Forums
| Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| Problema voce(ce pot face) | ||
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| dutu |
|
||
![]() Registered Member #469
Joined: 24 Jul 2008Posts: 79 |
Salut colegi,vin cu o rugaminte si o intrebare la toti care stiu sau au cunostinte de canto,exista notiuni sau exercitii,de a ajuta un solist (pustiul meu)sa nu mai cante pe nas(probleme de deviatie de sept).Exista tehnica vocala,ceva care sa il ajute sa mai scape de problema asta? Se gaseste pe site,ceva legat de canto,tehnica vocala,daca nu poate exista cineva,binevoitor,cu experienta in domeniu sa ne indrume. MULTUMESC ANTICIPAT LA TOATA LUMEA. |
||
| Back to top |
|
||
| pustiulica |
|
||
![]() ![]() Registered Member #11427
Joined: 28 Sep 2012Posts: 1597 |
Salut! In general problemele isi gasesc rezolvare la un profesor. Degeaba incercam noi sa scriem aici lucruri pentru ca pustiul tau le va face tot "dupa ureche" sau cum intelege. Cantatul "pe nas" nu este o problema mare, de multe ori cine o face, o face pentru a-si proteja "coarda", ceea ce nu este rau. Se poate rezolva, transferul vocii de pe nas pe piept sa face prin controlul presiunii si dupa ce invata sa respire in diafragma. In plus "i-urile" tot pe nas le va rezona, si vor suna altfel cand va respira corect. Ca o concluzie eu zic sa-l duci cateva ore la un profesor, care sa-l formeze corect, este pacat sa nu o faci, mai ales daca ii place sa cante. Succes! |
||
| Back to top |
|
||
| dutu |
|
||
![]() Registered Member #469
Joined: 24 Jul 2008Posts: 79 |
Multumesc mult pt sfat,d .admistrator pustiulica,mai astept si alte sugestii avizate,eventual unde pot gasi exercitii sau lectii de teorie muzicala. O zi buna
|
||
| Back to top |
|
||
| pustiulica |
|
||
![]() ![]() Registered Member #11427
Joined: 28 Sep 2012Posts: 1597 |
dutu a scris ... Multumesc mult pt sfat,d .admistrator pustiulica,mai astept si alte sugestii avizate,eventual unde pot gasi exercitii sau lectii de teorie muzicala. O zi buna Mi-am permis sa-mi dau cu parerea, pentru ca initial si eu am tot incercat folosind tutoriale de pe net si ceva teorie (tot de pe net) si mi s-a parut ca am invatat ceva. Cand mi-am luat un curs de canto si am mers la profesor mi-am dat seama de diferente si anume: profesorul iti si spune ce faci sau nu bine, nu doar iti arata, ci te si asculta cum iti iese tie ceea ce iti arata sau ce iti descrie teoria. Adica ai un control si nu te bazezi doar pe cum ti se pare tie ca suna bine. Nu mai insist, cred ca intelegi ce am vrut sa transmit. |
||
| Back to top |
|
||
| ciury |
|
||
![]() Registered Member #5922
Joined: 09 Feb 2009Posts: 702 |
se rezolva simplu...prin operatie de deviatie de sept
|
||
| Back to top |
|
||
| arald73 |
|
||
|
Guest
|
pustiulica a scris ... Salut! In general problemele isi gasesc rezolvare la un profesor. Degeaba incercam noi sa scriem aici lucruri pentru ca pustiul tau le va face tot "dupa ureche" sau cum intelege. Cantatul "pe nas" nu este o problema mare, de multe ori cine o face, o face pentru a-si proteja "coarda", ceea ce nu este rau. Se poate rezolva, transferul vocii de pe nas pe piept sa face prin controlul presiunii si dupa ce invata sa respire in diafragma. In plus "i-urile" tot pe nas le va rezona, si vor suna altfel cand va respira corect. Ca o concluzie eu zic sa-l duci cateva ore la un profesor, care sa-l formeze corect, este pacat sa nu o faci, mai ales daca ii place sa cante. Succes! Felicitari ! Ai reusit intr-un mod extrem de concis si corect sa pui degetul pe rana! Apreciez in special concluzia subtila "dupa ureche" .... Foarte putini inteleg ce inseamna studiul vocal cu...profesor.!^:)^ |
||
| Back to top |
|
||
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] Tonuri Ponciu - Korg Kronos 2
Multe erori, si tonuri din 2007, nu are legatura cu Ponciu! Zi faina!
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]







