Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Daca voi ati fabrica o clapa ce ati vrea sa contina?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
gigiflo
Thu Jun 18 2015, 09:10PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Si eu sunt pentru Clapa modulara.
In plus, as dori ca aceasta sa poata transpune in note si armonii orice melodie incarcata.
In acest fel, unii dintre noi am invata mai usor.
Si as renunta la redarea de orice tip, permitand astfel numai interpretarea live.
Cred ca si o claviatura standard, unica pentru CLAPE (tehnic vorbind : pas, aftertouch, etc) ar fi de dorit...

Back to top
Serghei92
Thu Jun 18 2015, 11:18PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Pfff....multe. În primul rând aș vrea aspectul fizic să fie extravagant....ceva clape de cristal...nush, dar sa-ti ia ochii. La capitolul hardware, să fie mult peste ce este acum. Să aibe memorie cât să nu-ti poți imagina, să aibe procesoare și placă de sunet mult mai avansată. Și, aș mai dori un suport drăguț pentru pahar undeva în lateral, o alarmă, un pin security, și o comandă vocală dacă se poate ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif . Acum să vedem ce face moș crăciun ....

Back to top
mariusnazi
Thu Jun 18 2015, 11:57PM
Registered Member #12940
Joined: Thu Jun 06 2013, 02:19PM
Posts: 435
Sa contina contracte pentru cat mai multe nunti posibile ! Parerea mea e ca nu exista instrument nepotrivit sau nemultumitor pentru oricare dintre noi ,la orice nivel . Oare cati dintre noi stiu sa se foloseasca de functiile unei clape in totalitate ,cati o exploatam la maximum ? E usor sa bagi un set si sa spui ca nu suna ,mai greu e de citit manualul decat sa intrebam pe x sau y cum se face ceva ... Eu consider ca sunt clape foarte bune si performante la ora actuala ,si prefer sa ma axez pe cantari decat sa imi doresc ceva cu functii de care la o nunta chiar nu am nevoie sau sa cant cu set de pa1 pe o clapa de ultima generatie dar sa fiu mandru de ceea ce scrie pe ea si sa imi doresc mai mult pentru ca totusi nu e ceea ce trebuie!

[ Edited Thu Jun 18 2015, 11:59PM ]


Back to top
sarac.lipit
Fri Jun 19 2015, 12:12PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
în general clapele au ce le trebe, depinde doar de noi cum le folosim.
clar rommania devine lumea a III-a şi cei buni au loc ori în capitală ori afară...că am vrut ţară ca afară... dar a ajuns PEdinafară.

discutam cu un pretin cum la petreceri mergeau 2 trupe... acum a ajuns la performanţa să renunţe la a doua datorită clapei.
Ce ţi-ai dori mai mult la o clapă cînd împărţirea creşte de la 5 la 2?

aaa, şi să conţină detectorantianaf.. sau orice sistem anti (OS) opresiv...

[ Edited Fri Jun 19 2015, 12:21PM ]


Back to top
6ase6ase
Fri Jun 19 2015, 04:28PM

Registered Member #885
Joined: Sun Aug 17 2008, 10:17AM
Posts: 296
Eu as dori ca o clapa sa contina doua --MAINI BUNE.

Back to top
OzzY
Fri Jun 19 2015, 08:12PM

Registered Member #14132
Joined: Tue Apr 22 2014, 03:10PM
Posts: 272
6ase6ase a scris ...

Eu as dori ca o clapa sa contina doua --MAINI BUNE.

Maini bune avem majoritatea,doar ca mainile bune fara un creier bun =0
La fel si cu ochii/urechile/nasul. Vedem,auzim,mirosim,simtim cu creierul.El este cel care trebuie antrenat.
Referitor la topic,deja am devenit pretentiosi aiurea. Nu ne ajung minunile astea de pa-uri,tyrosuri,ketronuri etc care aproape canta in locul nostru. Amintiti-va acum 20 de ani cum se canta. Inainte sa cerem ceva de la altii,trebuie intai sa cerem de la noi. Suntem prea comozi...si nu e bine! Sanatate!

Back to top
admin
Fri Jun 19 2015, 11:36PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
@OzzY: - Te invit să mergi pe jos de la Satu-Mare până la București ... eventual călare, că doar așa umblau și înaintașii noștrii și era ok.
Lumea asta modernă e mult prea comodă, folosește autoturisme, trenuri, avioane, ... sunt prea comozi.

Back to top
mariusnazi
Fri Jun 19 2015, 11:49PM
Registered Member #12940
Joined: Thu Jun 06 2013, 02:19PM
Posts: 435
Degeaba apare si pa7x daca tot cu negative si cu butoanele de tranpose tocite se canta ! In ritmul asta si cu cerintele pe care le au unii organisti acum ,vor ajunge si dj-ii sa isi cumpere clape ca platanele nu isi mai au rostul ! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
Daniel_AD
Sat Jun 20 2015, 01:19PM
Guest
Eu mi-as dori,ca KORG sa implementeze drivers pentru asta in seria PA;




sa nu mai stau sa scriu midi prin Cubase 8Pro ! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Rezultatul este nesperat de bine!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Niciodata in clapa(pe clape) nu sa putem scrie tehnica,mai ales expresie pe nota individuala in timp real in midi,fara ajutorul controllelor midi,mai ales la chitari,suflatori s.a.m.d! Se poate face cu mouse dar,nu mai e acelas lucru...ca filing!
Eu il am de 4 luni dar,inca nu am aratat "noutatile" facute cu "masinarii" noi!!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Dorinta si maini sa fie,ca scule sunt...ohooooooo!!!!

[ Edited Sun Jun 21 2015, 12:21AM ]


Back to top
nyny
Sat Jun 20 2015, 03:18PM
Registered Member #13809
Joined: Sun Jan 12 2014, 07:02PM
Posts: 91
Ce sa mai contina????? majoritatea nu pot lucra nici macar la jumatate din nivelul clapei....cind o sa declaram cu mana pe inima ca am scos tot ce se poate scoate din clapa, atunci sa cerem mai mult de la tehnologie... pina atunci sa cerem noua insine .... poate doar cind o cumparam sa vina la pachet cu 2-3 concerte asigurate...

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap