Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Legislatie, Economie si Politica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Duminica mergem la vot! :)
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
NxSound
Wed May 21 2014, 05:28PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
ciury a scris ...

NxSound a scris ...

pustiulica a scris ...

NxSound a scris ...

Eu pun o singura intrebare : Daca IMPOZITUL (impozitele) sunt muuult mai mari ca venitul ( care venit nu stiu) mai e loc si de impozit? vreau sa fim realisti si sa o terminam cu logica .


Impozitul se calculeaza din venit, deci nu are cum sa fie mai mare ca venitul!
Poate te referi la profit, sau... veniturile se pot compara cu cheltuielile... economia/contabilitatea nu-i chiar asa de simpla.


Cred ca era vorba de prea mare fata de venit nu mai mare. daca punem toate impozitele si taxele de la toate chistiile pana si la preturile mici dupa socoteala cred ca am dreptate in ambele versiuni ...................



da ai dreptate dar ai dreptate in ambele versiuni...dar doar daca judecam la cald si cu sufletul....daca judecam la rece....asa cum judeca guvernul....problema se pune asa.....daca stiai ca nu ai cu ce sa platesti impozitul pe masina....dece nu mergi pe jos? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )....asa se pune problema sus
Corect Domnule Geo

Eu nu am pus problema numai la muzica fratilor e treaba generala in orice meserie sau hobby sau ce altceva facem de ex un om la 60 de ani care saracul a lucrat 30 de ani pe profilul sau lau dat afara statul la pus sa plateasca scola de termopane cateva luni cand sa se angajeze surpriza la adresa cutata un loc viran ^_^ ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ))) sau ceva de genul poi am lucrat 30 de ani acum nu mai pot ca vrea basescu sau ponta de la derector la montat termopane ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

lipsa lucurilor de munca duce la neplati

Scule sunt pentru toti la toate preturile .

Artistii mari sunt din ce in ce mai rar cautati
... cativa prieteni din schoala au vrut paleru si o solista macovei sau ceva de genul nu am retinut numele solistei in totalitate, cand au aflat de pret am primit telefon daca stiu o formatie buna pana intro 1500 euro am spus sa caute pe net sunt 1000 de formatii ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )

deci daca nus bani in general toti pierdem

totul se rezuma aici --- lipsa lucurilor de munca nu se invarte roata ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif






[ Edited Wed May 21 2014, 05:32PM ]


Back to top
danROE50
Wed May 21 2014, 05:51PM

Registered Member #10887
Joined: Fri Mar 16 2012, 09:47PM
Posts: 65
Nu cred ca impozitarea veniturilor este o problema intr-un stat, sunt state care "o duc bine"si au impozite aproape duble decat cele de la noi, dar ce anume face diferenta dintre noi si ele? Noi avem o politica fiscala opresivă, care inhibă iniţiativa economică, adică nu prea te lasa sa faci venitul ala. Eh...daca vorbim de impozite, aici intra impozitele indirecte (la astea suntem cei mai tari si mai inventivi din toata lumea, aici suntem furati fara sa ne dam seama). Logic trebuie mers pe principiul că toată lumea ar trebui să plătească impozit în funcţie de mijloacele lor şi de a primi servicii în funcţie de nevoile lor; adica banii aia sa se intoarca tot la tine sub forma unor servicii. Noi platim in fct de mijloacele "lor", si primim niste servicii de te ia nevoia.
Partea cu economiile, cum sa fie- de "stat",de râs, de piata(la noi si asta de piata e tot a statului, adica a fost), sta cam asa: logica economiei de piaţă, scopul ei, este obţinerea, în termen relativ scurt, a profitului! De aceea, sectorul privat nu investeşte pe termen lung, aşa cum nu investeşte pentru prevenirea unor efecte sociale(ex.disparitia clasei de mijloc, analfabetism, etc)- cam ăsta ar fi rolul statului. ...tam-tam.
Cu votul, nu prea avem ce sa facem...doar alegem pe cine îmbogățim. Mentalitatea-e greu de schimbat-si dureaza decenii...asa că trebuie să ne obisnuim sa ne facem singuri viitorul cu căpușa asta în spate care e statul român.





Back to top
Minel
Wed May 21 2014, 06:40PM

Registered Member #13587
Joined: Thu Nov 21 2013, 06:48PM
Posts: 439
Exact in acest moment,sant la job si ascult radio romania.Deci practic ma stramb de ras.Rand pe rand,toti candidatii partidelor,isi expun "ofertele" catre poporul Roman.Doamne ce nemernici.Cum dracu sa mai credem gogosile astea?

Back to top
admin
Wed May 21 2014, 07:17PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
@Minel, vezi tu ... asta e un topic deschis de tine, subiectul fiind "politica" - asta ca să nu mă mai acuzi că, doar eu deschid subiecte de discuţie despre politică, pe un site de muzicanţi ...
Şi, urmăreşte comentariile pe marginea acestui subiect... sunt MULTEEE! Semn că, şi lăutarii sunt interesaţi de subiect ...
Românii sunt interesaţi ... sau au început să fie interesaţi de acest subiect. Iar asta e bine! Pentru că, doar aşa putem schimba ceva, dacă poporului îi pasă cu adevărat.
Şi probabil acum, "a ajuns cuţitul până la os" - cum spune o veche zicală românească - iar românii încep să-şi exprime frustrările.

Eu sper că într-o bună zi, va mai exploda o dată mămăliga românească şi că-i va pune cu botul pe labe pe idioţii care ne conduc ţara din 1989 încoace. Dar pentru asta, poporul român mai are încă de suferit ... MUULT.

Mai are de suferit până atunci când îşi vor da seama să nu-i mai voteze pe aceeaşi dobitoci, de peste 20 de ani încoace!
Pentru că dacă nu i-ar fi votat, atunci personaje gen Viorel Hrebenciuc, Dan Voiculescu (ăştia mi-au venit primii în minte) nu ar mai fi în Parlamentul României ! Este suficientă o analiză simplă, ca să realizaţi că există o seamă de personaje care sunt MEREU în vârful piramidei, indiferent de cine câştigă alegerile!

[ Edited Wed May 21 2014, 07:22PM ]


Back to top
Minel
Wed May 21 2014, 08:18PM

Registered Member #13587
Joined: Thu Nov 21 2013, 06:48PM
Posts: 439
Ai dreptate Dane.Am fost un pic mai acid atunci.Sorry!

Back to top
NxSound
Wed May 21 2014, 08:29PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
hai sa calmam spiritele



Pe ea o votez !

[ Edited Wed May 21 2014, 08:31PM ]


Back to top
Minel
Wed May 21 2014, 11:11PM

Registered Member #13587
Joined: Thu Nov 21 2013, 06:48PM
Posts: 439
Da Gabi.E bine de tot.Vad ca are 2 rami in faţă,si doua boxe pe spate ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
anonim
Thu May 22 2014, 12:07PM
Guest
Mineleee ai gresit nu cunosti placa de baza ??? alea sunt tweetere nu sunt rami ....

[ Edited Thu May 22 2014, 12:08PM ]


Back to top
ciury
Thu May 22 2014, 12:27PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
Din ce vad eu in sondaje cred ca trimitem rosu in parlamentul european (alianta facuta de psd cu unpr si cu nu stiu mai cine)

Eu as vrea sa aleg omul....ala ala si cu ala....asa ar fi normal...nu sa votez un partid si sa bage ei pe cine vor.


[ Edited Thu May 22 2014, 12:28PM ]


Back to top
gabi3213
Thu May 22 2014, 01:22PM
Registered Member #2854
Joined: Mon Nov 03 2008, 07:26PM
Posts: 668
pai candideaza si independenti

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap