Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Roland G800 vs Korg PA500 sound, armonie manual
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
sarac.lipit
Sat Aug 11 2012, 08:43AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
G800 a fost trecerea la G1000, pe aceaşi platformă şi claviatură semigrea... plus ce a scris Dawy mai sus. Imediat după 800 au scos 600... varianta uşoară, sună bine.

Back to top
cipyanoo
Sat Aug 11 2012, 09:57PM

Registered Member #10460
Joined: Sun Oct 09 2011, 10:58AM
Posts: 139
stie cineva daca pa 500 are claviatura buna ca aceea de la pa1x/pro?am gasit undeva sa o cumpar in rate ptr ca nu imi permit sa o cumpar cu banii jos.as vrea sa o cumpar ca accepta ritmuri de la modelele mai noi (pa2 pa800).caci la rolandul meu exr e2 nu prea am cum sa ii pun ritmuri noi si nu ma pricep sa le fac !imi cer scuze ca am postat aici nu am vrut sa mai deshid alt treath!sanatate tuturor!!

Back to top
Cuslea_FM
Sat Aug 11 2012, 11:22PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
cipyanoo a scris ...

stie cineva daca pa 500 are claviatura buna ca aceea de la pa1x/pro?

Bai fratilor, in primul rand haideti sa ne intelegem asupra unui aspect si anume asupra faptului ca fiecare tip de claviatura e buna ptr. tipologia de muzica si ptr. segmentul de utilizatori ptr. care a fost creata ...nu mai luati in considerare ce spunea cineva (stiu eu cine ../../images/emotes/yahoo/yahoo_whistling.gif ) cum ca doar claviatura semi-ponderata e profesionala iar celelalte tipuri de claviaturi sunt de jucarie!

Exista trei tipuri de claviaturi:

1. "Weighted Hammer Action" (ponderata) aceasta fiind claviatura de pian real;
2. "Semi-Weighted Action" (semi-ponderata) care imita claviatura unui pian traditional, dar cu o rezistenţă mai mică la atingere;
3. "Synth Action" (synth-acţiune) care imita claviatura unui un organ electronic

...In oricare dintre aceste trei tipologii de claviaturi sunt atat claviaturi profesionale si calitative din punct de vedere al constructiei, cat si claviaturi mai putin profesionale si calitative!

Din punct de vedere al claviaturii, clapele in discutie (Pa1x PRO si Pa500) sunt destul de diferite intre ele, deoarece fiecare in parte are feeling-ul sau propriu si se simt in mod diferit la atingere, vizand segmente diferite de utilizatori:

Pa1x PRO are o claviatura de tip "Semi-Weighted Action" (semi-ponderata) care imita claviatura unui pian traditional, dar cu o rezistenţă mai mică la atingere comparativ cu o claviatura de tip "Weighted Hammer Action" (ponderata) sau claviatura unui pian real! Avantajul acestui tip de claviatura il constituie feeling-ul si expresivitatea mai apropiate de cele ale unui pian real!
Claviatura de tip semi-ponderata (cu cele 76 keys) este foarte buna ptr. acompaniament manual si ptr. interpretarea pieselor de pian, deoarece acest tip de claviatura are feeling-ul necesar ptr. a fi utilizata in acest scop (lucru destul de greu de realizat cu o claviatura de tip "Synth Action")
Claviatura de tip semi-ponderata nu este foarte indicata pentru solistica (folclor), datorita faptului ca nu acorda utilizatorului posibilitatea de a realiza executarea pieselor muzicale rapid si usor, la viteza mare!

Pa1x si Pa500 au claviatura de tip "Synth Action" (synth-acţiune) care imita claviatura unui un organ electronic. Avantajul acestui tip de claviatura il constituie posibilitatea de a realiza executia pieselor muzicale rapid si usor, la viteza mare, datorita formei clapelor si a faptului ca acestea au o rezistenta foarte scazuta la atingere, iar dupa atingere, acestea revin foarte repede la poziţia lor initiala!
Claviatura de tip synth-acţiune este foarte buna in special pentru solistica (folclor) deoarece acorda utilizatorului posibilitatea de a realiza executarea pieselor muzicale rapid si usor, la viteza mare (lucru destul de greu de realizat cu o claviatura de tip semi ponderata)
Nu este foarte indicata ptr. acompaniamentul manual sau ptr. interpretarea pieselor de pian deoarece acest tip de claviatura nu are feeling-ul necesar ptr. a fi utilizata in acest scop.

ATENTIE! Trebuie sa specific faptul ca fiecare dintre caracteristicile acestor tipuri de claviaturi pot constitui avantaje sau dejavantaje, in functie de feeling-ul pe care fiecare in parte il are, in functie de tipul de muzica in care sunt folosite, dar si in functie de instruirea si antrenarea utilizatorului!

De exemplu:
...Un pianist va prefera o claviatura de tip "Weighted Hammer Action" sau "Semi-Weighted Action" pentru ca acestea ii confera feeling-ul si expresivitatea unui pian real ...lucru imposibil de realizat cu o claviatura de tip "Synth Action";
...Un armonist care acompaniaza manual, de asemeni, va prefera o claviatura de tip "Semi-Weighted Action" pentru feeling-ul pe care acestea il confera si ptr. faptul ca e mult mai rezistenta "la tavaleala";
...Un solist instrumentist interpret de folclor, cu siguranta va prefera mai mult o claviatura de tip "Synth Action" pentru usurinta si rapiditatea executiilor la viteza mare ...lucru destul de dificil de realizat cu o claviatura de tip "Weighted Hammer Action" sau "Semi Weighted Action"!

Obs: Informati-va bine inainte despre toate caracteristicile pe care le are orice obiect pe care vreti sa-l cumparati si asigurati-va ca acesta corespunde intradevar necesitatilor voastre:
1. Vreti clapa ptr. solistica, luati-va cu claviatura de tip synth-acţiune;
2. Vreti clapa ptr. acompaniat manual, luati-va cu claviatura semi-ponderata;

PS: Tare as vrea eu sa-i vad pe aia care se bat cu caramida-n piept ca ei sunt mari profesionisti si canta fara probleme si pe claviaturi semi-ponderate, cam cum se descurca ei la o nunta de tzigani unde trebuie sa cante trei zile intruna numai jocuri d-alea la 3,80 ...sau la o nunta in Oltenia unde tot trei zile trebuie sa cante intruna numai sarbe si brauri d-alea la 3,80 ...sau la o nunta in Moldova unde cam tot vreo trei zile trebuie sa cante intruna numai batute d-alea la 3,80 ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

[ Edited Wed Aug 29 2012, 10:59PM ]


Back to top
cipyanoo
Sat Aug 11 2012, 11:35PM

Registered Member #10460
Joined: Sun Oct 09 2011, 10:58AM
Posts: 139
scuzati-ma,dar am vrut sa ma refer la calitatea claviaturii,adica daca rezista in timp.sa nu fie din aia care revine inapoi doar din cotor.de ex la roland exr e2 are fiecare clapa cate un arc ce o readuce in sus de fiecare data cand e apasata clapa.ceea ce cred eu ca este bine!!restul e alegerea fiecaruia cand o cumpara,o testeaza!!

[ Edited Sat Aug 11 2012, 11:36PM ]


Back to top
Cuslea_FM
Sat Aug 11 2012, 11:45PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
cipyanoo a scris ...

scuzati-ma,dar am vrut sa ma refer la calitatea claviaturii,adica daca rezista in timp.sa nu fie din aia care revine inapoi doar din cotor.de ex la roland exr e2 are fiecare clapa cate un arc ce o readuce in sus de fiecare data cand e apasata clapa.ceea ce cred eu ca este bine!!restul e alegerea fiecaruia cand o cumpara,o testeaza!!

Comparand modelele la care ai facut referire tu, atat Pa1x varianta PRO (claviatura semi-ponderata) cat si Pa1x varianta cu difuzoare (claviatura tip organ) au claviaturi de calitate ...diferenta consta doar in modul de actiune al clapelor!

Pa1x PRO e cea mai tare clapa cu aranjor de la Korg, iar Pa500 nu suporta grad de comparatie cu Pa1x PRO din absolut nici un punct de vedere ...cu atat mai mult cu cat Pa1x PRO e o clapa profesionala, robusta si foarte bine realizata calitativ (mai putin placa de sunet, unde s-a cam zgarcit Korg Corporation), in timp ce Pa500 e o clapa amatoriala, foarte slaba si sub orice critica din punct de vedere calitativ ...si asta e valabil si ptr. comparatia din titlul acestui thread "Roland G800 vs Korg Pa500", deoarece G800, chiar daca e mai batranica, e totusi o clapa profesionala care din multe puncte de vedere le da cu flit chiar si unora dintre modelele astea noi, de ultima generatie si cu pretenti ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif
Pa500 e inferioara tuturor celorlalte clape ale brand-urilor concurente care fac parte din aceeasi categorie, adica din categoria clapelor de tip home entertainer keyboard arranger fara sampler! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Si ca o paranteza referitor la calitatea claviaturilor, dintre toate toate clapele cu aranjor care au claviatura semi-ponderata, cea mai rezistenta "la tavaleala" e claviatura seriei G de la Roland ...poti sa canti pe ea si cu ciocanele de tzambal si tot nu reusesti s-o paradesti ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

[ Edited Mon Aug 13 2012, 12:19AM ]


Back to top
dj_gigi13
Sun Aug 12 2012, 11:16AM

Registered Member #7855
Joined: Mon May 18 2009, 11:45AM
Posts: 104
Va salut Domnilor colegi!
Apropo de sound Korg pa500 cam asa suna clapa mea, (nu va legati de modul de interpretare pentru ca sunt "PRAF" cu dreapta)





[ Edited Sun Aug 12 2012, 12:51PM ]


Back to top
Cuslea_FM
Sun Aug 12 2012, 11:56AM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

...Ptr. comparatie, ascultati si un G gadilat manual de Vali, nepotu' lu' Fulgerica (desi calitatea inregistrarii nu e una dintre cele mai bune, cine are urechi aude vana si grasimea caracteristica sunetului inconfundabil al seriei G de la Roland) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif




[ Edited Sun Aug 12 2012, 11:59AM ]


Back to top
cminor
Mon Aug 13 2012, 09:02AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
cipyanoo a scris ...

imi cer scuze ca am postat aici nu am vrut sa mai deshid alt treath!sanatate tuturor!!


Nu iti mai cere scuze, pentru ca PENTRU ASTA e facut acest SITE!
Nu e pentru download doar, ci tocmai, pentru a ajuta colegi, prieteni, oameni de muzica.
Multumim la fel , sa fi si tu sanatos, si toti de pe site..

cipyanoo a scris ...

stie cineva daca pa 500 are claviatura buna ca aceea de la pa1x/pro?


S-ar putea sa iei teapa, pentru ca daca PA1X a fost model de top, PA500 este un fel de PA50, comparat cu PA1X/PA80, adica modelul inferior.


cipyanoo a scris ...
as vrea sa o cumpar ca accepta ritmuri de la modelele mai noi (pa2 pa800)


Din nou, vei lua o mare teapa..
Majoritatea style-urilor de pe ele suna PRIN SAMPLERE!
Deci ca sa sune ca la ei.. nu ai cu ce, pentru ca PA500 NU ARE SAMPLER.
Si daca nu stii sa aranjezi alte styluri in exr, care are destul de multe compatibilitati cu alte rolanduri, nu stiu cum vei putea sa iti aranjezi cele din PA2/800.
Parerea mea, este sa te orientezi catre o clapa de top, mai veche, gen Tyros 2 (care are sampler) sau pa1x.

Dar inca odata, asta este parerea mea..

P.S.
Legat de rate, orice banca iti da credit de nevoi personale fara sa te intrebe daca de ei iti iei 100 de gonflabile, 100 de aparate de barbierit, 100 de iahturi modeling, 100 de creveti, sau 100 de orice altceva..
Nu ii intereseaza decat sa iti ia dobanda.

[ Edited Mon Aug 13 2012, 09:05AM ]


Back to top
Adryan
Tue Aug 28 2012, 10:57PM

Registered Member #11289
Joined: Tue Aug 28 2012, 01:06PM
Posts: 17
g800 este mai mult pentru acompaniament in schimp pa500 este mult mai buna pe dreapta.
dar pentru manual g800 este mult mai bun decat pa 500


Back to top
LAVIN
Wed Aug 29 2012, 09:14AM

Registered Member #5747
Joined: Wed Feb 04 2009, 10:57PM
Posts: 448
sunt de acord cu ce spune cminor,asa ca tu decizi.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap