Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Legislatie, Economie si Politica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Adevarul - De ce a ajuns Romania o tara vandalizata de occident
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
gigiflo
Sun Aug 09 2015, 06:13PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
remuscampean a scris ...

Se spune ca America e singura tara unde comunismul a reusit. In America, la nivel macro-social sau al lucrului marunt, de zi cu zi, ti se ofera doua sau trei optiuni, care toate sunt controlate de guvern; tu insa ai iluzia ca ai ales pentru tine, ca ai o viata libera si esti fericit.

Daca Ceausescu nu ar fi fost atat de limitat intelectual (a facut atat de "multe" pentru tara pentru ca a avut cateva idei, dar fixe, obsesive - calitate a idiotilor) poate ar fi abordat un comunism de reteta mai moderna, sa fi dat impresia poporului ca are optiuni. Despre morti numai de bine, de aceea nu ma mai refer si la nevasta lui.

Oricum, asa am eu impresia ca un presedinte (nedictator) e ca un conducator de tren. Poate controla doar viteza trenului, si la ce statie sa opreasca sau nu, dar DIRECTIA nu o poate schimba. Adica, politica mondiala proiecteaza directia politicilor locale.


Îmi place opinia ta vis-a-vis de conducatorii epocii "de aur" si ordinea mondială.
Subscriu si eu la ceea ce ai mentionat...

[ Edited Sun Aug 09 2015, 06:15PM ]


Back to top
Florin_IT
Sun Aug 09 2015, 09:35PM
Registered Member #9496
Joined: Tue Jun 22 2010, 05:04PM
Posts: 20
remuscampean...ce legatura are varsta mea cu ceea ce cred eu... si e opinia mea personala !?
In '89 eram suficient de mare incat sa vad cum mergeau lucrurile...am avut timp suficient, in 25 de ani, sa analizez si sa compar cum merg acum. Eu nu am auzit in anii 80-90..oamenii sa se sinucida ca nu au siguranta zilei de maine...si ca sunt ignorati de autoritati la capitolul locuinta, serviciu...sau ca nu au prin un nenorocit de tacam la coada la alimentara. Ca un exemplu concret iti pot sune ca un vecin de-al meu din acea perioada...pentru ca avea 4 copii, la prima vizita a lui Ceausescu in oras...a fluturat o foaie de caiet in mana....si personal Ceausescu a cerut sa i se aduca hartia. Omul vroia o locuinta cu 4 camere...si a doua zi l-a chemat la ICRAL...sa mearga sa-si aleaga locuinta !!! Revin la ce scriam : Eu doar am remarcat diferenta de atitudine si lipsa de implicare a statului fata de poporul pe care zic ei ca-l reprezinta ! Dar taxele au grija sa ni le ia...

Back to top
valinico
Sun Aug 09 2015, 10:04PM

Registered Member #15021
Joined: Fri Feb 27 2015, 07:24PM
Posts: 254
De acord cu tine Florin...la capitolul locuinte si serviciu nimeni nu se putea plange de asta , in schimb s-a gresit cu papica , caldura si curentul....si mai ales cu libera exprimare.....imi aduc aminte cu drag momentele alea tensionate cand m-a punea batranul sa ascult Vocea Americii...pe muteste cu promisiunea de a nu spune nimanui despre VEST..sau bancuri cu Ceausescu!

Back to top
Florin_IT
Sun Aug 09 2015, 11:38PM
Registered Member #9496
Joined: Tue Jun 22 2010, 05:04PM
Posts: 20
Valinico....Papica mergea la export ptr ca datoria s-a rambursat in produse, nu vroiau in valuta exclusiv. Si au solicitat alimentele preferential..si la sortimente si la preturi impuse de occident. Iar Rusia...ne face a ce mai mari "mofturi" la produsele alimentare pe care si le dorea !
Caldura nu era suficienta ..intrucat termocentralele aveau deficit de combustibil...care tot la export mergea...in contul datoriilor !! Si lipsa curentului electric avea aceeasi cauza : trebuia intr-n anumit intrerval orar....un anumit nr de Mwh trimisi in reteaua externa de electricitate...

Back to top
gigiflo
Sun Aug 09 2015, 11:46PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Florin_IT a scris ...

Valinico....Papica mergea la export ptr ca datoria s-a rambursat in produse, nu vroiau in valuta exclusiv. Si au solicitat alimentele preferential..si la sortimente si la preturi impuse de occident. Iar Rusia...ne face a ce mai mari "mofturi" la produsele alimentare pe care si le dorea !
Caldura nu era suficienta ..intrucat termocentralele aveau deficit de combustibil...care tot la export mergea...in contul datoriilor !! Si lipsa curentului electric avea aceeasi cauza : trebuia intr-n anumit intrerval orar....un anumit nr de Mwh trimisi in reteaua externa de electricitate...

Toate pot fi argumentate logic numai ca lucrurile nu s-au imbunatatit imediat dupa ce am scapat de datorii; totul a ramas conform obisnuintei. Pentru ca se putuse si asa...

Back to top
Florin_IT
Mon Aug 10 2015, 12:02AM
Registered Member #9496
Joined: Tue Jun 22 2010, 05:04PM
Posts: 20
Pai...noi am terminat datoriile de achitat in martie 1989...si in decembrie deja ne-au aranjat cu revolutia ! Crezi ca riscau. cei care ne doreau "binele", sa dam de gustul bunastarii..dupa ce am fi muncit numai pentru noi , din acel moment ?!?!

Back to top
remuscampean
Mon Aug 10 2015, 01:29AM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Florin IT, pai si dupa 89 tot comunistii au continuat cu conducerea. Cei de care iti e tie dor sunt fie ei, fie copiii lor, in posturi de conducere in sistemul public. Doar ca si-au dat arama pe fata.
Astia de care esti asa de scarbit azi, sunt aceeasi oameni de ieri de care esti mandru, diferenta e ca atunci nu puteau sa faca nebuniile de azi, probail pt ca se supara Ceausescu si erau straegic mutati intr-un beci unde probabil le putrezeau oasele.
Romania nu e vandalizata de Occident, e vandalizata exact de oamenii nascuti in Romania.

Back to top
mascaos81
Mon Aug 10 2015, 02:23AM
Registered Member #9069
Joined: Tue Mar 16 2010, 11:10PM
Posts: 12
remuscampean a scris ...

Florin IT, pai si dupa 89 tot comunistii au continuat cu conducerea. Cei de care iti e tie dor sunt fie ei, fie copiii lor, in posturi de conducere in sistemul public. Doar ca si-au dat arama pe fata.
Astia de care esti asa de scarbit azi, sunt aceeasi oameni de ieri de care esti mandru, diferenta e ca atunci nu puteau sa faca nebuniile de azi, probail pt ca se supara Ceausescu si erau straegic mutati intr-un beci unde probabil le putrezeau oasele.
Romania nu e vandalizata de Occident, e vandalizata exact de oamenii nascuti in Romania.

Subscriu si eu la ceia ce ai mentionat...remuscampean

[ Edited Mon Aug 10 2015, 02:25AM ]


Back to top
Florin_IT
Mon Aug 10 2015, 12:17PM
Registered Member #9496
Joined: Tue Jun 22 2010, 05:04PM
Posts: 20
Deci inainte de 89 ...a putut sa-i tina in frau unul cu 4 clase si sa-i determine sa faca ceva pentru tara ...si acuma nu mai poate niciunul ?? Cu nu stiu cate facultati ??
Eu cred ca alta e buba....caci eu n-am zis ca mi-e dor de comunisti. Eu doar am facut o comparatie : Cand este sa-ti iubesti tara cu adevarat...poti sa ai si patru clase...tot faci ceva....Si daca cei din jurul tau vezi c-o dau cotita , ii strangi de c**ie. Daca este sa n-o iubesti....te dai cu "gasca de baieti destepti" si o vinzi oricui iti ofera cativa dolari...Bucatica cu bucatica !


Back to top
Florin_IT
Mon Aug 10 2015, 12:37PM
Registered Member #9496
Joined: Tue Jun 22 2010, 05:04PM
Posts: 20
Si ca sa fac o paralela : cati din noi locuim in apartamentele construite in perioada lui Ceausescu...si pe care le-am putut cumpara (parintii nostri sau chiar unii dintre noi) cu preturi derizorii si in rate in maxim 5 ani ? Si acum....nu mai stam cu grija zilei de maine...ca unde o sa locuim ?? Si cati stau in locuinte cumparate dupa anul 2000 cu credite pe 30 de ani....si la niste preturi exorbitante in comparatie cu salariile pe care le au ? Eu cred ca majoritatea am beneficiat direct sau indirect de acel sistem comunist....asa rau cum era...fie prin faptul ca parintii nostri au primit locuinta si serviciu, locuinte pe care le-au mostenit copii...samd....Sau ne bucuram de faptul ca parintii au acum o pensie a lor, prin munca ce-au efectuat-o in acea perioada....si nu se simt povara pentru stat sau pentru copii lor , Copii care acum statul nu le mai ofera nimic ! Iar uneori...cu bruma aia de pensie a lor....ii mai si ajuta pe proprii copii ajunsi someri si fara speranta ca vreodata vor avea si ei o viata normala ? Eu cred ca ceea ce se intamlpa acum...nu e tocmai ce ne-am dorit ! sau cel putin eu...

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap