Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Cum se explica "oboseala precoce" a claviaturii Korg Pa600?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
marianmoisii
Thu Jun 06 2013, 08:58PM

Registered Member #6772
Joined: Sun Mar 01 2009, 02:14AM
Posts: 273
Minel nu vorbesc in numele nimanui ...soundul vorbeste de la sine... nu ridic in slavi nici un brand .... fiecare clapa are minusuri si plusuri... in functie de cat de mult ne ''respecta '' producatorul... dar cred ca subiectul asta cu ''oboseala precoce''a claviaturii e doar nascocire....numai asa pentru a mai face putina vilva....

Back to top
Minel
Thu Jun 06 2013, 09:56PM
Guest
Marian,este parerea ta si o respect.daca tie iti place aceasta orga,este ok.fiecare aude cum poate si cat poate.insa fotografiile care arata claviatura acestui model,spun totul.eu imi mentin opinia despre pa600: o clapa modesta,care lasa de dorit la fiabilitate,la usoara este una dintre multele dezamagiri ale brandului korg,...una peste alta,dragoste cu sila nu se poate..eu cant foarte mult muzica usoara si am ceva pretentii la aranjoare.daca voi aveti doar tambale pe portativ,asta nu mai e problema mea.o clapa buna trebuie sa sune la toate genurile,nu numai la cort si ursarie.

Back to top
Dorel Cos
Fri Jun 07 2013, 08:44AM
Guest
Ai punctat bine Minele. La care sound s-a referit distinsul nostru coleg ? Al unui sampler? Pai asa suna si Wk-ul tau vechi. La usoara nici nu vorbesc ii da lectii la PA600 la orice ora mai ales dupa ce am ascultat demoul tau m-am convins.

Back to top
mr.morojac
Fri Jun 07 2013, 11:50AM

Registered Member #11959
Joined: Fri Dec 14 2012, 07:18PM
Posts: 155
Oare pozele sa fie fotoshopate? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif

Back to top
marianmoisii
Fri Jun 07 2013, 07:36PM

Registered Member #6772
Joined: Sun Mar 01 2009, 02:14AM
Posts: 273
Minel respect si eu parerea ta si inclusiv a lui Dorel..insa pentru moment nu ma dezic de la ce am zis mai sus...singurul minus dupa parera mea la acesta clapa daca pot spune asa,este ca are claviatura un pic mai '' adinca'' si e un pic mai greu la returnele insa din punctul meu de vedere e doar o chestiune de obisnuinta.Daca vorbim de fiabilitate este bine sa fim rabdatori si sa nu ne grabim cu concluziile ... bine ar fi sa vorbim pe ''tonul '' asta despre toate brandu-rile poate stimabilii nostri producatori ar pleca urechea si ar tine cont si de parerea nostra...

Back to top
Serghei92
Sat Jun 15 2013, 03:23PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Eu cred ca fiecare firma are produse ieftine si produse scumpe. De cele mai multe ori produsele ieftine sunt mai putin calitative, iar cele scumpe de calitate mai buna. Sa nu fim cârcotași, si sa aruncam o privire si la ceilalți producători de clape, au si ei ieftinitati de 1000 euro. Am vazut ca cineva a precizat ca tyros2 o intrece. Nu se pune problema in felul asta. Eu zic ca asa trebuie privita: ce model are yamaha scos in 2012 la 1000 de euro, si ce model are korg. Faci comparatie intre ele si vezi rezultatul. Nu poti sa compari o clapa noua țiplă, cu garantie, cu una de 6 ani care dupa o ora de funcționare te poate lasa, si nu mai ai ce face cu ea. Faza asta cu pozele se explica in 2 versiuni posibile: 1-cu adevarat a nimerit-o omul cu un defect de fabrica sau 2- cineva vrea sa decada firma korg din plictiseala. La urma urmei eu nu-mi pot da seama din poze daca e pa600....daca am gresit undeva va rog sa ma corectati. Va multumesc.

Back to top
Cuslea_FM
Sat Jun 15 2013, 07:21PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
Serghei92 a scris ...

Am vazut ca cineva a precizat ca tyros2 o intrece. Nu se pune problema in felul asta. Eu zic ca asa trebuie privita: ce model are yamaha scos in 2012 la 1000 de euro, si ce model are korg. Faci comparatie intre ele si vezi rezultatul. Nu poti sa compari o clapa noua țiplă, cu garantie, cu una de 6 ani care dupa o ora de funcționare te poate lasa, si nu mai ai ce face cu ea.

Hai nu mă-nebuni, da' de ce mă rog nu poți compara o clapă nouă țiplă (Pa600) cu una mai veche (Tyros2) ...poate doar ptr. a nu face de hândel modelul nou, care e de toată praștia comparativ cu cel vechi ?!
Păi pe tine te interesează să ai un model de clapă cât mai recent, cu garanție, dar la care să se defecteze câte ceva când ți-e lumea mai dragă ...sau să ai o clapă care chiar dacă e mai veche, să fie fiabilă, să sune bine și cu care să-ți poți face treaba liniștit pe la sindrofii ?!
Și apropo, aia cu eventuala "oră de funcționare" e ca ailaltă cu "prinde orbu, scoate-i ochii" deoarece Tyros2 a demonstrat că e o clapă fiabilă, care ține la tăvăleală și pe care cu siguranță se va mai cânta mult timp de-acum încolo ...așa că "hai, mai taie din ele, dă-le dreacu" vorba lu' nea ăsta mustăciosu'




CONCLUZIE: Decât o tinerică anorexică nașpa, mai bine o bătrânică mișto, bună cu draci ...plus că, alea mai purisane așa țin și mai bine la "tăvăleală" (și asta e valabil și la muieri, și la clape, și la mașini, și la ce mai vreți voi) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Mon Jun 17 2013, 11:04PM ]


Back to top
adryan81
Sat Jun 15 2013, 11:46PM
Registered Member #6917
Joined: Wed Mar 04 2009, 09:35PM
Posts: 288
Si eu sunt de acord cu Serghei 92, nu este corect sa facem o comparatie intre un high end de la o firma, fie el vechi de cativa ani cu un entry level de la o alta firma. Corect ar fi sa comparam pa600-le cu psr s750.....oricum, discutiile acestea vor mai tine ceva timp, pana vor aparea alte clape, iar acestea vor fi uitate. Nu tin partea niciunei firme, imi place atat yamaha cat si korg-ul, daca mi-as permite le-as tine pe amandoua sa fiu cu inima impacata. Si ca sa fiu ontopic, ca sa faci un produs bun si ieftin, nu prea e posibil, la ceva trebuie sa se faca un compromis, la pa600 s-a facut la calitatea materialelor...timpul va demonstra daca este chiar asa rau cum spun unii.

Back to top
Minel
Mon Jun 17 2013, 08:32AM
Guest
ady98tm,si tu ai dreptate in felul tau,dar....pe site-ul lui peste prajit,toti spun,inclusiv lautarasul plecat din tara,ca pa600 este deja peste pa3x si tyros 4.ca sa ajungi sa spui asemenea aberatii despre o clapa care dupa mine,ar valora 500 de euro,este prea de tot! cei care sustin ca brandul korg se aude bine la usoara,spuneti numai prostii! korg sta extraordinar de prost la placa de sunet.nu mai faceti comparatii absurde cu tyros,cu audya cu roland.trebuie sa fim realisti odata:korg-ul suna bine la manele in primul rand(de aia toti salamii au korg),si pe urma la folclor,dar la usoara este pe ultimele locuri la aranjoare!...sa zicem totusi ca pa1x pro(singura care am laudat-o mereu),iese putin din tiparul tablelor la usoara!...ma repet,..Aici ma refer doar la partea de muzica usoara in postarea mea vis-a-vis de brandul korg! Florin(cuslea),deschisese un thread,unde li se cerea celor cu korg anumite pareri despre korg!..pai,sa fim realisti,si eu daca as fi avut korg,tot o laudam,asa proasta sau buna cum era..fiecare isi lauda copilul,fie el bun sau rau! sant foarte rari baietii care spun lucrurilor pe nume...am vazut cativa cu diferite modele,care recunosc ca nu sant chiar atat de bune.bravo lor,felicitari !

[ Edited Mon Jun 17 2013, 09:30AM ]


Back to top
djbossbest
Mon Jun 17 2013, 09:14AM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
Dom" Serghei aia cu "veche de 6 ani si te poate lasa dupa 1 ora de functionare" e cam prea de tot, Daca zice de jucarii nici o roblema dar nu cred ca aici se poate vorbi de tyros. Si acu sa vorbim de fiecare brand la celasi calibru, comparatie tyros2 cu pa800, care dintre ele crezi ca e posibil sa pice mai repede??? Frate T2 e clapa de razboi. Cred ca mai repede ar pica un T4 decat cea mai batranica. Fiecare cu clapa lui. e buna pa600 pentru banii ei, dar korgii ar trebui sa mai lucreze si la partea de sunet, pana la urma sunetul conteaza.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap