Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Muzica usoara sau populara, care e mai greu de invatat?
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
danROE50
Mon Aug 12 2013, 08:19AM

Registered Member #10887
Joined: Fri Mar 16 2012, 09:47PM
Posts: 65
lupica a scris ...

...este mai grea muzica populara.

depinde de fiecare melodie in parte; in ambele genuri sunt piese mai usoare sau mai grele, dar cum spunea si Sergiu, muzica usoara este un gen mult mai cuprinzator;
Nu cred ca "Bade palarie noua" e mai grea decat "Feel" de R.Williams,(mai ales sa canti si cu vocea si cu clapa), dar poate sa fie mai grea decat alta piesa de muzica usoara.

Back to top
muset
Mon Aug 12 2013, 10:25AM

Registered Member #76
Joined: Wed Jun 04 2008, 08:06PM
Posts: 267
si numele spune = muzica usoara". populara este grea deoarece trebuie sa cunoastem toate returnelele sa nu mai vorbim ca la muzica sirbeasca nu se mai cinta doar o singura returnela ci dupa fiecare strofa e altceva.deci trebuie memorie buna sa avem si degetatie avansata.reactie creier >degetatie". intrati pe youtube la : aca nikolic cergar sau dejan kostic si vedeti la ce nivel se cinta acum la sirbi unde e industrie muzicala.

Back to top
ciury
Tue Aug 13 2013, 11:56AM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
Domnilor a desparti muzica DOAR in doua parti , in populara si in usoara este ca si cum ai desparti vietuitoarele in plante si animale.....plantele sunt plante asa cum muzica populara ramane muzica populara .....dar animalele domnilor .....a spune ca jass-ul este muzica usoara este ca si cum ai spune ca pasarile sunt mamifere

Back to top
victor2008
Wed Aug 14 2013, 11:23AM

Registered Member #64
Joined: Tue Jun 03 2008, 06:36PM
Posts: 308
Da asta este o dilema ? Mai intai trebuie invatata Muzica si cantatul la un instrument si pe urma .... mai vedem

Back to top
mussic
Wed Aug 14 2013, 11:22PM
Registered Member #3499
Joined: Wed Nov 26 2008, 12:25AM
Posts: 383
Nu poti delimita un gen de altul ! Noi romanii impartim muzica in usoara si populara in cu totul alt fel decat ceilalti. Practic, muzica populara este cea provenita din generatii, din doine, din obiceiuri... Nu poti amesteca mere cu pere ! Muzica populara este un gen, iar cea asa-zisa usoara, grupeaza mai multe stiluri sau genuri: pop, rock, country, vals, tango......Muzica populara insa reprezinta acelasi gen,diferenta facand-o viteza si masura !
A afirma ca muzica usoara este usoara - ca asa o spune numele este o afirmatie total gresita ! Sunt piese care au armonii, schimbari de masura sau linii melodice atat de grele incat daca nu ai habar...mai bine nu te apuci de ele ! Exista piese cu linii melodice foarte simple, dar cu armonii foarte complicate : Girl from Ipanema, Una note samba...
In muzica usoara, intalnim piese armonizate, a caror linie melodica reiese din armonie - ceea ce in muzica populara, nu exista !
Este adevarat, in ultima vreme, muzica populara a evoluat foarte mult. Dar la fiecare popor gasim atat piese dificile cat si piese usoare, atat piese bune, deosebite, cat si piese slabute, de duzina !
Cati pot canta de pilda, melodia din genericul emisiunii Teleenciclopedia ?
Este o piesa superba, dificila, cu armonie complexa, compusa de Nicolae Kirculescu ! Si exemple sunt multe...
Incercati de pilda, un vals parizian, o polka adevarata, piesa Tico-tico, un rock rapid, o bossanova miscata....Si de ce nu...si anumite piese arabesti !
Am oroare insa de persoanele care, in goana de senzational, scot pe banda melodii(hore, sarbe...), la care nu mai distingi clar melodia, din cauza unor schimbari ciudate de armonie, inlantuiri de acorduri care nu au ce cauta, sau a folosirii unor intervale ciudate !

Back to top
huzumsorin
Thu Aug 15 2013, 09:43AM

Registered Member #8800
Joined: Thu Jan 21 2010, 08:27AM
Posts: 425
Muzica e " grea '' ca si carnea de porc pentru stomac , indiferent ca e populara sau '' usoara ''

Back to top
Dorel Cos
Thu Aug 15 2013, 10:05AM
Guest
Intrebarea din thread e alta.... Eu fac parte din generatia care cantam in restaurant live (eram basist), primul program caffe. D-nul Visan (mussic) a subliniat bine cateva probleme legate de acest aspect. Unul care a invatat prima data populara degeaba il pui sa-ti cante Ipanema. Raman la parerea mea, daca ai invatat prima data populara asa o sa canti si usoara, niciodata corect. Invers e mai usor. Ma refer in primul rand la partea de armonie dar si solo. Unul care a invatat numai hore si sarbe pune-l sa-ti faca o improvizatie pe bossanova, va suna exact a populara. Sunt si exceptii dar rare.

Si sa va mai zic ceva. D-l Visan si multi altii din mai vechea generatie stiu. Pe vremea raposatului mai ales la radio-tv orchestrele de populara nu aveau voie sa foloseasca acorduri complexe. Major-minor-septima atat!. Nici macar un diminuat sa nu mai vorbim de septime micsorate, 5 plus si alte asemenea cu care ne mai place sa ne jucam. In oarecare masura eu fiind un timp membru si intr-un ansamblu artistic de stat ca si contrabasist, sunt de acord ca la populara daca stii sa faci o constructie simpla ca armonie dar sa fie la obiect suna mai bine. Simplu si frumos.

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap