Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Acorduri si Game
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
SydOreL
Thu Dec 27 2012, 11:59AM

Registered Member #11359
Joined: Thu Sep 13 2012, 03:29PM
Posts: 73
Ma bucur foarte mult ca ne ajuti si pe noi incepatorii,incepusem sa cred ca sunt singurul care aplica sfaturile tale:))(nu ca ar fi fost vreo problema asta)Rog si pe altii sa lase daca gasesc poze interesante care sunt de ajutor pe aici sau programe putin mai complexe cu acorduri orce.Sarbatori fercitie tuturor.

Back to top
danpsr9000
Thu Dec 27 2012, 09:36PM

Registered Member #10205
Joined: Mon Jun 06 2011, 10:21PM
Posts: 317
Cisnadian a scris ...

Majoritatea cantecelor populare nu au firul acompaniamentului (Armonia) simplu cum ar fi Do , Fa , Sol
Ele sunt de obicei *colorate* acorduri majore +minore+ septimi+...


For fun aromonie simpla -

[ Edited Sun Feb 24 2013, 10:00PM ]


Back to top
SydOreL
Sun Jan 06 2013, 06:22PM

Registered Member #11359
Joined: Thu Sep 13 2012, 03:29PM
Posts: 73
Cisnadian putem trece la urmatorul episod.As avea o intrebare cum imi dau seama ce acorduri trebuie sa tin dupa mana dreapta.De exemplu fac eu un ritm frumos din mana dreapta cum imi dau seama cam ce acorduri pot sa tin?Si poti sa ma ajuti in legatura cu un manual pentru o tiganeasca?Sti la ce vreau sa ma refer...ritm dinala manual facut la orga doar din acorduri,sper ca ma intelegi.

Back to top
Cisnadian
Sun Jan 06 2013, 08:47PM

Registered Member #10572
Joined: Wed Nov 09 2011, 10:01AM
Posts: 161
Este foarte important sa intelegi , si sa pricepi episoadele anterioarere altfel ne invartim in cerc !!!

Daca am aflat die ce se compune un acord major de exemplu Do= Do+Mi+Sol si mai stim si Minorul lui Do= Do+Mi bemol+Sol
deci diferenta e terta , adica MI il coboram cu un semiton !!!!!
Asta e valabil la toate acele 12 game de care vorbeam in episodul 1
Asa ca acum tu trebuie sa cauti din toate 12 game acordurile majore +minore si sa le inveti pe de rost daca se poate si daca iti e prea usor mai ia si rasturnarile .
Continuam cu Septimile de exemplu Do 7 = Do+Mi+Sol+Si bemol
La fel asta si la restul gamelor de exemplu La7= La+Do diez+Mi+Sol acu cauta tu restul gamelor !!!!!!

Astea sunt BAZA , nu are rost sa te avanti la muzica lautareasca daca nu ai baza , trebuie sa o iei incet cu rabdare si multa munca 3-4 ore pe zi minimul !!!
Multe secrete le vei descoperi singur cand un cantec cunoscut reusesti sa-l canti cu mai multe floricele ... ca sa zic asa

Prima intrebare nu am prea inteles ce vrei, tu faci ritm cu mana dreapta... spune concret ce melodie , sau pune undeva sa ascultam si noi.
Incearca sa iei inceputul cantecului cand faci tu ritm si adaugi sunetelor tale 1-2 tonuri care iti suna tie bine si asta trebuie sa-ti dea acordul cautat
La muzica tiganeasca ma pricep din pacate prea putin sa-ti pot da sfaturi

Asa si acu la treaba !!!




Back to top
SydOreL
Mon Jan 07 2013, 12:20PM

Registered Member #11359
Joined: Thu Sep 13 2012, 03:29PM
Posts: 73
Multumesc mult Cisnadian esti un om pe cinste;)

Back to top
SydOreL
Mon Jan 07 2013, 12:23PM

Registered Member #11359
Joined: Thu Sep 13 2012, 03:29PM
Posts: 73
Am sa reiau din nou toate episoadele asta doar pentru a face totul corect(caci daca invat gresit ie nasol).Multumesc din nou si am sa revin.Cat despre intrebarea mea uite de exemplu aici daca asculti atent in spate este unul cu o alta orga care tine ritmul cu ambele maini LINK: Click aici ! nu stiu cum sa explic tine armonia pur si simplu face el ritmul.Nu ma refer la copil care face floricelele acelea minunate.As putea sa iti mai dau un exemplu cu alt link uite aici.http://www.youtube.com/watch?v=I99SD1NKPfY

Back to top
Cisnadian
Mon Jan 07 2013, 08:33PM

Registered Member #10572
Joined: Wed Nov 09 2011, 10:01AM
Posts: 161
Da am ascultat/vazut,
Acum inteleg ce vrei sa spui tu cu ritm, eu ias spune acompaniament
E greu dar nu e imposibil , evident iti va fi mai usor sa-ti arate cineva
practic , dar pana una alta vedem ce putem face.
Eu nu prea pot sa imi dau seama cum suna la tine cand spui ca faci ritm , poate e bine , de ce nu ..
Eu insa iti propun o metoda prin care am reusit eu sa mai invat cate ceva.
Nu stiu in daca te pricepi la citit note , asta va fi necesar.
Deci , de pe download iei un Midi care iti plac tie , il asculti pana il stii bine , cu un program de exemplu Notate Midi tot de acolo, poti
sa printezi notele adica partitura fiecarui din canalele midi .
Acolo vei vedea cum decurge bassul , si armonia ( de obicei chitara) si-l iei bucatuica cu bucatica, intai numai bassul , si-l inveti pe de rost cu mana stanga , apoi mana dreapta, va dura ceva vreme pana vei sti cantecul , dar daca faci asta la vreeo 2-3 cantece prinzi sistemul.

***Bafta***



Back to top
crick611
Tue Jan 08 2013, 02:28AM

Registered Member #9015
Joined: Sun Mar 07 2010, 07:58AM
Posts: 273
Salutare tuturor!
Daca imi permiteti sa ma ''amestec'' si eu in aceasta discutie.... as dori sa ii dau in primul rand un sfat initiatorului acestui thread (SydOrel):
- Te grabesti sa inveti multe notiuni, si avansate, in timp ce tu inca nu faci diferenta intre acompaniament manual, acompaniament cu armonizator, nu faci diferenta intre acord, si arpegiu, si poate nu stapanesti nici foarte bine efectuarea (cantarea) gamelor majore (numai zic de cele minore, unde acolo exista cate 3 variante la o gama).
Eu zic sa o iei cu inceputul, treptat! Pas cu pas!
Dl Cisnadian incepuse bine, cu episoade, insa tu deja vrei sa treci la acompaniament manual!
Nu vreau sa te descurajez, din contra, vreau sa iti deschid ochii, sa iti luminez mintea, dar ca sa ajungi sa acompaniezi manual, e cale lunga, acum depinde de auzul fiecaruia!
Eu mai degraba ti-as adresa o intrebare, si anume:

-Stii ce este o gama?!

Daca stii sa imi raspunzi la aceasta intrebare, voi reveni si eu aici pe acest thread, si iti voi da treptat notiunile elementare de teorie muzicala! Numai asa poti avansa, cu pasi mici! Incet, dar sigur!

Back to top
SydOreL
Tue Jan 08 2013, 05:29PM

Registered Member #11359
Joined: Thu Sep 13 2012, 03:29PM
Posts: 73
crick611 imi place ce ai spus si nu te contrazic deloc.Pai din cate stiu eu o gama este un drum(sa-i zic asa)de note care fac parte dintro octava.Acuma din cate stiu eu notele poate sa fie crescatoare sau descrescatoare(do-re-mi-fa-sol-la-si-do sau invers do-si-la-sol-fa-mi-re-do)Sper ca nu am spus bazaconii si daca am facut asta imi cerc scuze in teorie nu prea stiu pentru ca,cand eram la scoala nu ma atragea deloc muzica decat dansul si acum cand cat de cat la chitara,muzicuta,tobe,clapa si mai nou incerc sa cand la fluier cu 6 gauri doar dupa clapa(cand putin piesa la clapa,incerc sa o reproduc la fluier)si fac beatbox foarte foarte bine.Oricum multumesc foarte mult tuturor care ma ajute si cred ca nu doar pe mine,chiar daca altii nu lasa comentarii nu cred ca nu intra sa mai arunce cate un ochi la ce sfaturi imi da mi-e domnul Cisnadian si sper ca si tu crck611 daca doresti normal sa ne mai ajuti si tu cu cate una alta.Bafta si multa sanatate.

Back to top
victorr
Tue Jan 08 2013, 06:32PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Hai sa facem o recapitulare. Cisnadian ti-a explicat ca avem 12 sunete, tonuri si semitonuri (clapele albe si clapele negre la pian) si fiecare din aceste tonuri poate forma o gama majora sau minora.
Ti-a explicat treptele principale dintr-o gama: 1, 4, 5 Tonica, Subdominanta si Dominanta.
Ti-a dat exemple de melodii cu armoniile aferente.
Ti-a aratat cercul cvintelor.
Ti-a explicat diferenta dintre major si minor, ti-a aratat septima de Dominanta.

Acum tu trebuie sa canti toate gamele sau macar cele care incep de pe clapele albe si sa inveti relativele lor.
Gamele minore au minorul natural, minorul armonic si minorul melodic.
Luam Do Major, cea mai simpla gama, toate clapele albe, niciun # si niciun bemol la cheie. Relativa lui este La minor.
Cunosti intervalele? Ca sa aflam relativa lui Do Major coboram cu o terta mica.
Intervalele: citeste aici LINK: Click aici !

De fapt nu are rost sa mai scriu, pentru ca pe nea google gasesti o groaza de materiale, manuale de teorie chiar si daca nu sunt intregi cel putin pentru baza teoriei muzicii o gasesti. LINK: Click aici ! LINK: Click aici ! LINK: Click aici ! LINK: Click aici !

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap