Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
adaptor usb - scsi
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
c_popescu1904
Mon, 30 Jun 2008, 09:32AM
Registered Member #72
Joined: 04 Jun 2008
Posts: 4
Stie cineva daca se poate lega un memory stick la Roland G 1000 prin intermediul unui cablu convertor scsi-usb?
Multumesc

Back to top
cminor
Mon, 30 Jun 2008, 09:38AM

Registered Member #55
Joined: 30 May 2008
Posts: 2803
pai nu stiu daca nu cumva acel adaptor are de fapt o interfata cu chip.... si acel chip este posibil sa nu fie recunoscut de g1000.
plus ca banuiesc ca ai vrea sa transferi din PC in G1000 prin acel stick fisiere, dar este posibil (cam 90% zic eu) sa nu il vada decat formatat in propriul sistem (ceea ce va duce la nerecuoasterea de catre PC a sistemului de fisiere si invers)

Back to top
c_popescu1904
Mon, 30 Jun 2008, 10:12AM
Registered Member #72
Joined: 04 Jun 2008
Posts: 4
Multumesc, m-am gandit si eu la aspectele acestea. Este motivul pentru care am ezitat sa dau banii pe adaptor pentru probe si am postat intrebarea pe site. O sa mai citesc in cartea tehnica, poate da mai multe detalii, insa nu imi mai amintesc daca la vremea cand a aparut g 1000 memory stik-urile erau asa de uzitate

Back to top
Matrafox
Mon, 30 Jun 2008, 10:27AM
Guest
popescu pe vremea cand a aparut G1000 nici nu se prea stia de memory stick.Eu am avut G 1000 si am transferat fileuri prin acel port cu ajutorul unui zip extern.Care e chestia ? In primul rand chiar daca ar "vedea" stickul acesta ar trebui sa fie formatat de catre g1000 pentru ca acesta nu lucreaza cu fileuri ca atare ci cu o baza de date.Poate ai vazut pe calculator cum arata un zip formatat.Are anumite foldere si alte fileuri care contin baza de date.Eu stiu pe unii care si-au pus HDD in loc de zip si clapa formateaza cam 1gb din acel hard .Eu nu sunt sigur si nu stiu cum arata acel cablu de care ai vorbit poate imi dai un link.Poate ar fi bine sa faci o incercare inainte de a-l cumpara.

Back to top
cminor
Mon, 30 Jun 2008, 10:27AM

Registered Member #55
Joined: 30 May 2008
Posts: 2803
parerea mea este sa dai un mail catre roland USA.
si intrebi daca recunoaste sau nu.
mi-e in general mi-au raspuns la toate mailuri f politicos si foarte la obiect.
si romanii iti raspund dar nu stiu daca au testat ei asa ceva, americanii sunt mai nebuni (a se citi fanatici-zapaciti) decat reprezentantii romani

Back to top
c_popescu1904
Mon, 30 Jun 2008, 10:55AM
Registered Member #72
Joined: 04 Jun 2008
Posts: 4
LINK: Click aici!
Va multumesc pentru raspunsuri. Nu sunt foarte stresat de aceasta problema. Am vrut doar sa vad daca exista o alternativa in conditiile in care unii dintre colegi s-au mai plans de probleme cu unitatea (nu neaparat pe site). Eu am un G1000 de aproape 10 ani (de cand au aparut) si functioneaza foarte bine (sa nu vorbesc intr-un ceas rau).
Putem considera subiectul incheiat si eventual sa-l scoatem din forum


Back to top
Matrafox
Mon, 30 Jun 2008, 11:44AM
Guest
Nu-l scoatem din forum deoarece poate mai sunt si alti membri cu astfel de clape si-i intereseaza subiectul.Poate te gandesti si tu sa-ti pui un hard in clapa....

Back to top
mihai_bd
Mon, 30 Jun 2008, 12:10PM

Registered Member #225
Joined: 30 Jun 2008
Posts: 3
Salutare. Sunt si eu interesat de un HD pentru G1000. Ma poate ajuta cineva? Merci.

Back to top
c_popescu1904
Mon, 30 Jun 2008, 12:18PM
Registered Member #72
Joined: 04 Jun 2008
Posts: 4
Atunci daca tot am deschis subiectul am si ceva obligatii. Am mai citit in manual si in principiu scrie ca se poate lega prin scsi orice unitate de stocare, pana la un numar de maximum 8. Pentru G 1000 sunt setate implicit pozitiile 5 (ZIP drive) si 7 (internul clapei). In definitiv un memory stik poate fi asimilat (prin definitie) unui hard sau unitate zip. O sa caut un cablu si o sa verific

Back to top
admin
Tue, 01 Jul 2008, 07:25PM


Registered Member #1
Joined: 21 May 2008
Posts: 1773
Eu am incercat sa pun Hard Disk intr-un VA-7, si nu mi-a mers ... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_straight_face.gif ...

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 03 Jun 2026, 08:51
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap