Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Divertisment
 
<< Previous thread | Next thread >>
Daca nu crezi in Dumnezeu mai gindeste-te ? ( nu este nimic despre religie )
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
danpa80
Tue Jul 22 2014, 09:41PM
Registered Member #10314
Joined: Sun Jul 31 2011, 01:32PM
Posts: 202
albundy a scris ...
Aia de acum 4-5000 de ani abia reuseau sa descopere focul si noi acum stapanim electricitatea .Omul mereu a excelat .a descoperit lumea, a decoperit atomul, a descoperit zborul. a tot descoperit . Asta inseamna ca a stapanit cunoasterea .
Ganditi-va cum a evoluat clapele din anii 90 si pana in prezent? OMUL a facut toate astea prin geniul sau evoluat .


Scuzati-ma ca intervin dar.... "domnule albundy" nu cred ca inca omul poate stapani electricitatea, de ce...? nu cred ca ai vrea sa simti pe pielea dumitale cum e sa fii atins de cel mai mic fulger. Nici macar lumea nu a reusit sa o descopere.... cum....? cea mai mare groapa de pe tera se afla in oceanul pacific daca nu gresesc, si are numai 11 mii de metri, unde omul inca nu a ajuns, pentru ca nu are cum. Doar cu tehnologii de ultima generatie, roboti speciali care a fost creati sa reziste la asemenea presiuni, si culmea..... au descoperit si noi forme de viata.. acolo unde se credea ca nu poate exista viata. Oare cine o intretine...???
A descoperit zborul..... fantastic... ba chiar a ajuns si pe luna. Iar acum exista dovezi stiintifice ca tera pe care noi locuim este de dimensiunea unui varf de ac in comparatie cu alte planete care exista in univers, si culmea...ca in galaxia noastra exista milioane de astfel de "universe", si sunt deasemenea milioane de galaxii.... Oare pe ce stau aceste galaxii.....????
Si nu in ultimul rand..... cu siguranta omul a ajuns sa cunoasca extrem de multe lucruri. Insa cand e vorba de exploatat si de inteles cum functioneaza creerul uman...... nici macar medicina cea mai inalta nu poate explica cum. Dar oare furnicile ce creer or avea...?? Dar paduchele....??

Back to top
Heruvimium
Wed Jul 23 2014, 12:01AM
Registered Member #10747
Joined: Wed Jan 11 2012, 01:44PM
Posts: 82
Bine spus Dane ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
ciury
Wed Jul 23 2014, 11:16AM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
albundy a scris ...

Eu cred cu totul altceva. Eu cred ca omul la creat pe dumnezeu ,nu dumnezeu pe om. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Dumnezeu nu a vrut pe nimeni sa fie egalul lui si totusi omul a reusit performanta de a fi egal cu dumnezeu prin insasi crearea unor forme de viata exact ca dmnezeu.Cum a facut dumnezeu cu adam si eva asa a facut omul cu virusii ,chiar si cu clonarea . Precum a spus si sarac lipit despre teoria evolutionista : NE-AM IMBUNATATIT PE PARCURS. Aia de acum 4-5000 de ani abia reuseau sa descopere focul si noi acum stapanim electricitatea .Omul mereu a excelat .a descoperit lumea, a decoperit atomul, a descoperit zborul. a tot descoperit . Asta inseamna ca a stapanit cunoasterea .
Ganditi-va cum a evoluat clapele din anii 90 si pana in prezent? OMUL a facut toate astea prin geniul sau evoluat .


../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )

Ai ochit un punct sensibil...

1.Omul avea nevoie sa creada in ceva supranatural ca sa dea un sens si o logica minunilor...dar si sa ii fie mai usor sa inteleaga necazul...a dat vina pe destin ca vointa a ceva supranatural

Corect si a crezut in zei.....dar Dumnezeu a pus lucrurile la punct si le-a aratat in cine trebuei sa creada.

2. Daca tu poti demonstra teorema lui Pitagora inseamna ca esti Pitagora?

Vezi aici se face diferenta inte INDENTIFICARE si ASEMANARE

Reflecteaza la asta....

PS: a clona si a da viata din nimic sunt cam la fel cu cei care fac RollsRoyce si cel ce il cloneaza adica Chinezii


Back to top
albundy
Wed Jul 23 2014, 12:35PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Fiecare poate sa creada in ce vrea ,asta nu inseamna ca trebuie sa cred si eu sau alt care are alte puncte de vedere,nu?
Eu unul nu cred in dumnezeul biblic, nu cred in biblie si cu atat mai putin nu cred in isus. Nu cred in bisericile crestine(oricare ar fi ele si oricarui DUMNEZEU BIBLIC S-AR INCHINA ,Yehova,Yahve,etc). Cred doar in niste entitati mult superioare domeniului nostru de cunoastere ,cred ca destinul si-l face omul cu mana sa. este autoindus de o credinta oarba in ceva nedovedit si care te constrange sa vezi doar cum iti spune la sfanta scriptura si cuvantul lui dumnezeu,de parca ai fi cal si nu trebuie sa vezi in lateral.
Cred mai mult in stiinta decat intro religie parvenita dintro mare religie.Sa nu uitam ca tot ce inseamna crestinism se axeaza pe scheletul religiei evreilor . Respect religiile mari dar crestinatatea eu nu o consider o mare religie devreme ce au trecut mii de ani pana sa ia nastere . Cat despre biserica, indiferent ca este catolica sau ortodoxa,baptista sau reformata,protestanta sau evanghelista s-au dezvoltat pe principiul prostelii . Si in trecut era foarte usor de prostit lumea ,mai ales ca biserica nu-i dadea voie sa caute, sa afle, sa descopere, Cu toata impotrivirea bisericii ,omul tot a aflat. De ce s-a opus atat de vehement biserica in evul mediu la dezvoltarea stiintei si descoperirea adevarului,perioada inchizitiei?
Pt ca s-a temut ca se va afla adevarul despre doctrina lor si despre dogma crestina.
Vaticanul a recunoscut ca nu suntem singurii din univers .... Si pana mai acum cateva secole ne implementa faptul ca suntem BURICUL UNIVERSULUI .
Apropo, a vizitat cineva Paris? Notre Damme? Ati vazut ce misto este impodobita cu chipuri de demoni? E biserica, da-o dracu de biserica ,pui si tu sfinti,arhangheli,serafimi,ieruvimi si alte specii biblice dar nu chipuri de demoni! La ce sa cred eu in biserica cand si alea catolice si alea ortodoxe sunt pictate cu fel si fel de moace de sfinti pamantesti.Biblia spune clar ca nimic din ce e facut de mana omului nu poate fi sfant. omul e pacatos ,cum sa sfinteasca el?Ar insemna ca face acelasi lucru ca si Dumnezeu. Si tot biblia spune ca sa nu te inchini la chip cioplit. Adevarul este ca cine a pictat atatea icoane a avut talent mare ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Casa Domnului este deschisa pt oricine,din cate tin eu minte dar calugarii aia misogini de pe Athos nu accepta ca femeile sa le intre in Casa Domnului. Am citit si biblia,de curiozitate ,nu pt credinta dar am mai citit si alte carti .Va recomand sa cititi Misterele Lumii.
Pana acum ceva vreme erau discutii aprinse despre politica,despre ponta si basescu. Acum se discuta despre credinta ,biserica si duimnezeu. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Cineva mi-a atras atentia ca l-am bagat pe dumnezeu in discutie,sa nu-i taram numele in dezbateri. Intreb si eu : DE CE? SE SUPARA? IA SA-L VAD CUM SE MANIFESTA CAND SE SUPARA DUMNEZEU ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Daca maine aflu ca am cancer ,stiu sigur ca o sa mor si mai repede trag nadejde de la CEL DE JOS decat de la ALA BARBOS DE SUS ca ma ajuta. Vorba aia: AI CANCER, NICI DRACU NU TE MAI SCAPA ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif


[ Edited Wed Jul 23 2014, 12:52PM ]


Back to top
ciury
Wed Jul 23 2014, 02:31PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
Ai mare dreptate in ce spui....
Vezi tu entitatea aia superioara de care vorbesti este chiar Dumnezeu...

Nici asa cum il descrie biblia, nici asa cum il descriu religiile cu doar Dumnezeu

Asta voiam sa spun

Fiecare crede ce vrea si face ce crede de cuviinta...

dar trebuie sa privim biserica si practicile impuse de ea diferit fata de Dumnezeu

Cel mai pura iintrebare este daca e posibil ca tot universul sa fie rezultatul unei pure intamplari....si viata si tot ce sustine el.

Daca da atunci nu exista Dumnezeu.
Dar eu sunt sigur ca nu poate fi pura intamplare pentru ca sunt inginer software si stiu cat de greu e sa crezezi ceva si ca rezultatul nu este intamplator

Back to top
sarac.lipit
Wed Jul 23 2014, 03:06PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
hai să vă povestesc o întîmplare personală... şi ce crede fiecare despre ea...
pe scurt, pe 23 august 2013 la ora 21 am văzut ceva... sunt convins că nu-i de pe terra... dacă-i cineva curios voi dezvolta întîmplarea...
ei, am rude de ambele credinţe vechi/noi, care cred în biserică şi care nu... şi atei....heheh
acum, fiecare dintre ei a catalogat întîmplarea funcţie de credinţă.
- ai văzut lumina!
- minune !
- eah... un ozeneu rătăcit....
d-aia zic, fiecare crede cum îi este lui mai bine... că dacă i-ar fi rău... n-ar mai crede!
Important este să ne simţim bine noi între noi... că d-aia-i forumul muzcanţilor...nu?


[ Edited Wed Jul 23 2014, 03:11PM ]


Back to top
albundy
Wed Jul 23 2014, 03:12PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Eu cred ca au fost niste copii cu lanternele ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Si eu cand eram mic mai faceam goange de-astea .Ne imbracam in cearceafuri albe, luam lanterne si ide Paste cand se duceau babele la tamaiat, ne duceam vreo 5-6 dementi sa le speriem .Auzeam vocile lor cand mergeau printre morminte ,intuneric bezna si poc,apaream si noi cu cearceafurile albe pe cap si lanternele pe sub . Unul din noi avea un castefon dublu ,de-ala INTERNATIONAL de era pe vremuri.Si cu cateva zile inainte mergeam seara dupa cucuvele sa le inregistram .Mai dadeam cu lemne prin table,ce gaseam si noi si faceam un zfomot infernal ca de Apocalipsa.Nu va descriu cat de distractiv era sa le vezi pe babe cum fugeau cand apareau dracii ,insostiti de cucuvele si zgomote infernale in linistea sinistra a cimitirului ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
sarac.lipit
Wed Jul 23 2014, 03:45PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
aaaa, nu...
nici vorbă. Cînd vezi o sferă la 4-500 metri ...cît o minge de baschet ce se mişcă perfect rectiliniu uniform şi fără zgomot peste capul tău...cam 10 minute... nu prea o iei a glumă. Am făcut şcoală în domeniul aeronautic... plus armată...iar căminul era la capătul pistei, ştiu cum arată o decolare a oricărui aparat de zbor...

[ Edited Wed Jul 23 2014, 03:50PM ]


Back to top
s_cristi
Wed Jul 23 2014, 04:07PM

Registered Member #1965
Joined: Fri Oct 03 2008, 03:37PM
Posts: 356
Razvane (@Albundy), lăsând la o parte ce s-a amintit de Biblie, creștinism, creaționism, evoluție etc... sunt curios care e părerea ta cu privire la supranatural. Există așa ceva, ai trecut prin așa ceva? Sau toate cele ce se întâmplă în univers (universuri, cică-s multe...) au o explicație (fie ea mai simplă sau mai grea) care ține de fizică-chimie-biologie.---științologie?

Back to top
albundy
Wed Jul 23 2014, 04:38PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Nimic nu este supranatural.Totul este eco ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap