 player si ieseam si mai ieftin..

Back to top
hliviu
Fri Nov 25 2011, 08:22PM

Registered Member #9455
Joined: Thu Jun 10 2010, 10:45PM
Posts: 332
de acord cu ValiS. mai ales daca negativul este facut de tine .. dc nu ??ce e drept atunci cand canti dupa negativ nu se mai poate face aceasi atmosfera. te simti limitat. cand canti live mai improvizezi ceva ... altfel iese ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif parerea mea.

Back to top
Pauleta
Fri Nov 25 2011, 08:27PM

Registered Member #4104
Joined: Sun Dec 14 2008, 07:19PM
Posts: 367
Daca negativul e facut de tine, e bine, dar cu pozitivele mai ales, e bataie de joc, fata de cel pentru care canti.

Back to top
ionutgeosy
Fri Nov 25 2011, 11:59PM
Registered Member #10615
Joined: Mon Nov 21 2011, 11:55PM
Posts: 28
apreciez ca v-ati dat cu parerea baieti!in zona unde locuiesc eu , prin italia, este doar o formatie de moldoveni, de peste prut,(sot si sotie) care au facut si ei rost de negative ROMANESTI, pe care habar nu le cunosc , si nu le stiu sa le cante(ma refer la clapa).cel mai tare urasc lucrul asta.se mai poate numi claparul lautar?

Back to top
seby_69
Sat Nov 26 2011, 10:33AM
Registered Member #1388
Joined: Tue Sep 09 2008, 12:26PM
Posts: 224
controversa subiectului-,,live" e destul de ampla si destul de interpretativa,in functie de cum o intelege fiecare,sunt fel de fel de muzicanti,fie mai buni fie mai rai,publicul i-i judeca sau ne judeca,sa nu credem ca toti cei care ne asculta sunt niste ignoranti!!!mult succes tuturor!!!!

Back to top
cminor
Sat Nov 26 2011, 11:06AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Daca e s-o luam asa, numai cei care canta cu tobosar, basist, pianist, chitarist si alte instrumente "manuale", sunt cei care canta live.

Problema de ,multe ori eu cred ca se pune in felul urmator: de multe ori nu gasesti un style sau tonurile pe care le are un negativ facut de profesionisti, sau poate versiunea karaoke a piesei originale (sa zicem ca pe album au pus si negativul).

Back to top
howard
Sat Nov 26 2011, 12:20PM
Registered Member #4016
Joined: Fri Dec 12 2008, 12:58PM
Posts: 89
Mda. Am vazut si eu de astea care se rup in figuri in fata clapei, facind teatru de mimica. Si e foarte urit. Persista asa problema si in Moldova(de peste prut). De cit asa "lautar" mai bine punea un CD-player si era mai bine. I-mi aduc aminte de anii 80- 90 cind eram copil si ma duceam pe la nunti numai pentru a vedea si auzi cum cinta muzicantii. Nu erau multi, erau 4 - 5 si cintau cu adevarat si era foarte interesant sa asculti si sa dansezi. Pe vremea ceia lumea era mai saraca decit acuma si tot i-si permitea sa plateasca o asa trupa (ca numai asa si erau cite 4-5). Acum cu mii de euro si se zice ca nu au de unde plati formatii mari. Eu cred ca problema e in zgircenia celor ce platesc (vor muzica buna, dar degeaba) si hapsinia (majoritatea) celor ce cinta (vor bani multi nejustificat). Atunci se cinta mai mult din placere, acum din interes. Dar undei interes de bani acolo nu e arta. Astai.

Apropo de clape scumpe. Acum cu tehnica moderna poti face orice singur fiind. Si marog daca iti permite aceasta tehnica e clar ca cinti singur, nu imparti banii cu nimeni. Dar nu e acel shik de trupa. Eu fiind obisnuit sa vad cite 4-5 oameni si dupa cind au aparut clape cu styluri unde cintau numai 2 sau kiar cite unul, imi parea ceva ciudat si nu asa vesel ca cindva. Si acuma am asa senzatie.

[ Edited Sat Nov 26 2011, 12:29PM ]


Back to top
marianmoisii
Sun Nov 27 2011, 02:13AM

Registered Member #6772
Joined: Sun Mar 01 2009, 02:14AM
Posts: 273
Am fost la cateva evenimente si am folosit negative... nu gasesc nimic rau in asta... personal cred ca maniera in care faci asta conrteaza, ideea este ca daca mergem undeva sa cantam o putem face si cu ajutorul unui negativ.

Back to top
Cisnadian
Sun Nov 27 2011, 10:35PM

Registered Member #10572
Joined: Wed Nov 09 2011, 10:01AM
Posts: 161
S-au schimbat unele din anii 80 pina azi, chiar daca multe din melodiile ce le cantam sunt din acea vreme .
Technica a avansat razant, si din orgile Vermona de altadata ,avem acum masinerii digitale super sofisticate...
Trebuie sa nu uitam ca si calitatea muzicii a crescut enorm si nu doar noi stim asta ci mai ales clientii nostrii care incepand cu anii 90 au lasat castofoanele (cu casetele Orwo inregistragte de pe la vecinii cu magnetofon Majak) si au inceput sa guste calitatea unui CD .
Vedetele au inceput sa numai cante live ,de ce ?
Pai eu zic ca muzica live nu suna nici pe departe ca cea din studiou , si nu dupa mult timp au iesit si Midiurile , pe care nimeni nu le foloseste dar toti vor sa le posede.
Eu recunosc ca folosesc cateva si suna mai bine decat cu styluri, dar incerc sa cant eu prima voce la clapa.
Asta acum mai e live sau nu ?
Eu zic ca este ,si chiar mai mult , fiind singur la o cantare trebuie sa ai ochii,si mai alles urechiile in patru, trebuie singur sa rezolvi mai multe joburi in acelas timp (Mixer , lumini , clapa , voce), pe cind intro formatie 4-5 instrumentalisti isi pot impartii intre ei aceste sarcini.
Va saluta Cisnadianu

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap