Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Memorie RAM Korg Pa800 256MB software!
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
sorinelf
Wed Aug 05 2015, 04:20PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
Domnule AD, afirmatia cu incalzirea procesorului la pa800 ma impinge sa va adresez alte intrebari ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Exista o legatura intre ram si procesor, ma refer la o legatura intre marimea ramului si procesor... De ce ar presupune o forjare mai mare a procesorului? oricum ramul nu e folosit in totalitate niciodata... doar nu canti cu toate tonurile in acelasi timp... Nici nu ai cum, aici apare limitarea de polifonie, si tot nu ai putea canta cu 300 de samplere in acelasi timp.

Repet, eu am un pa2x cu 128 ram, imi e mai muuult decat suficient. Intreb doar pentru curiozitatea mea personala.

Back to top
claaxy
Wed Aug 05 2015, 05:17PM

Registered Member #13424
Joined: Thu Oct 03 2013, 04:02PM
Posts: 282
Daniel_AD a scris ...

Eu nu am spus ca nu este de apreciat gestul lui ProCesor!
Doar am intervenit sa va spun si despre riscuri care sunt chiar reale,fapt care si ProCesor la subliniat!
Acum ca unii spun ca ei nu au probleme,poate fii adevarat dar,nu uitati ca toate modelele de la orice brand se mai si defecteaza tocmai de la nerespectarea parametrilor de fabrica,iar aici am venit cu precizare; Nu se mai fabrica piese de schimb pentru modelele iesite din fabricatie.
Nu uitati,ca la Pa800 se incalzeste destul de mult procesorul din fabrica,doar cu cei 64mb RAM...si uite asa pica placa de baza sau procesorul!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Numai bine va doresc si succes si bafta celor care doresc sa instaleze acest OS cu deblocarea memoriei RAM.

ii punem si un ventilator pentru racire si se re zolva si problema cu incalzitul, ce nu stiati ca romanul e inventiv si cam le rezolva pe toate?

Back to top
ProCessor
Wed Aug 05 2015, 08:13PM

Registered Member #11093
Joined: Sun Jun 17 2012, 03:22PM
Posts: 141
Daca nu 'marim' memoria RAM, cum putem sa incarcam asta LINK: Click aici ! , nenea @Daniel_AD?

Apropo, ce parere aveti(despre 'asta')?

Back to top
Marian80
Thu Aug 06 2015, 01:19AM
Registered Member #10419
Joined: Sun Sep 25 2011, 09:06AM
Posts: 165
Un fisier am descarcat,celalalt nu ma mai lasa.Pacat ,chiar eram curios !Oricum felicitari pentru gest !



Back to top
Daniel_AD
Thu Aug 06 2015, 02:11PM
Guest
ProCessor a scris ...

Daca nu 'marim' memoria RAM, cum putem sa incarcam asta LINK: Click aici ! , nenea @Daniel_AD?

Apropo, ce parere aveti(despre 'asta')?


Nu comentez SET-uri contrafacute/copiate prost.
Aici fac o precizare; C-am cum ar suna,Ionica Minune sa cante cu un acordion Timis,Cristinel cu Tambalulcu un tambal Doina(din ala mic) si Nicolae Botgros sa cante cu o vioara chinezeasca?!?!?...c-am asa e si cu SET-ul postat aici! Fara tonurile encodate suna dezastru,mai ales pe statie. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
La acesta categorie iti pot spune,ca SET-ul encodat original encodat pentru Pa800,este pe acelas USB cu SET-ul encodat pentru Pa2xPro!
USB-ul encodat AD&MC,contine ambele seturi.
SET-ul pentru Pa800 are un volum de 63.2mb!
SET-ul pentru Pa2xPro are un volum de 104mb!
Deci in concluzie,ce e postat acolo,este o facatura si nu este nevoie sa va sacrificati clapele pentru al incarca!
Daca o faceti,va luati toate riscurile,incluzand si scoatera clapei din uzura,pentru ca piese de schimb nu se mai fabrica pentru Pa800 si Pa2xPro!
Nu vreau sa fiu partas la acest posibil dezastru si sa se spuna; Pai am incarcat OS-ul cu deblocarea memorie RAM,ca sa incarc SET-ul copiat de la Andronescu!
Cred ca am fost cat se poate de clar,in tot ce am afirmat pana acum!
SET-urile encodate AD&MC,lucreaza pe termen lung si nu creeaza nici un fel de probleme clapelor KORG.
Numai bine iti doresc!

[ Edited Thu Aug 06 2015, 02:23PM ]


Back to top
gigiflo
Thu Aug 06 2015, 02:24PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
D-le Andronescu, pentru "stiinta"mea, daca seturile sunt "cam la fel", cum ati reusit sa faceti acest lucru, pastrand aceleasi samplere? Sau gresesc?

Back to top
Daniel_AD
Thu Aug 06 2015, 02:31PM
Guest
gigiflo a scris ...

D-le Andronescu, pentru "stiinta"mea, daca seturile sunt "cam la fel", cum ati reusit sa faceti acest lucru, pastrand aceleasi samplere? Sau gresesc?


Intrebarea nu e rea deloc!!!
Acum,chiar vrei sa dau tot din casa?!?!? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
La cate informatii am dat eu in decursul anilor pe toate aceste site-uri,nu ai cum sa nu inveti!
NU e greu dar,e munca multa....aici e marea problema a multora; FRICA DE A MUNCII!
Mai usor e sa iei gratis sau aproape gratis,iar apoi sa arunci cu noroi in cel care munceste!!!...Nu e cazul tau,asa ca te rog nu intelege gresit,eu vorbesc de cei care practica astfel de lucruri si strategii!
Pe mine nu ma invatat nimeni,doar pasiunea si probabil patriotismul m-au ghidat!

Back to top
ProCessor
Thu Aug 06 2015, 02:43PM

Registered Member #11093
Joined: Sun Jun 17 2012, 03:22PM
Posts: 141
La asta eram si eu cu gandul dar mai bine nu puteam sa o spun!
In legatura cu stick encodat, nu a incercat nimeni sa copieze samplerele(cineva care se pricepe)...spun asta pentru ca sunt sigur ca se poate 'clona' sau macar se poate copia 'amprenta'... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Sanatate si numai bine!

Back to top
Daniel_AD
Thu Aug 06 2015, 02:54PM
Guest
ProCessor a scris ...

La asta eram si eu cu gandul dar mai bine nu puteam sa o spun!
In legatura cu stick encodat, nu a incercat nimeni sa copieze samplerele(cineva care se pricepe)...spun asta pentru ca sunt sigur ca se poate 'clona' sau macar se poate copia 'amprenta'... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Sanatate si numai bine!


Uite am sa-ti raspund sincer!
Nu se poate clona SETUL si nici sparge de hakeri!
Tot ce se poate face este sa se reinregistreze fiecare wav in parte,sunt peste 1600 de wavuri.apoi sa se creeze multisemplere,apoi sa se lucreze in oscilatoare dar aici e simplu ca se pot adauga pe oscilatoarele existente de la mine,apoi organiza in locatiile USER!
Si asa daca urmati aceste procedee,tot nu o sa fie la fel,pentru ca depinde de calitatea inregistrari si a exportului la ce se inregistreaza!
Apoi MARELE SECRET,este la volumul fiecarui wav si a eventualului LOOP CORECT...ehe aici e marea "BUBA"!
Se pot reinregistra wavurile dar freqventele sunt cele redate de clapa,care la prelucrare in PC,nu mai seamana cu cele originale si de aici dezastrul!
Crede-ma ca am facut proba revers si am luat in calcul toate eventualele posibile variante si culmea tot eu va invatam cu ani in urma cum se face si de ce software ai nevoie!!
iti fac doar un calcul simplu; ca sa inregistrezi toate wavurile,probabil iti ia undeva la o luna doua,apoi tot c-am atat sa le prelucrezi in PC,apoi inca o luna sa le faci multisemplere(sunt peste 100) apoi setate in OSC,inca o luna,iar la final tot nu e ca setul encodat! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Nu ma crezi,fa singur proba....eu am facut!

[ Edited Thu Aug 06 2015, 02:57PM ]


Back to top
gigiflo
Thu Aug 06 2015, 02:56PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Chiar daca ati fost "secretos", va inteleg si va multumesc pentru raspunsul politicos!
Antipatia exprimata uneori fata de dvs. de catre unii utilizatori romani, poate are legatura si cu faptul ca prin ceea ce stiti si faceti sunteti "un mister inca nedeslusit".
Si am avut in vedere sensul frumos al exprimarii. Cu respect!

PS: Ar trebui sa fiu circumspect cu cei care ofera setul encodat cu dongle original la preturi si de 3 ori mai mici decat reprezentantul oficial?

[ Edited Thu Aug 06 2015, 03:06PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap