Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Karaoke
 
<< Previous thread | Next thread >>
Audio (mp3) in karaoke !
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Matrafox
Tue Jul 08 2008, 09:46AM
Guest
Petric ne-a adresat o intrebare pe chat pe care am mutat-o in forum deoarece am considerat ca e de interes si pentru altii.

"petric
salutare tuturor
stie careva un program de transformat din mp3 sau audio in karaoke?
va multumesc"

[ Edited Tue Jul 08 2008, 09:48AM ]


Back to top
Matrafox
Tue Jul 08 2008, 09:58AM
Guest
Uite incep eu sa-ti explic asa mai simplu despre ce e vorba desi intrebarea e cam vaga,
Ca sa faci din mp3 sau audio (wav) format midi sau midi-kar se poate s-au inventat cateva programe dar cu rezultate total nesatisfacatoare mai ales in domeniul polifonic.Dupa parerea mea chestia asta trebuie uitata.Ar mai ramane varianta sa scoti vocea solistului si sa-ti faci karaoke-mp3.Si pentru asta sunt unele softuri dar si aici treaba e mai cu cantec deoarece daca vocea nu e pozitionata exact pe centru e foarte greu sau imposibil de scos si nici atunci nu se elimina chiar total.Plus de asta daca s-a folosit multa efectistica ,delay ,reverb ,chorus raman acolo si e foarte deranjant.La nivel mai profesional cele mai bune negative raman cele originale ale solistilor dar sunt greu de procurat si nu in ultimul rand cele executate de muzicieni talentati unele dupa parerea mea ajungand sa sune mai bine decat originalele.

Back to top
cminor
Tue Jul 08 2008, 11:13AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
cel mai bine cauti varianta deja facuta midi

Back to top
tti
Tue Jul 08 2008, 02:26PM

Registered Member #7
Joined: Thu May 22 2008, 03:46PM
Posts: 112
Si eu cred ca aceasta iluzie trebuie uitata precum spunea si Dorel !
Este ffff greu ca un soft ( cat ar fi el de bun si de urechist ) sa discearna dintr-un ansamblu comprimat care sunt instrumentele ce compun acea piesa muzicala si mai apoi sa le si selecteze si sa le aseze in tracuri, tinand cont si de informatia proprie ( adica de notele muzicale )Deocamdata cele mai bune softuri in acest sens , sunt urechile si mainile colegilor nostrii care lucreaza asa ceva si pentru care fapt, au toata stima si admiratia mea. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_not_worthy.gif

[ Edited Tue Jul 08 2008, 02:27PM ]


Back to top
Ionutz_pa
Tue Jul 08 2008, 09:31PM

Registered Member #12
Joined: Thu May 22 2008, 07:20PM
Posts: 584
Într-adevăr aşa este, nu se poate face mai nimic, decât dacă e vorba de monodie (o singură voce).
Când am descărcat acest program de pe net acum câtva timp -> Digital Ear parcă, mi-am zis: Mamă, L-am apucat pe D-zeu de picior ! O să pot aborda orice piesă, o să pot studia mult mai uşor o piesă convertită în midi, eram bucuros tare până când l-am pus la treabă şi am văzut de fapt ce face... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_at_wits_end.gif
Nu-i exclus ca în câţiva ani buni să apară şi un asemenea convertor la cum evoluează tehnologia. Cine ştie ?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_thinking.gif

[ Edited Wed Jul 09 2008, 01:25AM ]


Back to top
Klaudyu
Wed Jul 09 2008, 01:00AM

Registered Member #69
Joined: Wed Jun 04 2008, 12:09PM
Posts: 221
nu cred ca va aparea destul de curand un asemenea program.... va dati seama ce-am putea face? cu o clapa cu mp3 board + negative facute cu acest program..... nici nu trebuie sa mai canti!!!!! dar pana va aparea un asemenea program mai avem de mancat mamaliga! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif

Back to top
cminor
Wed Jul 09 2008, 08:05AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
singurul program mai avansat... este melodyne.
daca te uiti la ultima varianta, inca nu pot scoate notele din mix-stereo, ci doar dintr-un singur instrument.
Probabil ca in cativa ani vor ajunge si acolo ceea ce ma indoiesc. pana acum au reusit sa separe foarte bine frecventele pe baza de note dar nu pot desface frecventele pe timbru (instrument)!!!
LINK: Click aici !


Back to top
Matrafox
Wed Jul 09 2008, 02:26PM
Guest
Iata aici un exemplu unde am incercat sa dau un pic vocea lui Banica in spate.Sper sa nu se supere pe mine ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif ##SANITISED## type="text/javascript" language="javascript" src="http://www.trilulilu.ro/embed-audio/clapepunctro/cc9e86ba5fbbb1">##SANITISED##>##SANITISED## type="text/javascript" language="javascript">show_cc9e86ba5fbbb1(448, 46);##SANITISED##>

Bubulina Gospodina
Asculta mai multe audio Divertisment »

Back to top
tti
Wed Jul 09 2008, 02:50PM

Registered Member #7
Joined: Thu May 22 2008, 03:46PM
Posts: 112
Dorele !! dar daca incerci sa dai si mai in spate vocea , se va pierde oare ceva din soundul instrumental ??? . Caci daca analizam ceia ce se poate realiza pana la aceasta faza unde ai incercat tu , vad ca soundul este chiar f.bun . poate asa il ajutam intr-un fel pe colegul IONUTZ Pa

Back to top
cminor
Wed Jul 09 2008, 02:56PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
dorele ai facutinvert phase pe canale nuh?
iti anuleaza tot ce ai pe centru, dar daca a avut delay stereo nu poate scoate acel efect...

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap