Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
High Definition MIDI Protocol
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Cuslea_FM
Mon Jan 21 2013, 03:57PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

În timp ce noi "prostimea" ne certăm de mama focului pe tot felul de "jucărele" ale diferitelor brand-uri, cercetătorii și proiectanții din întreaga lume se ocupă de treburi serioase și după cum se vede treaba se pare că în curând aceștia își vor da mâna punând cu toții umărul la făurirea unei noi generații de instrumente muzicale electronice, bazate pe tehnologii inovatoare care vor schimba radical structura tradiționalului sistem de trensmitere a datelor MIDI 1.0 pe baza căruia au fost proiectate toate aranjoarele de azi.

La ediția NAMM Show care va avea loc în data de 24-27 ianuarie la Anaheim, California, asociația "MIDI Manufacturers Association" intenționează să se întâlnească cu toți ceilalți producători din breaslă și să le propună acestora participarea la un proiect numit "High Definition MIDI Protocol".
În cadrul respectivei întruniri, membrii asociației vor oferi participanților o demonstratie privată prin care vor exemplifica detaliat modul de lucru al diferitelor prototip-uri hardware și software bazate pe sistemul inovativ "High Definition MIDI Protocol" ...diverse dispozitive vor fi conectate atât prin intermediul conexiunilor tradiționale cu fir, cât și fără fir (prin internet) pentru a demonstra capacitățile "plug-and-play" de conectare și durata sesiunii de gestionare, precum și caracteristici cum ar fi controalele de rezoluție mai mare, de transfer, și de compatibilitate cu alte dispozitive MIDI.

Pe scurt, noul sistem "High Definition MIDI Protocol" înbunătățește tradiționalul sistem MIDI 1.0 cu următoarele noi caracteristici:

a) Suport pentru mai multe canale MIDI;
b) Suport pentru mai multe controlere MIDI;
c) Rezoluție mai mare a volumului de date transmise;
d) Permite transmiterea unor mesajele MIDI noi, care practic nu au fost posibile până acum prin intermediul sistemului tradițional MIDI 1.0;
e) Permite transmiterea unor date MIDI de tip "Direct Pitch" specifice fiecărei note în parte (spre deosebire de sistemului tradițional MIDI 1.0 care transmite niște numere specifice fiecărei note în parte), aceste date "Direct Pitch" stabilesc pasul de bază al notei prelâund implicit și numerele aferente fiecărei note ...ceea ce înseamnă că noul sistem MIDI va permie punerea în aplicare foarte ușor a unor sisteme alternative de tuning;
f) În plus față de mesajele MIDI "Note On" și "Note Off" care sunt transmise de sistemul tradițional MIDI 1.0, noul sistem "High Definition MIDI Protocol" include și mesaje de actualizare "Note Update" ce permite modificarea în timp real a parametrilor și/sau controlerilor unei note.

Ptr. mai multe detalii, consultați:

LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

CONCLUZIE: Brand-ul care va implementa acest nou sistem MIDI (în special în ceea ce privete aranjoarele) va fi "The Best" ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

PS: Dacă proiectul se va concretiza într-adevăr iar acest nou sistem de trensmitere a datelor MIDI va fi implementat într-un aranjor nou ...parcă mi-e și milă de cei care au investit o groază de bani în aranjoare "de ultimă generație" gen Audya, Tyros4, PA3X ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif

[ Edited Mon Jan 21 2013, 11:54PM ]


Back to top
cminor
Mon Jan 21 2013, 04:20PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
tare

Back to top
sarac.lipit
Mon Jan 21 2013, 07:14PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
hmmm
una din ştirile serioase... în ultimii 10 ani.
chestia-i să-l facă universal... aiurea implementezi HDMIDIp în scînduri... teoretic modulele profi ar fi prioritatea...

unele branduri au deja midi-wire... se joacă băeţii cu tableta prin toane.
Următorul pas ar fi borşu' de toane...

[ Edited Mon Jan 21 2013, 07:17PM ]


Back to top
Cuslea_FM
Mon Jan 21 2013, 08:31PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
sarac lipit a scris ...

hmmm
una din ştirile serioase... în ultimii 10 ani.
chestia-i să-l facă universal... aiurea implementezi HDMIDIp în scînduri... teoretic modulele profi ar fi prioritatea...

unele branduri au deja midi-wire... se joacă băeţii cu tableta prin toane.
Următorul pas ar fi borşu' de toane...

Maestre SL, important e că cineva încearcă totuși să facă primul pas spre EVOLUȚIE ...acuma 'om trăi și 'om vedea ce-o ieși pân' la urmă din toată treaba asta ../../images/emotes/yahoo/yahoo_thinking.gif

[ Edited Mon Jan 21 2013, 09:41PM ]


Back to top
Cuslea_FM
Tue Jan 22 2013, 11:24AM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Și pân' la urmă ia mai dăi în gura mamii lor și pe ăștia cu MIDI-urile lor cu tot, că și-așa nu înteresează pe nimeni ce fac ei acolo cu numerele alea multe pân' cabluri ...pe "muzicanciu" român îl înteresează seturile "free", seturile, seturile îl înteresează, mai îl înteresează ca să sună bine țambalu' la lăutăreală, ca să sună darabana în forță la maneauă, ca să nu se blochează empetreiplaieru la plaiat negativele, și riturnele, multe, cât mai multe riturnele pe INTRO și pe PAD-uri ...dântr-astea, dântr-astea îl înteresează mâncațaș' pe "muzicanciu" român !!!

...Vai ș-amar de curu' nostru ...ne merităm soarta ../../images/emotes/yahoo/yahoo_oh_go_on.gif

[ Edited Tue Jan 22 2013, 11:44AM ]


Back to top
victorr
Tue Jan 22 2013, 11:45AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Florine, nu are rost sa ne agitam pana nu implementeaza tehnologia asta pe vreun aranjor.

Back to top
Cuslea_FM
Tue Jan 22 2013, 11:53AM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
victorr a scris ...

Florine, nu are rost sa ne agitam pana nu implementeaza tehnologia asta pe vreun aranjor.

Dacă n-ar mai cumpăra nimeni nimic, să vezi ce repede s-ar schimba treaba ...da' așa, dacă omu' e prost, ei profită ...și bine fac ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
cminor
Tue Jan 22 2013, 12:00PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
victor.. multi habar nu au ce face un aranjor prin MIDI 1.0, la HD nici atat..
sa nu mai vorbesc de System Exclusiv (SysEx)

Back to top
DorelC
Tue Jan 22 2013, 12:48PM
Guest
Cuslea_FM a scris ...


Și pân' la urmă ia mai dăi în gura mamii lor și pe ăștia cu MIDI-urile lor cu tot, că și-așa nu înteresează pe nimeni ce fac ei acolo cu numerele alea multe pân' cabluri ...pe "muzicanciu" român îl înteresează seturile "free", seturile, seturile îl înteresează, mai îl înteresează ca să sună bine țambalu' la lăutăreală, ca să sună darabana în forță la maneauă, ca să nu se blochează empetreiplaieru la plaiat negativele, și riturnele, multe, cât mai multe riturnele pe INTRO și pe PAD-uri ...dântr-astea, dântr-astea îl înteresează mâncațaș' pe "muzicanciu" român !!!

...Vai ș-amar de curu' nostru ...ne merităm soarta ../../images/emotes/yahoo/yahoo_oh_go_on.gif


Mai Florine ar fi fain ca la sindrofii sa cante numai din astia cu conservatoare si cu capul doxa de cultura muzicala sau experti in tehnologie. N-ar trebui sa judeci chiar asa de aspru. Dar daca ar fi asa te asigur ca nu te-ai distra asa de bine. Uite eu unul lucrez permanent cu MIDI am keyboarduri, placi de sunete etc. dar mai am inca de invatat mult deoarece nu e chiar simplu. Majoritatea lautarilor se feresc de complicatii chiar daca stiu cu ce se papa. Ceea ce ai prezentat tu e intr-adevar foarte frumos dar ne mai trebuie mult pana invatam si acest midi simplu care il avem pe clapele noastre.
Sincer eu sunt unul care mai folosesc negative. Crezi ca nu as putea sa pierd 2-3 zile sa fac un style sa invat text si pe urma sa cant piesa 2 luni dupa care uita toata lumea de ea? Chiar nu merita. Am auzit eu multi care se lauda ca muzica usoara o canta live dar ce canta? Daca pleci si Drumurile noastre! Pe multi daca ii auzi iti dai seama la jumatatea melodiei ce vreau sa faca. Placerea mea de a canta live e folclorul, vals, tango, rumba, bossanova muzica usoara de asta mai putreda. Restul de astea gen Vara nu dorm sau Gasca mea da-i batai de pe negativ. Ma mai relaxez si eu. Eu imi fac treaba dupa cum cred ca ne este mai usor noua. In rest vorba aia apa trece pietrele raman!

Back to top
cminor
Tue Jan 22 2013, 12:52PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Pana la urma trebuie sa intelegem, ca sunt oameni care CANTA NONSTOP, si doar asta fac, si sunt oameni care LUCREAZA IN STUDIO PE CLAPE TONURI, RITMURI, CHESTII NOI, si atunci viseaza partea asta..
Exista si oameni cu ambele pasiuni/meserii, dar rar.
Dar stiu persoane angajate, doar ca sa stie totul despre acea clapa, cand vine clientul ala doar sa apese pe note, in rest sa fie gata totul (aprox).

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap