Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
O mica problema..
Go to page   <<      
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
cminor
Fri, 28 Nov 2008, 08:32AM

Registered Member #55
Joined: 30 May 2008
Posts: 2803
PSR-istul a scris ...

vin cu mica completare era un programel dar nu mai stiu cum ii zice (mi se pare ca si unele calculatoare au in placa de sunet chestia asta)se poate taia ,mai bine zis astupa vocea de pe mp3 ,dar acum ... tie iti trebuie pt altceva


am auzit eu de gaina care facea oua de aur si 840_babyhaha.gif catzelul cu covrigi in coada ...
nu mai vorbiti daca nu stiti sau nu aveti habar mai baieti...
pai nici melodyne 3 cu DNA nu poate scoate notele din ceva mixat !!!
pana si ei lucreaza cu sunete, wave-uri ce au UN SINGUR INSTRUMENT !!! nu si tobe si voci si alte instrumente simultan...




si DNA inca nu a fost lansat !!!!

NU EXISTA LA ORA ACTUALA UN PROGRAM CARE SA SEPARE DINTR-UN MIX TOTAL (CU VOCI TOBE SI ALTE INSTRUMENTE) IN TRACKURI PE INSTRUMENTE SEPARATE SAU CARE SA POATA STERGE UNUL DIN ELE !!!

Dupa cum se vede Melodyne 3.0 DNA POATE DOAR PE UN SINGUR INSTRUMENT!!! NU ARE TOBE si VOCE!!

Asta pentru ca tot pe principiul frecventelor se lucreaza...
LINK: Click aici!

In momentul in care ai 3 instrumente ce contin frecvente asemanatoare... s-a terminat cu citirea lor.. de aici si aberatiile iesite din programele "Audio to Midi"

Pai daca ai de ex in piesa un LA 4 (440.00Hz) si premierul sau snareul bate tot in 440.00Hz ?
sau ai un bas care bate in Re 2 (73.42) si apoi toba mare tot in 73.42Hz ? de unde sa stie programul ala ca e toba mare sau bas ?

Singurul sistem de indepartare a vocii din audio este sistemul de "center canceller" sau "anularea centrului" care functioneaza pe principiul tot ce este central se anuleaza...
Sistemul functioneaza prin negativizarea unui canal si suprapunerea lui peste celalalt , astfel incat, partile comune (nepanoramate) din piesa sa se anuleze reciproc (prin sistemul + cu - = 0 )

Caz inchis ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif


[ Edited Fri, 28 Nov 2008, 08:34AM ]


Back to top
phaser
Fri, 28 Nov 2008, 10:04AM
Registered Member #3515
Joined: 26 Nov 2008
Posts: 42
cminor nu e chiar caz inchis. Voi mergeti prea departe. El nu vrea sa separe perfect un instrument, ci numai sa-l dea cumva mai tare... "sa-l scoata in fata", ca sa poate studia mai bine melodia.

Asta se poate face cu un egalizator si cu ceva munca de incercari. De exemplu daca ai un egalizator parametric ca cel din FL Studio e si mai bine. Alta solutie este Audacity care are un egalizator foarte customizabil, dar nu stie sa egalizeze in timp real. Dupa ce faci setarile trebuie sa le aplici ca sa vezi rezultatul.

Back to top
cminor
Fri, 28 Nov 2008, 10:13AM

Registered Member #55
Joined: 30 May 2008
Posts: 2803
Ma refeream la "am auzit ca e un program care scoate vocea" ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
ionutva7
Fri, 28 Nov 2008, 10:52AM
Guest
cminor eu doar am intrebat daca este vreun program pentru asa ceva. daca am gresit undeva scuzama.

Back to top
cminor
Fri, 28 Nov 2008, 10:57AM

Registered Member #55
Joined: 30 May 2008
Posts: 2803
era vb de peserit ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif ionutz... cei care vin cu "auzite" si "un amic" dar fara sa ajute cu nimic..
eu am dat niste explicatii ca sa sustin cele spuse de mine ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
Ionutz_pa
Fri, 28 Nov 2008, 05:04PM

Registered Member #12
Joined: 22 May 2008
Posts: 559
Foarte bun răspunsul cminor si la obiect. 824_clap2.gif
Rog pe acestă cale pe cei care nu se pricep într-un anumit domeniu sau nu au cunostintă despre ceva anume, să nu mai umple thread-urile cu răspunsuri evazive, bănuieli care nu au subiectul discutiei. 604.gif

E o vorbă : "Dacă tăceai, filozof rămâneai". 869_smiley2343.gif
th_spank

[ Edited Fri, 28 Nov 2008, 07:43PM ]


Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 03 Jun 2026, 08:51
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap