Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Tutoriale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Cum se scoate (PARTIAL) vocea dintr-un mp3 stereo.
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
cminor
Thu Jul 10 2008, 08:38AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Sistemul se bazeaza pe ce am vorbit aici LINK: Click aici !

cum se procedeaza in acest caz...
se incarca intr-un program de editare fisierul audio stereo (numai la cele stereo se poate aplica acest sistem).
se fac 2 fisiere noi cu cate un canal , 1-stanga (L) 2-dreapta (R)
Apoi unul din fisiere (nu conteaza care dar conteaza apoi sa nu se suprapuna tot peste acelasi) sa zicem 1-L.


Se selecteaza tot si de aplica efectul invert phase sau flip sau cum s-o numi in acel program (in sound forge este process>> invert/flip)


http://clape.ro/files/public/1215667647_55_FT0_01_.jpg

apoi se suprapune peste 2-R rezultand un fisier mono al mp3-ului, cu centruanulat.



http://clape.ro/files/public/1215667686_55_FT0_02_.jpg



varianta mai simpla o aveti jos...
si anume, trageti de un canal si la mix bifati la unul din canale "invert data"




http://clape.ro/files/public/1215668128_55_FT0_03_.jpg


[ Edited Thu Jul 10 2008, 09:04AM ]


Back to top
cminor
Thu Jul 10 2008, 08:43AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
si demo-ul....



Back to top
Matrafox
Thu Jul 10 2008, 10:25AM
Guest
Eu am avut un program dedicat care facea acest invert dar rezultatele uneori sunt de-a dreptul dezastruoase.In principiu toate programele lucreaza in acelasi scop de a elimina centrul dar in moduri diferite.Eu am lucrat in adobe unde poti lucra pe portiunile numai unde exista vocal si poti regla anumiti parametri ..frecvente etc.Oricum rezultatul nu e satisfacator pentru ca o data cu vocea dispar de multe ori si anumite elemente din orchestratie iar daca vocea a fost panoramata si nu e pe centru sau are multe efecte practic trb. sa te lasi pagubas nu mai ai ce face.

Back to top
cminor
Thu Jul 10 2008, 10:58AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
eu am specificat PARTIAL dar am uitat sa spun ca intradevar, distruge tot ce este central panoramat...
adica toba mare poate chiar premierul, si ce instrumente mai sunt centrale.

Am aratat doar cum se face ... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
minigutza
Thu Jul 10 2008, 11:47AM

Registered Member #6
Joined: Thu May 22 2008, 03:45PM
Posts: 270
ca sa nu mai muncesti atat la asa cv care este si nesatisfacator...exista programe care au acelasi rezultat (ex : karafun) sunt dfoarte multe oricum:) dar tot degeaba

Back to top
cminor
Thu Jul 10 2008, 11:54AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
munca multa nu este...
doar am explicat cum fac unii...
oricum eu sunt pe principiul ca cel mai bine refaci tu negativul.

Back to top
Matrafox
Thu Jul 10 2008, 09:44PM
Guest
minigutza acel program e ceva amatoricest si scoate centrul pe toata lungimea piesei.Sunt cateva programe cu care poti tu sa alegi portiunea unde e vocal si sa mai reglezi anumiti parametri.Este normal unde exista numai instrumental acea zona sa o lasi neatinsa de ce sa-i mai scoti centrul ?Unde canti peste piesa chiar daca isi mai pierde unele valori nu e chiar asa sesizabil in schim unde apare un solo intro sau ending trebuie sa se auda bine.de fapt se aude originalul.

Back to top
cminor
Fri Jul 11 2008, 08:22AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
eu am incercat sa explic cum se realizeaza acest lucru ca sa inteleaga oricine sa nu mai para o minune !!!
Am dezvaluit teoria sau sistemul de functionare.
Programul de care vorbeste Dorel are parametrii in functie de vocea umana (frecvente-game-timbru)

Back to top
Matrafox
Fri Jul 11 2008, 08:25AM
Guest
Corect Florine ! Eu am incercat pana acum N softuri dar pana acum acest efect de central chanell extractor din adobe mi se pare cel mai bun.

Back to top
babi3
Sun May 17 2009, 08:54AM
Registered Member #7800
Joined: Fri May 01 2009, 01:43PM
Posts: 9
cel mai bine sati faci singur negativul. aceste softuri vor iesi abia peste vreo 5 ani.

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap