Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Legislatie, Economie si Politica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Preţ benzină-motorină vs salarii, România vs EU
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Expresul
Mon Apr 07 2014, 05:57PM

Registered Member #12707
Joined: Tue Apr 09 2013, 08:06PM
Posts: 448
hliviu a scris ...

admini chiar nu ia nimeni nici o masura cu copilul asta ?? cred ca deja a depasit limita regulamentului... nu va suparati dar nu cred ca asta este un limbaj potrivit pt acest site... va multumesc.

Idem cu colegu.

Back to top
pustiulica
Mon Apr 07 2014, 06:19PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
str8klaw a scris ...

Batranel frustrat..probabil e de vina criza varstei a 2-a,sau a 3-a, nu imi dau seama. Comentezi doar pe site-uri unde esti protejat sau admin.


Cont BAN-at pentru incalcarea punctului 3 din regulament: "Nu aduceti jigniri membrilor acestui site."

Back to top
gabitza
Tue Apr 08 2014, 02:11AM

Registered Member #14037
Joined: Thu Mar 13 2014, 10:25AM
Posts: 6
va salut cu respect ...vreau si fac si eu o mica-mare paranteza la tema prezenta....
paragonat la salariile celorlalte tari,la salariile prezente in Romania,TREBUIA sa fie litrul de carburant maxim 40 de centi(euro) aici vina o avem noi...pina cind nu ne trezim unu pe altu...hoti ne fura pe fatza zambindune la televizor
ideea mea este ca mai trebuie inca o generatie (25-30 de ani)sa fie cit de cit treburile NORMALE
suntem o tara de lasi si indiferenti
cine primeste un salariu cit de cit decent, tace si isi vede de treaba innainte ca si cum e normal asa(vorba rominului "lasa ba ca-i bine-asa)
eu nu as putea sa-mi inchipui sa platesc jumate de salariu si mai bine,un plin la masina....este innacceptabil,jicnitor,
sunt in italia de peste 14 ani,si incerc sa-mi imaginez ca 800-900 de euro ma costa un plin....ma ia cu FIORI RECI
Deja cind fac plinu la masina(70 euro) ma gindesc de 2 ori cind accelerez mai tare....daramite dac-as fi in rominia
suntem mintiti de 25 de ani, si cred ca o sa fim inca cel putin 25...daca merge in ritmul asta Rominia si oameni din spatiul ei....mare pacat mai ducem
americanii pentru 3 centi au blocat economia(autostrazi blocate,oamenii au iesit in strada etc)iar noi stam de parca avem salariile cele mai ridicate din Europa-ne permitem cresterea carburatului,doar ne fac autostrazi
poate este o scuza la mijloc.....ne-am nascut si-am fost crescuti cu mentalitatea comunista(frica de aproapele,de autoritati,de guverne etc) asta a dus ca noi acum sa ducem acele sentimente de FRIC-inca sa tacem,sa ne aplecam de frica capul si sa ne consolam ca macar copii nostri or s-o duca bine...dar iata,aceleasi cuvine repetam ca si parintii nostri...deci perpetuarea ideilor ce au trait acele vremuri...noi inca suferim din cauza mentalitatii care am mostenito de la parinti
e timpul sa contientizam ca si noi aceleasi treburi lasam copiilor nostri...deci dificil acu devreme sa se schimbe mentalitatea noastra,doar daca nu ne TREZIM sau cel putin incercam sa ne trezim unul pe altul si sa ne punem pe FAPTE si NU sa ne MINTIM insine dar si unul pe altul ,SI SA NE IMPACAM CU VREMURILE CE LE DUCEM....caci altfel o lasam mostenire si NOI copiilor nostri



Back to top
pustiulica
Tue Apr 08 2014, 08:10AM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
@gabitza, teoretic ai drepatate, dar... doar teoretic.
Mama mea a lucrat in Italia, in Firenze, in perioada 2011-2013. Ce cumpara din supermarket cu 30 de euro in 2011 ajunsese sa o coste in 2013 in jur de 50 de euro, aceleasi lucruri din acelasi "supermercato" (cum spunea ea). Crestere a preturilor de 60-70%... N-am vazut italieni in strada pentru asta, deci nu este o caracteristica pur romaneasca faza cu neiesitul in strada...
Scuze de off-topic, dar nu-mi plac lectiile primite de la oameni care au ales sa-si vada de viata lor prin alte parti, dar mai intorc asa putin capul, sa-si dea cu parerea despre cat de naspa sunt cei intre care s-au nascut.
PS: spune-ne cat s-a facut litrul de combustibit in Italia, dupa "criza" de prin 2010, ca nu apare in prezentarea initiala... 1,7...1,8 euro?

[ Edited Tue Apr 08 2014, 08:13AM ]


Back to top
mihai87
Tue Apr 08 2014, 08:45AM
Registered Member #11664
Joined: Sat Nov 10 2012, 09:16PM
Posts: 34
Da e adevarat,in 2008 litrul de benzina costa 0,98 euro si acum costa undeva la 1,78 euro.Intradevar salariile au ramas aceleasi sau poate au scazut ,dar oricum nu se compara .Sanatate si numai bine!


Back to top
gabitza
Tue Apr 08 2014, 01:43PM

Registered Member #14037
Joined: Thu Mar 13 2014, 10:25AM
Posts: 6
pustiulica a scris ...

@gabitza, teoretic ai drepatate, dar... doar teoretic.
Mama mea a lucrat in Italia, in Firenze, in perioada 2011-2013. Ce cumpara din supermarket cu 30 de euro in 2011 ajunsese sa o coste in 2013 in jur de 50 de euro, aceleasi lucruri din acelasi "supermercato" (cum spunea ea). Crestere a preturilor de 60-70%... N-am vazut italieni in strada pentru asta, deci nu este o caracteristica pur romaneasca faza cu neiesitul in strada...
Scuze de off-topic, dar nu-mi plac lectiile primite de la oameni care au ales sa-si vada de viata lor prin alte parti, dar mai intorc asa putin capul, sa-si dea cu parerea despre cat de naspa sunt cei intre care s-au nascut.
PS: spune-ne cat s-a facut litrul de combustibit in Italia, dupa "criza" de prin 2010, ca nu apare in prezentarea initiala... 1,7...1,8 euro?



si teoretic si practic am dreptate....intradevar s-au ridicat preturile...dar confront cu salariile de aici inca iti poti permite destule "mofturi" mai ales daca sunt doua salarii...e ok
o comparatie de aici cu cea din Romania as face asa... cu suma de 600 de euro(1/3 de salar)imi cumpar un TV LED 32" ultima serie ...ok?
in rominia se poate?? cind va fi posibil cu 400 ron aceeasi lucru? .... in Rominia abia cu jumate de salar,masina vede plinu de benzina...hai sa fim realisti.,sa lucru jumate de luna pentru masina?????....e de risu curcilor cum s-a ajuns
ma mai duc in Romania de dragul parintilor,in rest pentru mine ....nu exista altfel
aici este mafie doar la nivel INALT(guvern,parlament)...in Romania de la maturator de strada pina la parlamentarii...toti fura pe toti...de aia s-a pierdut cultura muncii la rominii din tzara in general....ca vede pe vecinu ce fura cum drege,cum risca pielea ca sa traiasca ceva mai decent
inca doua cuvinte si inchid discutia....
in tzara ar fi solutia unei noi revolte pasnice macar ai tinerilor ca apoi sa se alature si batrinii,tinut in SAH economia macar 4-6 saptamini ca si in Ucraina ....



Back to top
sarac.lipit
Tue Apr 08 2014, 03:15PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
înţelegeţi măi oamini buni că nu există ieşire din hoţia asta impusă de uia femei şi alte găşti de sugători.
Ieşi în stradă şi te schilodesc trupele speciale.
te pun cu botu' pe labe în cîteva secunde!
d'aia nu mai iese nici un tont în drum!
Oricum, nu în drum se rezolvă treburile!
pe tv doar despre femei gonflabile şi mîncare se discută. Orice măsură radicală ce te bagă în pămînt cu zile este ridiculizată pînă iese un hai naţional! Şi toţi rîd ca proasta-n tîrg cînd vinde linguri!
Ideea este că eşti liber să pleci unde a înţărcat mutu' iapa...
ori fentezi total statul compus din hoţi şi mincinoşi.... Că statu' nu mai suntem eu, tu şi pretinu... statu-i arcul guvernamental. Atît.
Chiar nu vedeţi că nu-i interesează să producă ceva?
Care cum ia ciolanu', suje de la petrol-gaze-curent- şi papa... ne vedem la următoarele alegeri cu alţi viitori milionari la 4 ani!
Ne adaptăm, n-am fost educat să mint sau să fur, dar nu am altă şansă! După ce că n-ai unde munci, salarul nici juma' de lună nu-ţi ajunge! De fapt e 532 ( 118 euro!!!) lei că 168 din 700 este teveaul... pe care-l plăteşti ''statului'' la orice ai cumpăra....pe lîngă 200 impozite, taxe, cas...etc... Iar acest tevea se întoarce nu la tine... ci tot la o gaşcă de hoţi în cîrdăşie cu ăilalţi ce iau hotărîri asupra vieţii tale de fraier ''votant liber''
Iar să te apuci de o afacere cinstită... ca hultanii cad pe tine 12 controale de de bagă în pămînt cu amenzile!

[ Edited Tue Apr 08 2014, 03:42PM ]


Back to top
dorelclape
Tue Apr 08 2014, 03:56PM

Registered Member #6313
Joined: Thu Feb 19 2009, 12:56AM
Posts: 483
Tineti-va bine . . urmeaza alte campanii electorale finantate , stim noi din ce surse , dupa care cei mai vrednici dintre noi urmeaza sa-si recupereze banii . . . de unde ??? . . fonduri europene care se regasesc . . surpriza , tot in buzunarele alesilor nostri ! Sl are dreptate , nu exista sansa de scapare din genocidul acesta ! Munca cinstita nu mai este de mult o alternativa pentru bunastarea unei familii .

[ Edited Tue Apr 08 2014, 03:58PM ]


Back to top
admin
Tue Apr 08 2014, 09:36PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Dar, dacă spune Victor Ponta că are nevoie de bani, de ce nu se impozitează averile uriaşe ??? Ia să vedeţi ce de-a bani ar ieşi de-acolo !!!!!

Ia vedeţi aici, "imperiul" lui Radu Mazăre ... şi-ăsta, tot de la PSD: LINK: Click aici !

Ăsta, şi-a făcut "garaj" până şi pentru iaht !!!

https://lh3.googleusercontent.com/-9UC6-aQ55dg/U0QlWAyqImI/AAAAAAAATkY/H_X4L13Us2w/w1029-h733-no/casa-radu-mazare_10_BIG.jpg

[ Edited Tue Apr 08 2014, 09:38PM ]


Back to top
gabi3213
Tue Apr 08 2014, 09:45PM
Registered Member #2854
Joined: Mon Nov 03 2008, 07:26PM
Posts: 668
pai si cu imperiul lui Videanu cum ramane


[ Edited Tue Apr 08 2014, 09:45PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap