Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Legislatie, Economie si Politica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Adevarul - De ce a ajuns Romania o tara vandalizata de occident
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
gigiflo
Sun Aug 09 2015, 08:47AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Florin_IT a scris ...

Esenta acestui documentar este ca, in comparatie cu politicienii ce ne conduc azi, Ceausescu chiar si-a iubit tara...asa, in felul lui de om cu 4 clase. Ganditi-va ca dupa razboi Romania nu mai avea nici "bruma " de industrie care exista din perioada interbelica..si care oricum avea capital privat. Romania era o tara preponderent agrara, oamenii erau majoritatea analfabeti, datoritea lipsei sistemului de invatamant GRATUIT. Mai trebuie mentionat si faptul ca "fratele" rus ne-au mai impus si datorii de razboi f mari....Si in acest context singura solutie a lui Ceausescu, care repet...chiar si-a iubit tara, a fos sa se imprumute de la FMI. Nu a dus banii in vreun cont personal...ci a industrializat marile orase...a construit blocuri ptr. clasa muncitoare, adica oamenii simpli, a introdus invatamantul GRATUIT..fapt pentru care multi parinti de-ai nostri si chiar unii dintre noi au/am ajuns oameni mari, educati....Datorita tot lui Ceasescu...avem noi acum orase cu blocuri si multe spatii comerciale...de putem noi acum sa facem "shopping" prin fostele hale si sectii de foste fabrici..devenite acum Careffour, Praktiker sau alt gen de supermarketuri. Diferenta e ca Ceausescu totusi a facut ceva, asa bun sau mai putin bun...dar chiar ia pasat ca noi sa putem iesi din " mocirla"

Sunt de acord cu afirmatia ca lucrurile s-au miscat progresiv pe timpul lui, chiar si cu ideea ca el si-a iubit tara in sensul mentionat, dar trebuie sa intelegem ca rezultatele de care vorbim la trecut, le-a realizat poporul acesta prin munca lui. Ceea ce a facut Ceausescu si poate meritul lui a fost legat de o viziune multianuala pe care atunci nu o intelegeam si o "cenzura" a furtului, hotiei la drumul mare, neobrazniciei si "îmbogățirii din nimic".

[ Edited Sun Aug 09 2015, 08:48AM ]


Back to top
Florin_IT
Sun Aug 09 2015, 09:09AM
Registered Member #9496
Joined: Tue Jun 22 2010, 05:04PM
Posts: 20
Esenta acestui documentar este ca, in comparatie cu politicienii ce ne conduc azi, Ceausescu chiar si-a iubit tara...asa, in felul lui de om cu 4 clase. Ganditi-va ca dupa razboi Romania nu mai avea nici "bruma " de industrie care exista din perioada interbelica..si care oricum avea capital privat. Romania era o tara preponderent agrara, oamenii erau majoritatea analfabeti, datoritea lipsei sistemului de invatamant GRATUIT. Mai trebuie mentionat si faptul ca "fratele" rus ne-au mai impus si datorii de razboi f mari....Si in acest context singura solutie a lui Ceausescu, care repet...chiar si-a iubit tara, a fos sa se imprumute de la FMI. Nu a dus banii in vreun cont personal...ci a industrializat marile orase...a construit blocuri ptr. clasa muncitoare, adica oamenii simpli, a introdus invatamantul GRATUIT..fapt pentru care multi parinti de-ai nostri si chiar unii dintre noi au/am ajuns oameni mari, educati....Datorita tot lui Ceasescu...avem noi acum orase cu blocuri si multe spatii comerciale...de putem noi acum sa facem "shopping" prin fostele hale si sectii de foste fabrici..devenite acum Careffour, Praktiker sau alt gen de supermarketuri. Diferenta e ca Ceausescu totusi a facut ceva, asa bun sau mai putin bun...dar chiar ia pasat ca noi sa putem iesi din "mocirla" care ne-a ramas dupa razboi. Toate aceste lucruri au avut si un pret pe masura : DATORII ..la cei care ne imprumutasera , cu conditia ca sa le cedam anumite resurse ale tarii . Binenteles...la un pret de nimic. Au esalonat acea datorie pe vreo 60 de ani..si in acest timp ei (occidentul) sa ne ia cat mai multe resurse la pret de nimic. Si cum asta nu era suficient...ne mai jupuiau si rusii in contul datoriilor de razboi ? Credeti ca era usor de luat o decizie onorabila, in acest context...cum sa faci ca sa scapi de povara acestor datorii ?? Credeti ca a avut de ales ..din n variante ? Nu ...n-a fost dect una singura : Sa strangem cureaua...si sa muncim cat mai mult, TOTI...si sa platim in rate cat mai mari si in avans. Adica sa nu respectam termenul de plata impus de FMI....timp in care FMI isi facuse o socoteala cu cat ne "mulge" ca natiune. De aceea Ceausescu a impus limitarea calatoriilor in afara tarii, emigrarile...si alte chestii precum incriminarea penala a celui care nu muncea (denumit parazit al societatii) . Pentru ca logica era simpla : Si intr-o familie , daca ai datorii la o banca....datorii enorme.... e preferabil sa faci in asa fel ca toti membrii familiei tale sa munceasca, sa ai de unde achita cat mai mult. Daca Ceausescu ar fi lasat calatoriile la liber, peste granita, credeti ca se mai ingesuia cineva sa se omoare cum munca ca sa platim acele datorii ?? Eu unul ma indoiesc...Si repet: Acele datorii au fost facute pentru noi romanii, materializate in fabrici, uzine si orase moderne. Multe....f multe investitii pentru tara...pentru care astazi ne miram...decat s-a putut fura din tara asta in 25 de ani....S-a putut fura, dar din pacate ne-am furat tocmai pe noi si cei mai prost este ca am tolerat. Doar unii smecheri sa fure...sa o duca bine...si restul s ajungem in situatia incare suntem azi...De aceea intreb retoric: Cine a fost mai patriot din cei ce ne-au condus tara pana acum ...de la sfarsitul razboiului si pana acum ? Cine a facut ceva pentru TOATA natiunea..si nu doar pentru unii ? Si mai ganditi-va la un aspect....un exercitiu de imaginatie : Daca D-ne fereste, ar veni un razboi peste noi...si ne-ar distruge orasele in care locuim fiecare.....credeti ca le-am mai reconstrui cineva ? Am ramane in ruina zeci de ani...asa cum vedem ca sunt orasele bombardate din Irak...sau alte tari aflate in conflicte armate ! Credeti ce ne-ar mai ridica cineva, ca natiune, din acest dezastru ? La cum gandesc politicienii de astazi, doar lor sa le fie bine...eu unul nu cred. Parerea mea personala este ca Romania atinsese apogeul industrial ...si de dezvoltare sociala si economica...in acea perioada a anilor 89-90 ! Mai mult de-atat n-o sa mai avem niciodata...Dimpotriva ! Vom fi tot mai saraciti si mai dependenti de natiunile care vor conduce "lumea" ! Toata tarasenia cu "revolutia" n-a fost decat un scenariu. Adevarul este ca prin ambitia lui Ceausescu de a-si plati datoriile prin strangerea curelei...decat sa-si vanda resursele tarii...a pus pe ganduri ! Va puteti inchipui ce putere economica am fi ajuns...cu fiecare an in care am fi muncit pentru NOI ca natiune, nemaiavand datorii la nimeni ?? In orice caz....nu eram carpa Europei, cum suntem acum....Daca e sa-l respect pe acest OM, Ceausescu, il respect pentru faptul ca ia PASAT de poporul lui, asa acum a stiut el..cu mintea lui de 4 clase.....in comparatie cu DESTEPTII ...care ii doare in cot de ce soarta avem noi acum....si datorii fara numar......

Back to top
sarac.lipit
Sun Aug 09 2015, 09:56AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
esenţa este
- cînd eşti condus de proşti, toate merg prost
- cînd eşti condus proşti dar şi hoţi... s-a dus naibii tot.
poporul în aceste variante a ales cel mai bine
cu prostul nu te pui. Cel mai deştept cedează şi pleacă.

cine mai afirmă că poporul ar fi ales ceva în statul condus de securitate... e cel puţin... infantil...

apropos de ciuruiţi.
Statul roumain (ROU) a nu se confunda cu ROM... era impenetrabil
securitatea i-a ciuruit



[ Edited Sun Aug 09 2015, 09:59AM ]


Back to top
pustiulica
Sun Aug 09 2015, 12:41PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Cat de repede uita unii oameni esentialul! Doamne fereste-ne de un nou ceausescu si mai ales de o asemenea gandire!!!
Ati uitat ca eram prizonieri in propria tara?
Ati uitat ca stateam la coada la PAINE o ora in fiecare zi si cateodata nu apucam si mancam mamaliga (mancarea porcilor vorba lui bunica-miu care a luptat in razboi)? De cartele si ratii la zahar, orez, faina, ulei ati uitat?
De benzina rationalizata, de circulat cu sot si fara sot duminica ati uitat?
Vi se pare normal sa fii luat pe sus de millitie si dus la munca cand este la mintea oricarui prost ca acel om care nu vrea sa munceasca nu va fi eficient in veci, ci va pierde timpul sau va genera rebuturi...
Regretati-l pe ceausescu, marele roman...stati si plangeti-va pe forumuri ca rezolvati tot...
La MUNCA dragi colegi, munca innobileaza mintea, sufletul si viata! :-)

[ Edited Sun Aug 09 2015, 12:44PM ]


Back to top
mascaos81
Sun Aug 09 2015, 01:11PM
Registered Member #9069
Joined: Tue Mar 16 2010, 11:10PM
Posts: 12
Răspuns la întrebarea făcută de Sorinelf. Banca au făcuto se numește banca BRICS (În luna iulie 2014, liderii Braziliei, Rusiei, Indiei, Chinei și Africii de Sud (BRICS) au ajuns la un acord cu privire la înființarea Noii Bănci de Dezvoltare

În conformitate cu acordul convenit, Noua Banca de Dezvoltare va avea sediul central la Shanghai, iar India are dreptul de a nominaliza primul președinte. După ce mandatul președintelui desemnat de India se va încheia, va urma un președinte desemnat de Brazilia și apoi unul decis de Rusia.
“Kamath a fost desemnat în funcția de președinte al băncii BRICS, iar numirea sa vă deveni operațională după ce se va elibera de actualele sale însărcinări”, a declarat presei Rajiv Mehrishi.

K.V. Kamath va avea un mandat de cinci ani în fruntea Noii Băncii de Dezvoltare. Anterior, K.V. Kamath a fost președinte al Infosys, a doua mare companie indiană de servicii IT, precum și președinte non-executiv al ICICI Bank, cea mai mare bancă privată din India. Începând din 1988, Kamath lucrează la banca Asiatică pentru Dezvoltare (ADB).

Rusia, Brazilia, India, China și Africa de Sud au semnat, în iulie anul trecut, un document pentru înființarea unui fond de rezervă de 100 mld. de dolari, precum și a unei bănci de dezvoltare ca contrapondere la Banca Mondială și FMI în fața hegemoniei occidentale.
Banca BRICS va finanța uriașele proiecte de infrastructură ale țărilor componente, care reprezintă 42% din populația lumii și o cincime din avuția planetei, în timp ce fondul va fi destinat să răspundă unor situații de criză financiară. Legăturile comerciale dintre țările din gruoul BRICS totalizează 6,14 trilioane de dolari, adică 17% din totalul la nivel mondial.

Țările emergente discută de mai mulți ani acest proiect ca reacție la Banca Mondială și la Fondul Monetar Internațional, în care consideră că nu sunt reprezentate corect.
Vreau să menționez că și ITALIA a fost invitată de Președintele Rusiei Putin să se alăture bănci BRICS așa devenea BRICSI dar nu au acceptat

Back to top
admin
Sun Aug 09 2015, 01:24PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
pustiulica a scris ...

Cat de repede uita unii oameni esentialul! Doamne fereste-ne de un nou ...

La MUNCA dragi colegi, munca innobileaza mintea, sufletul si viata! :-)


Depinde din ce unghi privești problema ... Da, istoria se uită repede, să nu uităm că s-au spus multe despre muncă ... Munca te poate și "elibera", nu doar "înnobila" ...

"Arbeit macht frei" ... în traducere: "Munca eliberează" ...

https://lh3.googleusercontent.com/-7flqvTPiU9k/Vccqm84qHQI/AAAAAAAAZY0/ireKs-NtVAo/s470-Ic42/Arbeit-macht-frei.jpg



Back to top
gigiflo
Sun Aug 09 2015, 01:29PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
pustiulica a scris ...

Cat de repede uita unii oameni esentialul! Doamne fereste-ne de un nou ceausescu si mai ales de o asemenea gandire!!!
Ati uitat ca eram prizonieri in propria tara?
Ati uitat ca stateam la coada la PAINE o ora in fiecare zi si cateodata nu apucam si mancam mamaliga (mancarea porcilor vorba lui bunica-miu care a luptat in razboi)? De cartele si ratii la zahar, orez, faina, ulei ati uitat?
De benzina rationalizata, de circulat cu sot si fara sot duminica ati uitat?
Vi se pare normal sa fii luat pe sus de millitie si dus la munca cand este la mintea oricarui prost ca acel om care nu vrea sa munceasca nu va fi eficient in veci, ci va pierde timpul sau va genera rebuturi...
Regretati-l pe ceausescu, marele roman...stati si plangeti-va pe forumuri ca rezolvati tot...
La MUNCA dragi colegi, munca innobileaza mintea, sufletul si viata! :-)

Perfect de acord cu tine referitor la ceea ce ai scris, dar sa nu uitam si partile bune ale societatii sub conducerea lui: bun simt, ordine si organizare exemplara, umanitate, cultul pregatirii profesionale si echitatea muncii, respectul semenilor si pretuirea valorilor.
Aceste lucruri astazi nu se mai gasesc decat pe alocuri, temporar si la un anumit moment de rascruce. Au fost inlocuite de "goana" dupa imbogatire mai mult sau mai putin prin munca si mai mult sau mai putin necesara.
De parca asta-i sensul vietii, condus de verbul "a avea" si nu de cel firesc de "a fi" sau "a trai".

Back to top
ym_dx21
Sun Aug 09 2015, 02:46PM

Registered Member #10570
Joined: Tue Nov 08 2011, 06:06PM
Posts: 308
Ne-a ferit D-zeu de un Ceausescu si ne omoara altii o suta...si prizonieri tot suntem dar ai saraciei . In ce priveste circulatul cu sot si fara sot era o idee a vremii de atunci ,oarecum eficienta...acum ce facem ?vreau sa merg din Berceni in Aviatiei si fac o ora chiar si mai bine pt ca fiecare membru al unei familii are masina ca sa nu mai zic de cocalari care te sfideaza si o taie pe rosu la semafor ca ei e smecheri si politia nu are ochi pt ei. Da,mie unul mi se pare normal sa te ia si sa te oblige sa muncesti , sa ai un statut social ,o locuinta ,nu sa stai boschetar pe strazi sa furi , sa omori si mai rau sa mai dai nastere si altor rebuturi intr-o societate in care sa fim toti afectati. La munca , in prezent, se duc fraierii si smecherii traiesc pe spatele lor ...platim taxe, impozite si murim in accidente din cauza gropilor din sosele si nu le vede nimeni .Tocmai asta e problema , ca ne plangem pe forumuri si nu rezolvam nimic iar in timpul asta un parlamentar isi mai ridica o vila din banii nostrii, altul mai omoara un om in strada cu masina ca era beat dar nu ii face nimeni nimic, si altii sug tara de resurse si o termina inaintea secetei ce s-a lasat peste noi.

Back to top
remuscampean
Sun Aug 09 2015, 05:15PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Florin_IT, din cum scrii deduc ca tu in anii 80 nu existai sau aveai varsta gradinitei.
Se spune ca America e singura tara unde comunismul a reusit. In America, la nivel macro-social sau al lucrului marunt, de zi cu zi, ti se ofera doua sau trei optiuni, care toate sunt controlate de guvern; tu insa ai iluzia ca ai ales pentru tine, ca ai o viata libera si esti fericit.

Daca Ceausescu nu ar fi fost atat de limitat intelectual (a facut atat de "multe" pentru tara pentru ca a avut cateva idei, dar fixe, obsesive - calitate a idiotilor) poate ar fi abordat un comunism de reteta mai moderna, sa fi dat impresia poporului ca are optiuni. Despre morti numai de bine, de aceea nu ma mai refer si la nevasta lui.

Oricum, asa am eu impresia ca un presedinte (nedictator) e ca un conducator de tren. Poate controla doar viteza trenului, si la ce statie sa opreasca sau nu, dar DIRECTIA nu o poate schimba. Adica, politica mondiala proiecteaza directia politicilor locale.


[ Edited Sun Aug 09 2015, 05:18PM ]


Back to top
sarac.lipit
Sun Aug 09 2015, 05:23PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Munca înnobileazã
Dar este pentru mașini și animale.

Îmi explicã și mie careva de ce este mai bine sã fiu țiganul europei și sã-mi trimit dracu' plozii pentru a trãi mai bine??
Asta înseamnã pentru voi mai bine?

Nu e bine sã ai casa ta... Un job garantat...
Uuups uitai... Am ajuns și noi corturari... Mari cãrturari...cãrturarii ioropiei...cu ciaoan și toate ãle...
Sã ne fie rușine!!!!

[ Edited Sun Aug 09 2015, 05:31PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap