Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Roland G800 vs Korg PA500 sound, armonie manual
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Enache
Thu Aug 09 2012, 11:06AM
Registered Member #8067
Joined: Thu Aug 20 2009, 08:14PM
Posts: 70
vreau sa aud parerile celor ce cunosc cele doua clape: roland g800 si korg pa 500. vreau o comparatie doar la sound, tonuri. care suna mai bine pentru manual.? in rest nu vreau sa comparam memoria, touch-ul, transferul de date pe stick sau discheta. vreau sa ne limitam strict la sound, tonuri, armonie manual. specific muzica de folclr, lautareasca, manele.
Multumesc!

[ Edited Thu Aug 09 2012, 11:34AM ]


Back to top
sarac.lipit
Thu Aug 09 2012, 01:26PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
păi korgu' sămplează tonurile lui g800. Care crezi că sună mai bine?

[ Edited Thu Aug 09 2012, 01:27PM ]


Back to top
NxSound
Thu Aug 09 2012, 01:41PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
korg ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
DorelC
Thu Aug 09 2012, 02:12PM
Guest
In cazul acesta nu cred ca se compara ca sound PA500 cu Roland G800. Normal ca cei cu Korg tot calul lor o sa si-l laude. As vrea eu sa aud ceva facut pe Korg PA500 stiut fiind faptul ca nu are sampler. O sa pot zice si eu Da! acum suna clapa si nu niste tonuri semplate care pot suna si de pe un PC.

Back to top
Minel
Thu Aug 09 2012, 04:02PM
Guest
clar G800..La manual nici nu exista grad de comparatie intre cele doua.la solistica,e mai buna pa500..dar sound-ul G-urilor este incontestabil.

Back to top
Enache
Fri Aug 10 2012, 02:39AM
Registered Member #8067
Joined: Thu Aug 20 2009, 08:14PM
Posts: 70
saraclipit nu inteleg un lucru. eu daca nu ma insel stiu ca pa500 nu are sempler. cum sempleaza tonuri din pa800? banuiesc ca are din fabrica tonuri de pa800. multumesc tuturor pentru raspunsuri. ar mai fi ceva. ca si acompaniament cu aranjor care are sound mai bun? la manual tin sa cred ca g800.

Back to top
sarac.lipit
Fri Aug 10 2012, 10:08AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
în general, Yamaha şi Korg sună cam la fel, indiferent cîte parale dai pe ele. Un mic avantaj... să le poţi folosi la folclorul românesc ar fi samplingul. Pentru folclor, în general semplăm tonuri roland. G în special. De ce să iau o jucărică să semplez alta?
Clapele sună. Depinde cine şi cum le foloseşte, indiferent de brand.
Aranjoare bune tot pe la roland găseşti. Simple, eficace...doar stocarea datelor... este problematică

[ Edited Fri Aug 10 2012, 10:16AM ]


Back to top
Cuslea_FM
Fri Aug 10 2012, 10:18AM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

D-le Enache aveti dreptate, pa500 nu are sampler ...insa maestrul sarac lipit a facut referire la modelele cu sampler de la korg ...si cu siguranta la toate celelalte clape cu sampler, indiferent de brand! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Eu personal, ca proaspat detinator de Roland G1000 (care face cat Pa500 + G800 la un loc) pot spune cu mana pe inima referitor la tonurile de armonie ca G1000 are unele tonuri de bas si chitari net superioare calitativ chiar si Yamaha EX5-ului pe care il mai am in dotare ...iar ptr. a putea vedea cam ce-i poate pielea EX5-ului va rog sa urmariti thread-ul acesta LINK: Click aici ! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

...Dupa cum am mai spus in nenumarate randuri, si ma repet din nou cu speranta ca asa poate voi reusi sa-i fac sa inteleaga pe cat mai multi dintre utilizatorii de clape si/sau module de sunet destinate productiei muzicale, ca:

1. In mare parte, despre instrumentele muzicale electronice care sunt disponibile pe piata in zilele noaste si despre tehnologia folosita de catre aceste instrumente comparativ cu instrumentele muzicale electronice de odinioara, as putea spune cu convingere ca acestea au involuat intr-o oarecare masura, si asta in special in ceea ce priveste complexitatea posibilitatilor care sa permita utilizatorilor libertatea de configurare dupa bunul plac a propriului instrument! Cu siguranta s-a recurs la aceasta restrictionare deoarece producatori de instrumente muzicale electronice si-au dat seama ca au dat cam prea mult utilizatorilor si ca dand prea mult dintr-o data isi taie astfel singuri creaca de sub picioare ptr. ca noi utilizatorii nu mai depindem de fiecare model nou pe care-l scot ei pe piata! ...Asa insa, in momentul de fata, utilizatorii sunt obligati sa achizitioneze mereu cate-un model nou care iese pe piata, ca sa poata beneficia de cate ceva din ceea ce mai dau producatorii cu taraita! ...Noi utilizatorii ne bucuram ca niste catelusi la fiecare OS-isor pe care ni-l arunca producatorii din cand in cand ...iar producatorii se bucura de continuitatea castigurilor care le sunt asigurate astfel pe termen lung! ...Si uite-asa, toti impreuna vom trai fericiti pana la adanci batraneti (spre norocul si castigul lor) si pana cand moartea ne va desparti (spre ghinionul si prejudiciul lor) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif

2. Tipologia si valorea calitativa a sunetelor unui sintetizator e determinata in primul rand de tipul sintezei folosite ptr. generarea tonurilor si de fidelitatea placii de sunet (cu toate componentele ei) care proceseaza si reda sunetul! Urmariti thread-ul asta LINK: Click aici ! si cu siguranta veti intelege ceea ce vreau sa spun!

Sample-ul este de fapt o copie a sunetului real al unui instrument si niciodata o copie nu va putea atinge nivelul calitativ al originalului ...si cu atat mai putin nu va putea vreodata sa fie mai calitativ decat originalul ...astfel ca un ton semplat (indiferent de clapa sau de brand) nu va suna niciodata ca si tonul original dupa care a fost facut sample-ul respectiv, asta e lege ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

...Si poate asa vor intelege vreodata si cei care se chinuie sa sempleze diferiteite instrumente si sa le faca sa sune cat mai real, ca sinteza de tip sample folosita ptr. generarea tonurilor este de fapt o sinteza relativ simpla, de compromis intre pret si calitate, principalul motiv ptr. care acest tip de sinteza este foarte folosit de catre producatorii de clape fiind acela ca necesita o putere de procesare mai scazuta (adica pot fi folosite si placi de sunet mai ieftine care sa proceseze si sa redea sunetul) si implicit costuri mai mici ptr. productia clapelor ...si ca altele (mult mai costisitoare) sunt de fapt sintezele de sunet folosite ptr. generarea tonurilor care reproduc cel mai fidel sunetele si efectele instrumentelor acustice si implicit a celor traditionale, folosite in muzica populara, folclor si muzica lautareasca romaneasca ...dar si a oricaror alte tipologii de tonuri folosite si in alte genuri muzicale! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

...Si daca vreounu' dintre noi (care lucram dupa ureche si pe bajbaite) isi inchipuie ca vom reusi noi vreodata sa semplam un ton facandu-l totodata sa sune mai bine decat tonurile create de inginerii super-extra-mega specializati care lucreaza ptr. marii producatori de clape avand la dispozitie tehnologie de ultima generatie, atunci, inseamna ca ne lipseste cu desavarsire simtul realitatii! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_oh_go_on.gif

[ Edited Fri Aug 10 2012, 11:01AM ]


Back to top
victorr
Sat Aug 11 2012, 02:04AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Ca sound, roland g800 si la acompaniat manual si cu aranjor. korg pa500 o fi avand cateva functii mai noi ca e o clapa mai noua, dar g800 a fost o clapa legendara...si inca este. Cred ca alta ar trebui sa fie intrebarea: Roland G800 sau G1000.
Am auzit ca g800 are placa de sunet mai buna, dar g1000 are tonurile din g800+altele pe care g800 nu le are si mai multe ritmuri si zip drive.

Back to top
Devylxxx
Sat Aug 11 2012, 04:18AM

Registered Member #782
Joined: Tue Aug 12 2008, 12:48AM
Posts: 173
Eu am avut ocazia sa fac proba g800. g 1000 una langa alta aici in Viena unde locuiesc! Din punctul meu de vedere nu se compara g 800 cu g 1000 ca sunet, cine spune ca g 800 suna mai bine se inseala! Puneti pe monitoare de studio ambele modele si veti auzi diferenta! G 1000, nu doar ca are mai multe tonuri si zip drive, insa are conectica externa scsi pt hard sau dvd scsi, plus sequencer complet pe 16 track,uri pentru negative!

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap