Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
Roland BK-5
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
adt
Thu Jan 26 2012, 10:00PM
Registered Member #10086
Joined: Sat Mar 05 2011, 01:03PM
Posts: 162
sunt in asentimentul colegului de mai sus in ce priveste aspectul,dar nu asta este cel mai important,important este cum suna,daca ar suna ca si roland g800 macar cred ca ar fi ok,g800 suna si azi cu toate ca este din 95 ,atata ca este limitata,suntem in 2012 si vad ca tot aceeasi treaba la aranjoare ,bk5 noul model de aranjor are tonuri noi,ritmuri bune ,posibilitati mai multe,dar la sunet nu suna diferit de gw8 sau seria exr,placi de sunet de slaba calitate.este parerea mea

Back to top
cminor
Fri Jan 27 2012, 07:23AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
g900, va8, gw9, pa10x, tyros 5...
mai oameni buni..
1. toti s-au obisnuit cu un sunet si putini stiu sa isi schimbe urechea si dupa nou.
2. "suna cum suna" pentru ca multe modele actuale, considera ca se mai citeste si cate un manual, ca userii au evoluat asa incat sa modifice ei sunetul clapei dupa cum le place.
3. evolutia mixerelor digitale, a compresoarelor incorporate, ar trebui sa duca la utilizarea lor, numai ca putini au rabdarea sa invete sa le foloseasca, sau banii pentru a plati un sunetist bun.
4. poate placile suna mai grosolan pe clapele vechi, dand un iz de "mama ce coa_e are", dar fidelitatea... cam greu. multe nu mai zic ca au "bas" dar la capitolul inalte, fusul ala suna tot ca o sabie in vant. Nu vorbesc de un model, ci de toate modelele "antice" care aveau un set de tonuri standard.
5.Calitatea unui sunet este data de tot lantul de sunet. Multe clape acum au iesiri balansate, dar putini folosesc cabluri balansate, pierzand de la clapa pana la mixer si de la mixer la statie cu pana la 30% din calitatea originala a sunetului clapei.
Nu mai vorbesc de nefolosirea sau folosirea prost a EQ-urilor clapei.
6. (si inchei) Monitoarele (a se citi boxe) redau NU CLAPA, ci ceea ce noi am ales sa sune. Cel mai bun exemplu este EQ-ul de medii inalte distosionate pe care toti manelistii il folosesc.
Asa trebuie sa sune>?
NU.
Asa s-au obisnuit, si VOR SA SUNE.
Daca unii s-au obisnuit cu un sunet de "PA-G-VA-PSS/PSR 1900-toamna", si nu se pot adapta la noile modele, este vina lor.
DA! Unele modele, scumpe, suna de rup. Cele ieftine, suna mai sec.
Dar se pot modela daca ai o ureche buna.
Dar pana si un model de 3000 de euro pe un sistem "acordat" de un incepator, va suna mai rau ca un psr 320 printr-un sistem bine reglat.

Back to top
adt
Fri Jan 27 2012, 02:53PM
Registered Member #10086
Joined: Sat Mar 05 2011, 01:03PM
Posts: 162
domnu c_minor,cred ca intelegi numai ce vrei,unde dai si unde crapa

Back to top
sarac.lipit
Fri Jan 27 2012, 04:11PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Cmin, nu fi supărat, sincer nu merită. Dar.
Nu e vorba de obinuinţă. Îi povesteam unui pretin că G1000 sună mai bine ca EM2000. Nu m-a crezut.
A cumpărat şi un G1000... s-a întîmplat.
I-am făcut hdd'urile identice, ambele clape au prgram identic.
Ei bine, solista i-a zis din prima că sună mai gras, mai prezent piesele şi ritmurile la prima nuntă. Fata n-are treabă cu sculele, sonorizare... injinerie jenetică audio... cîntă şi atît.

Şi hai să mai dau un exemplu. Toată lumea face viori, dar numai una-i regina.

[ Edited Fri Jan 27 2012, 04:29PM ]


Back to top
adt
Fri Jan 27 2012, 05:27PM
Registered Member #10086
Joined: Sat Mar 05 2011, 01:03PM
Posts: 162
asta am vrut sa spun si eu sarac lipit,domnul cminor ar trebui si dumneavoastra sa testati mai multe aranjoare de la roland din gama asta pana la 1000 de euro,mai noi ,mai vechi,cu sunete facute de dumneavoastra si reglaje sa nu fie in eq=midi+ inalte+distors,dar la cantari live,nu in studio si dupa aia sa veniti sa dati verdictul care l-ati dat mai sus,sa vedem mai puteti spune ca nu conteaza si placa de sunet,numai tonurile bine facute si monitoarele.am toata stima pt dumneavoastra dl cminor,dar cred ca in cazul asta vorbiti in nestiinta de cauza

Back to top
Cristi Audya
Sun Apr 08 2012, 04:21PM

Registered Member #275
Joined: Mon Jul 07 2008, 02:01PM
Posts: 319
DorelC,sunt interesat de un BK5 dar m-ar interesa programul care face din midi-style,as vrea sa-l studiez putin,exista vreo posibilitate sa il gasesc

Back to top
cminor
Sun Apr 08 2012, 04:52PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
adt a scris ...

cred ca in cazul asta vorbiti in nestiinta de cauza


Eu cred ca ai citit printre randuri ce am scris..
../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif
Stiu foarte bine ce vorbesc in cele ce am scris.
Mai pe intelesul tau, insa, spun mai direct si fara explicatii..
CAT DAI , ATATA FACE la cele IEFTINE!
Dar unori si cele SCUMPE SUNA DE 2 LEI!
In plus, cu un sunet reglat prost, si una care suna bine, o faci MUCI!
Cat despre "obisnuinta" unora de a se crampona la anumite modele.. e treaba lor DACA ISI FAC TREABA CU ELE !
Eu personal, nu am vrut sa evoluez la seria Fantom-G , de la Fantom-X, in primul rand datorita meniurilor prea stufoase pt live, fata de X.
Ca studio, G e masinarie... ca live, X are avantaje concrete.
Daca ar fi avut insa Korg M3, tonurile lui FantomX si mai ales placa... ATUNCI PT LIVE M3 era geniala..
asa ca.. SA NE FACEM TREABA BINE cu CE DORIM ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
DorelC
Sun Apr 08 2012, 08:16PM
Guest
Cristi Audya a scris ...

DorelC,sunt interesat de un BK5 dar m-ar interesa programul care face din midi-style,as vrea sa-l studiez putin,exista vreo posibilitate sa il gasesc


Cristi acel programel exista pe CD-ul care vine cu clapa e versiunea 4. Parca cu GW-ul avea versiunea 3. Sincer eu nu-l folosesc deoarece sunt obisnuit cu Style Works care e mult mai complex la treaba asta. Daca vrei eu ti-l dau. Este ceva tutorial pe youtube facut de un coleg de pe site cdn. Si daca vrei o clapa de asta la un pret convenabil ia legatura cu mine.

Baieti vorba multa saracia omului. Important e sa-ti placa tie in primul rand cum suna lucrul iesit din mana ta. Mie imi place cum suna clapa asta, pe zi ce trece mai descopar cate ceva la ea. Suna foarte curat aerisit pe amplificare. Am citit pe niste siteuri de afara ca unii au fost nemultumiti cum suna pe difuzoarele ei dar cand au pus-o pe sistemul de amplificare treaba s-a schimbat radical. Pe vremuri de criza cu o clapa ca asta iti faci trebuta foarte bine. Chiar nu merita sa investesti mii de euro sa-ti sune un tambal si un braci. Asta in afara de cei care au si alte venituri ma rog... O sa mai revin cu niste inregistrari pentru cei care sunteti curiosi asa cum ma pricep si cum aud eu altii probabil o vor face sa sune si mai bine. Deabia astept sa am cu cine colabora.

Back to top
Cristi Audya
Sun Apr 08 2012, 11:12PM

Registered Member #275
Joined: Mon Jul 07 2008, 02:01PM
Posts: 319
DorelC,de aceea m-am si adresat tie,eu actualmente am pa 3x Musikant,am avut toate clpele dar niciun Roland,asta din cauza samplerului,dar mi s-a luat si de tambal si asa nu suna,vreau un BK 5 ca oricum vreau sa inceapa studiul pustiul meu,si de placerea Soundului Roland dar as dori sa studiez putin programul ala,daca se poate sa mi-l trimiti. Multumesc anticipat!

[ Edited Sun Apr 08 2012, 11:21PM ]


Back to top
DorelC
Sun Apr 08 2012, 11:23PM
Guest
Se rezolva Cristi. Asta e bibileala de azi. In fiecare zi fac un style pana dupa Paste sper sa reusesc sa-mi fac un program intreg. LINK: Click aici !

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style


[download] Studio romania 2023 pa3x Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:12
Nu se incarca Style


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap