Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ajutor incarcare samplere PA1X
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
edy 77
Sat, 05 Oct 2013, 07:39PM
Registered Member #1780
Joined: 25 Sep 2008
Posts: 11
salut. am o problema cand incerc sa incarc samplere in clapa , in pa1x , in sensul ca nu se salveaza exact tonul , stiu ca era candva un tutorial cu incarcare samplere de unde am urmarit si am invatat candva , insa acum nu mai stiu exact ce anume gresesc la import samplere de nu se salveaza tonul exact cum ar trebui sa se auda , cine ma poate ajuta ii multumesc anticipat.

[ Edited Sun, 06 Oct 2013, 02:02PM ]


Back to top
testiera
Sun, 06 Oct 2013, 03:35AM

Registered Member #5950
Joined: 10 Feb 2009
Posts: 254
incarca din folderul sound,prin import incarci kmp brut...sau prin import trb lucrat tonul in modul sound..reverb ..etc

[ Edited Sun, 06 Oct 2013, 03:38AM ]


Back to top
bebykorg
Sun, 06 Oct 2013, 07:54AM

Registered Member #533
Joined: 29 Jul 2008
Posts: 1000
poate ca iti va fi de folos si este zic eu un tutorial destul de sugestiv..!
LINK: Click aici!


Back to top
edy 77
Sun, 06 Oct 2013, 12:48PM
Registered Member #1780
Joined: 25 Sep 2008
Posts: 11
multumesc pentru raspunsuri , sper sa ma descurc....cel mai simplu ar fi daca as gasi tonul respectiv(tonul de acordeon "registrul 6 kmp") "pus la download de Guiu intr-un set oarecare de korg , ca de acolo stiu sa il copii.....merci oricum si bafta in continuare....cine ma poate ajuta cu acest ton il rog frumos sa il puna intr-un set ....multumesc frumos...

Back to top
mariusnazi
Thu, 31 Oct 2013, 07:39PM
Registered Member #12940
Joined: 06 Jun 2013
Posts: 407
daca nu ai reusit sa incarci,te pot ajuta eu

Back to top
DON_JON
Thu, 31 Oct 2013, 07:58PM

Registered Member #13374
Joined: 16 Sep 2013
Posts: 99
Colegu edy 77, vezi sa ti cont si de pagina semplerelor sa ai spatiu (memorie) verifici secundele acelea din coltul ecranului, astfel: apesi SOUND-RECORD si in subsolul ecranului bifezi ''Sampling Info'' te uiti la RAM Bank 1: 10 sec. RAM Bank2: 2 sec. Si zic asta pt ca in prima faza nu ai de unde sti cate secunde ocupa acel ton semplat.

Back to top
mariusnazi
Fri, 01 Nov 2013, 04:30AM
Registered Member #12940
Joined: 06 Jun 2013
Posts: 407
uite aici tutorial daca nu mai ai memorie disponibila pentru incarcarea samplelelor
LINK: Click aici!

Back to top
edy 77
Fri, 01 Nov 2013, 07:07PM
Registered Member #1780
Joined: 25 Sep 2008
Posts: 11
multumesc pt sfaturi mariusnazi si JonyPa, dar intre timp am invatat de la un prieten cum se lucreaza cu samplerele si stiu acum sa lucrez cu ele foarte bine , este putin de butonat dar iese treaba buna in final...eu tot caut samplere kmp acordeoane care sa sune ca tonul real de acordeon , daca aveti asa ceva va rog sa imi dati si mie ......multumesc inca o data si daca o sa va pot ajuta cu ceva pe viitor , cu placere .

Back to top
DON_JON
Sat, 02 Nov 2013, 03:08PM

Registered Member #13374
Joined: 16 Sep 2013
Posts: 99
Sunt multe tonuri semplate de acordeoane care se aud bine, depinde la ce stil le si folosesti. De ex. ''GEX'' este un acordeon (sempler) care aude bine dar acupa cam mult, sau ''KABINA'' denumiriile lor fiind cele reale vorbind.

Back to top
edy 77
Mon, 04 Nov 2013, 12:16PM
Registered Member #1780
Joined: 25 Sep 2008
Posts: 11
JonyPa , pe astea le am si le folosesc , ma reream la tonul vechi de acordeon cu care se canta odata si inca se mai foloseste in moldova la hore , sarbe , de ex. pe youtube gasesti Aurelut de la bicaz ...si ai sa auzi acolo acordeonul cum suna , ei tocmai tonul ala il caut daca l-as gasi in format kmp...daca ai sa gasesti un kmp sa sune asa , astept ...merci oricum si bafta...

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] Tonuri Ponciu - Korg Kronos 2 Latest comment Posted by H3PL3R on 24 Jun 2026, 14:44
Multe erori, si tonuri din 2007, nu are legatura cu Ponciu! Zi faina!


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap