Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Manele Free SET & KORG Pa3x
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
ionut74
Tue Oct 27 2015, 08:16AM

Registered Member #12306
Joined: Thu Jan 31 2013, 12:34PM
Posts: 174
alinbz a scris ...

Setu asta se vindea şi se revindea de zeci de ori..eu l am postat aici pe site pentru a opri cât se poate bisnita... între timp nişte cetăţeni au făcut nişte demo pe yotube... cu aceste manele şi alte style din care şi câteva din seturile AD. Din întâmplare acele persoane sunt din jutet cu mine... din spusele lor domnule AD i-aţi contactat şi le-aţi cerut o sută de mii Euro daună că va folosit materialele... Aşa este?

M-i se pare corect sa ceara banii astia AD sa se sature cei care revand produsele altora


Back to top
gigiflo
Tue Oct 27 2015, 09:18AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395

Ar fi multe de spus...
In primul rand e foarte important de stabilit autorul materialului original.
Apoi trebuie vazut daca materialul a fost cumparat si daca s-au stabilit restrictii privind redifuzarea lui.
Si nu in ultimul rand, interventia proprie asupra materialului.
Asa ca, metoda sigura de pastrare a drepturilor de autor ramane cea folosita prin encodare si distributie oficiala...

[ Edited Tue Oct 27 2015, 09:19AM ]


Back to top
adt
Tue Oct 27 2015, 09:50AM
Registered Member #10086
Joined: Sat Mar 05 2011, 01:03PM
Posts: 162
As dori sa pun si eu o intrebare,exista vreo modalitate ca acest set sa fie adaptat pt pa1xpro?Intreb deoarece neavand pa3-ul in fata si nici vre-un soft de pc pt a vedea ce valori sunt date in sound,in special la kiturile tobe,cum putem sti ce tonuri sunt asignate pe fiecare nota in parte si ce valori are fiecare(rel,decay,etc..)?La restul tonurilor la fel,sa zicem ca exporta cineva kmp-urile,iar nu stim pe cate osc este facut acel sound,ce valori sunt date.Am intrebat aceste lucruri pt cei care sunt mai cunoscatori si sper sa nu fiu off topic,mai suntem multi cu pa1 si ne-ar prinde bine macar niste sfaturi.Va multumesc.

Back to top
ciobanu
Tue Oct 27 2015, 10:44AM

Registered Member #8227
Joined: Thu Oct 15 2009, 10:18AM
Posts: 90
Dupa cite stiu eu autorul la setul acesta original este Marius Gherea eu am cumparat setul un an in urma de la el 100e si cind am nevoe de un styl nou si cu returnela pe el marius in 20 minute imi trimite stylul cerut identic facut cum e in setul respectiv de aia eu zic ca autorul original este Marius nu stiu daca gresesc sau nu.

Back to top
ciobanu
Tue Oct 27 2015, 10:53AM

Registered Member #8227
Joined: Thu Oct 15 2009, 10:18AM
Posts: 90
ce este in setul asta postat de Daniel va spun cu siguranta ca e vechitura de un an in urma.Nu vreau sa ma dau in detalii se contine acum setul.

Back to top
albundy
Fri Jul 08 2016, 12:47AM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
alinbz a scris ...

Setu asta se vindea şi se revindea de zeci de ori..eu l am postat aici pe site pentru a opri cât se poate bisnita... între timp nişte cetăţeni au făcut nişte demo pe yotube... cu aceste manele şi alte style din care şi câteva din seturile AD. Din întâmplare acele persoane sunt din jutet cu mine... din spusele lor domnule AD i-aţi contactat şi le-aţi cerut o sută de mii Euro daună că va folosit materialele... Aşa este?

Au platit baietii daunele alea? Sau si acum se judeca pentru suta de mii de E? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

[ Edited Fri Jul 08 2016, 12:52AM ]


Back to top
ciury
Fri Jul 08 2016, 10:49AM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
Ma fratiolor....orice produs neprotejat este liber sa fie folosit cum vrea cel ce il poseda....asa ca chestiile astea cu eu am facut nu stiu ce si l-am dat si altul l-a vandut...sunt normale atat timp cat produsul nu e protejat nu ai ce face

Back to top
albundy
Sun Jul 10 2016, 08:00AM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Nimic nu este protejat. Cand cumperi ceva ai dreptul sa faci ce vrei cu acel produs pt ca devine proprietate personala. Setul protejat a fost spart , zice lumea . Si tind sa cred ca asa este din moment ce la pa300 s-a renuntat la encodare si s-a implementat setul intern in os. Daca iti pui amprenta pe un style sau un ritm nu inseamna ca devine propietate personala. Iar in momentul comercializarii nu mai ai drept de propietate pe acel produs pt ca ai instrainat bunul. Gratis sau cu bani bunul este instrainat si devine propietatea altcuiva. Astea sunt baliverne . Nici macar nu iti accepta dosarul in tribunal. Iar la OSIM nu poti obtine brevet pt ca nu esti inventator si nu ai cum sa dovedesti ca un ton sau un style este inventie ca sa il poti proteja

[ Edited Sun Jul 10 2016, 08:02AM ]


Back to top
remuscampean
Mon Jul 11 2016, 03:52PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Albundy.... e o diferenta intre a avea un produs original pe care il detii si vrei sa il vinzi cuiva, si a incerca sa multiplici acel produs si sa vinzi copii neoroginale.
Legat de samplere, eu am auzit de ceva numit amprenta digitala, si stiu ca un artist care pune pe un CD niste sunete fara a avea dreptul din partea autorului sunetelor, poate fi atacat in instanta.
Dar s-a mai discutat acest subiect si in principiu orice ritm caruia i s-a schimbat o nota, sau orice sample caruia i s-a schimbat o catusi de mica frecventa, nu mai incalca nici un copyright, pt ca nu mai sunt identice cu originalul, de aici rezulta imposibilitatea practica a protejarii seturilor...
Eu as vrea sa vad cum ar arata un proces legat de incalcarea copyright-ului unui set protejat... ar fi o asa bataie de cap cred, sa aduci experti in materie care sa demonstreze totul la nivel juridic si tehnic, si la urma cand sa zicem ca ai castigat, acu cere-i pagube lu X sau Y care au vandut 2 seturi de-ale tale... E un fel de prinde orbul, scoate-i ochii, trebuir sa ataci pe cineva pe care sa poti sa il mulgi de bani, altfel daca te lupti cu niste lefteri in instanta, ai castigat doat pe hartie...
Deci teoretic, exista posibilitatea protejarii unui set, dar practic, nu cred ca renteaza, decat daca vinzi fff multe copii. Copyright se poate pune pe orice, dar sa te apuci sa faci proces, trebuie sa fie vorba de vanzari serioase la mijloc...


[ Edited Mon Jul 11 2016, 04:01PM ]


Back to top
remuscampean
Mon Jul 11 2016, 04:21PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Mie imi place foarte mult abordarea unui tip pe nume Louis CK, care are f mare succes in materie de stand up comedy in America. De cativa ani el isi vinde biletele pt show-rile lui direct de pe site-ul personal, astfel, fara intermediari, sunt mai ieftine.
Legat de materialele video si audio cu showrile lui... am vazut ca e plin youtube-ul de sute sau poate chiar mii de postari cu materiale care au fost descarcate de pe site-ul lui...
Dar, el pe site-ul lui a subliniat foarte clar că apreciază fanii care îi cumpără materialele, are niște prețuri f mici pt acces la download... și cam asta e... e un milionar în dolari care nu mai stă să amenințe pe nimeni...
Ce vreau să spun e că, dacă eu aș fi pasionat și cunoscător în ale seturilor... aș face tot posibilul să ajung la inima oamenilor în primul rând... apoi aș pune materialele mele pe un site personal, unde le-aș face disponibile la download la niște sume foarte accesibile, și aș ruga pe toată lumea să contribuie pentru a îmi susține munca.
Poate că așa aș dormi și eu mai relaxat, și poate chiar ar exista un număr de oameni considerabil care să doneze/cumpere materialele mele.... eu așa văd
Altfel, când intervin intermediarii, gen lanț de magazine, copyright, ingineri de soft care să encodeze... etc, crește prețul la produsul din care vrei să îți câștigi pâinea, și alternativa rămâne piața neagră...


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap