Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Acorduri si Game
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
SydOreL
Tue Jan 08 2013, 07:24PM

Registered Member #11359
Joined: Thu Sep 13 2012, 03:29PM
Posts: 73
Multumesc victorr link-urile sunt foarte utile.Ma bucur foarte mult vazand ca tot mai multi oameni intra pe acest thread

Back to top
Cuslea_FM
Tue Jan 08 2013, 09:24PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

SydOreL, dacă tot vrei să înveți muzica, îți recomand LINK: Click aici ! & LINK: Click aici ! & de aici LINK: Click aici ! descarci pdf-ul d-lui Eugen Karban ...după ce visezi și noaptea în somn tot ce-i aici, îmi spui și îți mai dau oarece (dacă n-oi muri de bătrânețe până atunci ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif )

[ Edited Tue Jan 08 2013, 10:14PM ]


Back to top
orgasev
Sun Jun 23 2013, 02:19PM

Registered Member #12951
Joined: Sun Jun 09 2013, 08:24PM
Posts: 72
daca in dreapta prind acordul Do Major ce prind in stanga la bas ? ca nu prea inteleg. Va rog ajutatima .

Back to top
victorr
Sun Jun 23 2013, 05:40PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
orgasev a scris ...

daca in dreapta prind acordul Do Major ce prind in stanga la bas ? ca nu prea inteleg. Va rog ajutatima .


In armonia clasica, Do, el fiind tonica. Si nu ne-ai spus la ce gen de muzica?

Back to top
crick611
Sun Jun 23 2013, 08:37PM

Registered Member #9015
Joined: Sun Mar 07 2010, 07:58AM
Posts: 273
Sydorele, i-a prinde la stanga, notele Do si Sol, in timp ce la dreapta iei acordul Do Major!
Apoi dupa ce te obisnuiesti, iei la stanga, Sol-Si-Do-Mi. Astea sunt doar mici exemple, evident acompaniamentul difera la fiecare piesa, nu e ceva stabil. Totul trebuie sa aiba o legatura armonica. De exemplu nu poti canta o piesa cu m. dreapta din Do Major, iar la stanga sa acompaniezi din La Major, sau ori care alta tonalitate. Totul trebuie sa se incadreze in pe urmatorul format: Tonalitatea de baza - Subdominanta - Dominanta. Asta s-ar traduce pe treptele urmatoare din GAMA: I-IV-V. Asta e regula minima.
Acordul Major este format pe treptele I-III-V din gama, si are terta Mare.
Acordul minor este format tot pe treptele I-III-V, insa terta este mic.
Mai pe inteles, acordul Major este format din 2 terte suprapuse, prima terta este Mare, iar a doua este mica.
La cel minor, tertele se inverseaza, adica prima este mica, a doua este Mare.
Acordul de Septima Dominanta, este format dintr-un acord Major, la care i se mai adauga si Septima mica. Treptele din gama fiind: I-III-V-VII. Adica terta Mare-terta mica-terta mica. Se mai poate spune ca are terta Mare-cvinta perfecta-septima mica.
Succes!

Back to top
camyasan
Tue Jul 16 2013, 10:15AM
Registered Member #13108
Joined: Mon Jul 15 2013, 08:24AM
Posts: 1
Buna ziua,

Puteti sa imi spuneti unde as putea gasi mai multe detalii despre acorduri si armonii? Sau sa imi explicati cum imi pot da seama in ce gama este o melodie si de ce ar trebui sa in cont? Eu nu prea le am cu cantatul de pe ureche sunt mai mult genul de om notist si as vrea sa imi perfectionez cat mai mult stilul si cunostintele. Va multumesc.

Back to top
Cisnadian
Tue Jul 16 2013, 11:07AM

Registered Member #10572
Joined: Wed Nov 09 2011, 10:01AM
Posts: 161
Buna camyasan ,
chiar in acest thread gasesti niste linkuri in care poti afla unele taine ale acordurilor si armoniei.
Un raspuns concret la intrebarea ta : in multe cazuri o melodie incepe intr-o gama si se termina in aceiasi gama , aceasta fiind gama pe care o cauti.
Cantatul dupa ureche e destul de important mai ales la folclor , de aceea iti pot da sfatul sa incerci incepand cu melodii simple pe care le-ai invatat pe note , sa le canti si fara note , adica pe de rost , chiar daca la inceput nu-ti iasa perfect , continua nimic nu e imposibil.
Bafta

Back to top
orgasev
Tue Jul 23 2013, 02:14PM

Registered Member #12951
Joined: Sun Jun 09 2013, 08:24PM
Posts: 72
Imi cer scuze ca am revenit asa tarziu. Genul de muzica este "Muzica din Banat(populara) '' in special in care prin cu dreapta Do Majo am vazut multi baieti care canta manual si cu ritm si in bas prind mai multe note. Stiu aporape toate gamele si acordurile(nu le stiu pe derost dar am pe foi toate aceste lucruri).Daca mati putea lamuri v-asi fi recunoscator. Va multumesc.

Back to top
ovbinvest
Sat Aug 31 2013, 06:14PM
Registered Member #11956
Joined: Thu Dec 13 2012, 06:50PM
Posts: 26
dl. Cisnadian, multumescsi eu pentru timpul si explicatiile acordate. si eu sunt incepator, si mi-a prins bine lectia asta.

Back to top
Cisnadian
Sun Sep 01 2013, 06:42PM

Registered Member #10572
Joined: Wed Nov 09 2011, 10:01AM
Posts: 161
Cu placere Ovbinvest, asta e rostul nostru cand intalnitam pea aici sa ne ajutam reciproc .

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap