Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Daca voi ati fabrica o clapa ce ati vrea sa contina?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
ciury
Mon Jan 19 2015, 02:39PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
pustiulica a scris ...

Daca as fabrica eu o clapa, primul lucru pe care mi l-as dori ar fi sa am concurenta! Si nu glumesc!!! Fara concurenta lucrurile stau pe loc, adica ceea ce se intampla acum, sau regreseaza, adica tot cam ceea ce se intampla acum...
Concurenta este conditia care aduce progresul tehnologic si nu numai. In acest moment pe piata clapelor NU exista concurenta. Va imaginati ce ar fi fost pe piata clapelor daca ar fi exista macar 50% din concurenta existenta pe piata telefoanelor mobile? Sunt telefoane mobile mult, mult mai performante decat cea mai performanta clapa si ma refer aici la putere de calcul, specificatii, etc.
Mai mult, preturile sunt aberante tot din cauza lipsei concurentei, un display mediocru touchscreen de 7 inch pentru o clapa costa 250 EUR in conditiile in care o tableta cu un display asemanator costa sub 100 EUR (toata tableta, nu doar display-ul!) un RAM de 256MB pentru clapa costa cat un PC nou cu 4GB RAM!
Claviaturile sunt din ce in ce mai proaste, plasticul carcaselor la fel, nu mai vorbesc de fiabilitate care este departe de rezonabil... asta in conditiile in care tehnologia avanseaza, avanseaza in general, dar in acest domeniu, NU!
Eu asta mi-as dori daca as fabrica o clapa, sa am concurenta, sunt convins ca cel putin impins de concurenta as face o clapa mult, mult mai buna decat ce exista acum pe piata.

PS: clapa fabricata de mine ar avea un cu siguranta un display touchscreen mare (min 10 inch) si posibilitate de conectare mouse si tastatura wireless! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif De soft nici nu vreau sa vorbesc... nici macar ceva similar windows 98 nu avem...



Diferenta o face faptul ca....cu telefonul sau tableta nu produci bani....cu clapa da.....asta e diferenta la pret de aia sunt preturile asa mari

Back to top
pustiulica
Mon Jan 19 2015, 02:48PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
ciury a scris ...

Diferenta o face faptul ca....cu telefonul sau tableta nu produci bani....cu clapa da.....asta e diferenta la pret de aia sunt preturile asa mari


Eu chiar cu telefonul si tableta ii produc, cu clapa chiar n-am produs niciodata vreun sfantz, interesant nu? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Lasand la o parte exemplul meu, nu cred ca pe asta se bazeaza diferenta nejustificata de pret...

Cand am primit BK-5 si am vazut ce display avea, m-a bufnit rasul si plansul in acelasi timp. Are display de marimea si calitatea celor care se puneau in anii 2000 pe telefoane ../../images/emotes/yahoo/yahoo_sad.gif

Back to top
sarac.lipit
Mon Jan 19 2015, 06:19PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
well, dacă e 300lei un telefon quad-core 1.3 cu 500M ram ce rulează div-X urile (de gem laptoanele) alea bluray 1080 HD...de gîfîie ca mocăniţa...dual core... partea de software/hardware aici s-ar încadra la preţ

sound gen G1000 ... că e gratis...e scos din fabricaţie... indicat e 2 plăci să ai 16 trk pe arranger

mai plantezi în cutie 1-2 juzi sound, d-ălea vărsate... pentru samplere

cred, claviatura depăşeşte tot ce am zis pînă acum... desgur, una tot de G1000.. rămîn besta-bestelor. Separată de cutie. Wireless. Să cînţi unde vrai...

carcasa din policarbonat... 50-100 grame...că deh... şalele...

butoane cu senzor tactill... sunt acrit de schimbat ştifturi de microswitch-uri

aaa, şi display tip proiector ... ne mai lasă şi vederile pe lîngă şale...

[ Edited Mon Jan 19 2015, 06:29PM ]


Back to top
marand
Mon Jan 19 2015, 06:47PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
sarac.lipit a scris ...




cred, claviatura depăşeşte tot ce am zis pînă acum... desgur, una tot de G1000..


Claviatură mai bună ca cea de la Korg Triton, (de fapt este o caviatură cumpărată de Korg de la Yamaha) - şi am cântat şi pe Roland şi pe Yamaha şi pe Korg, ca şi pe altele - nu am întâlnit, (poate or fi şi alte claviaturi bune, dar eu nu le-am probat).

Back to top
marand
Mon Jan 19 2015, 07:27PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
Io, dacă aş fabrica o clapă, aş face-o așa fel, că cei care o vor folosi să-şi bage minţile în cap(sau la treabă).Şi dacă io aş fabrica o clapă, aş face așa fel, ca să se aleagă muzicantul de muzică, de muzicantul de butoane, (ideal ar fi ca cei doi să se combine - dar cine stă să-i asculte pe muzicanţi...așa că daţi-i înainte cu butoniada!!!).
Io, dacă aş fabrica o clapă, nu i-aş mai pune clape.Sau, cel mult, aş face o calpă cu două calpe - una albă şi una neagră. Ca să fie clar!!!, albu-i alb şi negru nu-i alb !!!, că ... așa-i treaba şi-n muzică !!!...sau poate nu.... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_doh.gif
Şi dacă io aş face-o clapă, atunci v-aş întreba pe voi așa ; vreți să vă trageţi o clapă nouă? Atunci veniţi la ora nouă la gară !!!

Şi-atunci cine dracu o mai cumpără?
Răspuns corect ; EU!!!

[ Edited Mon Jan 19 2015, 07:47PM ]


Back to top
admin
Tue Jan 20 2015, 11:34AM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Interesant subiectul ... Am să vă prezint punctul meu de vedere în materie de clape, mai precis ce mi-aş fi dorit să apară şi ce ar fi trebuit să apară deja de multă vreme pe piaţă: CLAPA MODULARĂ !!!

Cu alte cuvinte, din punct de vedere "hardware", să pot să-mi cumpăr carcasa şi componentele după preferinţe şi după buget! Iar componentele să fie, evident, standardizate! Adică ...

Să am o "carcasă", în care să pot monta tipul de claviatură pe care-l doresc, panou demontabil cu butoane să pot să-mi schimb panoul cu butoane dacă doresc unul cu mai multe butoane sau unul cu mai puţine butoane, să pot înlocui procesorul, memoria RAM şi unitatea de stocare (hard-disk/SSD) şi placa de sunet după preferinţe ori buget, exact ca la calculatoarele desktop.

Adică, am o anumită placă de sunet ... Pentru că toate ar trebui să fie standardizate (ca la calculatorele desktop: sloturi PCI, PCI-E, etc), placa mea de sunet veche o vând la sfert de preţ unuia care nu prea are bani pentru o placă de sunet performantă, iar eu să-mi pot cumpăra o placă de sunet mult mai performantă pe care să o pot "înfige" într-un slot PCI-E din clapă şi gata, dintr-o dată am sunet foarte bun ...

Clapa în fond, aşa să ştiţi că nu este nimic altceva decât un mini calculator sub-evoluat, comparativ cu actualele PC-uri !!! Atât doar că, au un soft dedicat (sistemul de operare, care de asemenea este la ani lumină faţă de un banal Windows XP) şi pe care producătorii cer o grămadă de bani ...

În concluzie:
- din punct de vedere hardware, mi-aş dori o clapă modulara pe care să o pot echipa cu ce vreau eu şi cum vreau eu;
- din punct de vedere software de asemenea, să pot alege să cumpăr din mai multe variante de software !!!

Asta ar fi în opinia mea, clapa ideală ...



[ Edited Tue Jan 20 2015, 11:36AM ]


Back to top
NxSound
Tue Jan 20 2015, 11:34AM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
claviatura de Yamaha pe korg greu de crezut pentru ca nici korg nici Yamaha nu fac claviaturi au contract ca alti in acest domeniu din cate stiu

Back to top
ciury
Tue Jan 20 2015, 11:58AM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
admin a scris ...

Interesant subiectul ... Am să vă prezint punctul meu de vedere în materie de clape, mai precis ce mi-aş fi dorit să apară şi ce ar fi trebuit să apară deja de multă vreme pe piaţă: CLAPA MODULARĂ !!!

Cu alte cuvinte, din punct de vedere "hardware", să pot să-mi cumpăr carcasa şi componentele după preferinţe şi după buget! Iar componentele să fie, evident, standardizate! Adică ...

Să am o "carcasă", în care să pot monta tipul de claviatură pe care-l doresc, panou demontabil cu butoane să pot să-mi schimb panoul cu butoane dacă doresc unul cu mai multe butoane sau unul cu mai puţine butoane, să pot înlocui procesorul, memoria RAM şi unitatea de stocare (hard-disk/SSD) şi placa de sunet după preferinţe ori buget, exact ca la calculatoarele desktop.

Adică, am o anumită placă de sunet ... Pentru că toate ar trebui să fie standardizate (ca la calculatorele desktop: sloturi PCI, PCI-E, etc), placa mea de sunet veche o vând la sfert de preţ unuia care nu prea are bani pentru o placă de sunet performantă, iar eu să-mi pot cumpăra o placă de sunet mult mai performantă pe care să o pot "înfige" într-un slot PCI-E din clapă şi gata, dintr-o dată am sunet foarte bun ...

Clapa în fond, aşa să ştiţi că nu este nimic altceva decât un mini calculator sub-evoluat, comparativ cu actualele PC-uri !!! Atât doar că, au un soft dedicat (sistemul de operare, care de asemenea este la ani lumină faţă de un banal Windows XP) şi pe care producătorii cer o grămadă de bani ...

În concluzie:
- din punct de vedere hardware, mi-aş dori o clapă modulara pe care să o pot echipa cu ce vreau eu şi cum vreau eu;
- din punct de vedere software de asemenea, să pot alege să cumpăr din mai multe variante de software !!!

Asta ar fi în opinia mea, clapa ideală ...





bravo....ti-au pus chinezii in aplicare ideea dar la telefoane ,,,,lucreaza la un prototip de asta

Back to top
cozyx7
Thu Jun 18 2015, 05:47PM

Registered Member #15150
Joined: Sun Apr 26 2015, 12:49PM
Posts: 45
sa aiba wifi sau o conexiune lan.. ar fi ceva ai putea pune negative direct de pe net .sau sa sempleze(inregistreze) orice ton in cateva secunde..etc.etc

Back to top
victorr
Thu Jun 18 2015, 05:54PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
As fi vrut si eu asa o clapa ca Admin (Dan) dar nu cred ca vom avea asa ceva prea curand. Am cantat pe yamaha si pe korg. La yamaha (tyros) mi-a placut ca am mai multe butoane pe care le pot apasa repede in timpul cantarii, fara sa bibilesc pe ecran cu touch screen. Korg are mai multe functii, dar este pacat ca nu le poti accesa pe toate cand ti-e lumea mai draga.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap