Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
MIDI + karaoke
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Dorel Cos
Sat Jun 22 2013, 11:06AM
Guest
Normal ca nu vede. Am explicat eu mai sus ca trebuie un programel. Fisierul find de fapt tot mid ruleaza dar formatul textului ramane tot .kar. Cauta pe net midiX care e mai complicat un pic dar se pot adauga texte si pe silabe. Normal ca fisierul rezultat indiferent daca contine textul sau nu poti sa-l salvezi cum vrei mid sau kar. Alt programel foarte bun si mai simplu de facut midi cu text din .kar este gnmidi.
A mai intrebat cineva mai sus daca ai cum sa stii daca un fisier midi contine textul fara sa-l rulezi intr-un player, modul, clapa. NU! nu poti sa stii. Cel mai simplu descarci de pe net VanBasco un programel gratuit si foarte simplu si tragi fisierul in el. Iti dai seama dupa cateva masuri daca ai text sau nu. Plus de asta un fisier midi poate contine si alte informatii. Autor, adrese email, titlu complet, numere de telefoane de la cei care vand sau sunt interesati de schimburi de asemenea fisiere. Si uneori copyright. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

[ Edited Sat Jun 22 2013, 11:06AM ]


Back to top
virgilex
Sat Jun 22 2013, 03:52PM

Registered Member #12809
Joined: Wed May 08 2013, 09:53PM
Posts: 267
multumesc Dorele esti un admin destept si rabdator

Back to top
mussic
Sat Jun 22 2013, 10:09PM
Registered Member #3499
Joined: Wed Nov 26 2008, 12:25AM
Posts: 383
Salut ! Toata stima pentru Dorel, are dreptate !
Am sa adaug si eu cateva specificatii in speranta ca va vor fi de folos.
In primul rand, Roland vede midi cu text, doar la variantele mai noi, sau care stiu sa si faca asta ! De pilda - Roland E 50, E 60, G 70 !
Acestea au si modalitatea de a uni fisierele midi cu textul, avand partitie speciala pentru text .
Am modificat si eu extensia si a mers foarte bine, dar trebuie pastrata denumirea fisierului ca extensie (si nu ma refer la KAR)!
Unele clape vad doar fisiere tip mid, unele doar midi, iar altele pe amandoua. De aceea e bine sa incerci ambele variante cand schimbi extensia .
Cat priveste diferenta dintre denumiri, cele scrise cu litere mici, daca nu au fost modificate asa de cineva(ulterior), sunt inferioare calitativ(ca numar de track-uri si armonice), urmatoarea treapta sunt cele notate cu MID, si urmatoarea MIDI.
Diferenta nu ai cum sa o vezi decat in deverse programe.
Si cel mai simplu, este sa le asculti in Winamp, dar avand activat din optiuni sa-ti afiseze textul (ai in plug-in-uri) !
Daca textul s-a deschis, dar nu canta si piesa midi, fie are probleme ca si tip salvat, fie necesita programe profesionale de redare ! Dar, de regula, cele care nu se si aud, dau rateuri sau sunt facute prost .
Si ar mai fi o singura problema...Daca fisierele tip midi sunt facute cu tonuri din clape foarte avansate, exista posibilitatea, ca orga respectiva sa nu poata face adaptarea in functie de baza de date si sunete pe care o are, sau sa redea folosind niste sunete ciudate, pe care ea incearca sa le realizeze prin combinatii .
Sper ca am putut ajuta !
Multumesc Dorele ca ai specificat cele 2 programe, ca si eu cautam asa ceva ! Numai bine !


Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap