Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
De cand cu legea fumatului cantam la pereti in local..
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
edighegoiu
Sat Mar 19 2016, 05:01PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
Ei nu se gandesc la sanatate ci la confortul oamenilor care nu fumeaza.Un om poate sa manance fast-food si sa bea coca cola unde vrea nu ma deranjeaza cu nimic dar fumul da.Aveti dreptate puteau sa puna ventilatoare performante...care cred eu unele cluburi restaurante le au dar nu fac fata daca sunt multi fumatori.

Back to top
sarac.lipit
Sat Mar 19 2016, 05:01PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
discutăm cînd îţi va fi dor de mirosul ''puturos''...
cafenelele deja-s pustii dimineaţa...are cafea şi acasă... la ţigară
la fel vor fi şi localurile seara, au mîncare şi beuturăi acasă...
şi cîntaţi în aer pur ospătarilor cu spor!
facem prinsoare că jumătate din locarurile bune se vor închide?... mă refer la localurile bune de bacşiş... nu cele cu 777lei salar...

omu' vine să se distreze
pe lîngă alcool, cafea, dans, la fumători ţigara primează.
vor renunţa la localuri pentru distracţii, vor merge în cluburi private... dacă vor fi cîteva...

interesant ar fi un POLL ...cu numărul de petrecăreţi ÎNAINTE şi DUPĂ ideea genitală....

nu mă înţelegeţi greşit, am lăsat de 5 ani tiutiuneala ...la 2 pachete zilnic!



[ Edited Sat Mar 19 2016, 05:08PM ]


Back to top
sorinelf
Sat Mar 19 2016, 05:49PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
edighegoiu a scris ...

Eu care nu sunt fumator nu sunt obligat sa-i miros fumu` lu` unu` si lu` altu`.E o chestie de bun simt,iesi afara si fumezi 10 pachete din partea mea , nu ma intereseaza ce fac altii . Ce , nu poti sa te distrezi daca nu fumezi din 2 in 2 minute , iesi afara fumezi si te intorci e extrem de simplu.Confortu` e pe primul loc in Romania si ne e sila sa ne ridicam fundu`(ca sa nu zic altfel)de pe scaun,ca de,eu am drepturi cum sa ma ridic eu...


Ce ai zice tu, ca nefumator, sa nu intri intr-un local de fumatori? Astfel, nu ti vor mirosi hainele a tigari ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif asa mi s-ar parea mai corect... Inainte, cand erau restaurantele impartite in nefumatori si fumatori, mereu era plin la fumatori, pentru ca acolo era ,,barfa" mai buna ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Ies in oras sa beau un coniac... la coniacul ala nu merge si o tigara? pai daca nu ma lasa, mai bine imi iau un coniac acasa, si fumez cat vreau...

E logic si de bun simt sa dea dreptul fiecarui restaurant sa aleaga daca e de fumatori sau de nefumatori...Astfel, toti am fi fericiti.




[ Edited Sat Mar 19 2016, 05:53PM ]


Back to top
cantlaclapa
Sat Mar 19 2016, 06:04PM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
edighegoiu a scris ...

Ei nu se gandesc la sanatate ci la confortul oamenilor care nu fumeaza.Un om poate sa manance fast-food si sa bea coca cola unde vrea nu ma deranjeaza cu nimic dar fumul da.Aveti dreptate puteau sa puna ventilatoare performante...care cred eu unele cluburi restaurante le au dar nu fac fata daca sunt multi fumatori.


confortul celor care nu fumeaza este cu ceva mai presus decat confortul celor care fumeaza?? asta cum se numeste? nu cumva discriminare? de ce nu sa luat alta optiune local pt fumatori sau local pt nefumatori? nu toate sa fie de nefumatori!!! si atunci aveai dreptul sa alegi in ce local vrei sa mergi sau ca proprietar de local alegeai ce profil de local vrei sa ai si clienti fumatori sau nu... dar sa OBLIGI pe cineva sa nu-si exercite o placere sau viciu sau oricum se numeste este absolut NASPA!


Back to top
Analog
Sat Mar 19 2016, 09:31PM

Registered Member #13142
Joined: Tue Jul 23 2013, 06:57PM
Posts: 61
Pe pachetele de tigari scrie ca "Fumatul poate sa ucida" si totusi acestea se vand in magazine . Daca s-a constatat ca sunt nocive si chiar ucid, atunci de ce nu sunt scoase in afara legii ?!

Back to top
Bogdan89
Sat Mar 19 2016, 10:17PM
Registered Member #14488
Joined: Tue Sep 09 2014, 09:19AM
Posts: 101
Daca te sinucizi e libertatea ta dar daca altii sunt afectati de fumul tau atunci afectezi libertatea lor. Libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt.

Back to top
alinas
Sat Mar 19 2016, 10:41PM

Registered Member #2999
Joined: Sat Nov 08 2008, 10:38AM
Posts: 25
Fratilor sper sa nu supar pe nimeni dar toata vina este a noastra a Romanilor, pentru ca ii suportam pe burtosi din parlament sa faca legile cum vor ei.Toate legile care le dau sunt in favoarea lor.au incercat cu una doua au vazut ca le merge,acum le iau la rand.Maine poimaine astia ne baga taxa si pe aerul carel respiram.

Back to top
Analog
Sat Mar 19 2016, 11:44PM

Registered Member #13142
Joined: Tue Jul 23 2013, 06:57PM
Posts: 61
Bogdan89 a scris ...

Daca te sinucizi e libertatea ta dar daca altii sunt afectati de fumul tau atunci afectezi libertatea lor. Libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt.


Nu este chiar asa deoarece aici intervine si factorul psihologic care influenteaza si afecteaza dincolo de sanatatea personala . Teoretic ai avea dreptate daca ar fi sa ne raportam la actiuni care nu sunt de natura sa influenteze la nivel social / mai ales la copii, insa in acest caz lucrurile sunt de alta natura si ar trebui tratate mult mai serios .

Back to top
gigiflo
Sun Mar 20 2016, 01:21AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Sunt impresionat de argumentele pro si contra... Initial si apoi, pe alocuri s-a manifestat ideea "noi pentru cine mai cantam?", ca si cum nu legea antifumat deranjeaza, ci imposibilitatea de a ne "incasa noi profitul".
Apoi, domnilor, daca dvs. va urmariti interesul, nu va suparati ca eu imi urmaresc sanatatea...
Interesant este ca oameni pe care îi apreciam pentru profesionalismul lor, acum dau cu bata in balta cand vine vorba de fumat, vorbind de libertati pentru cel care nu ofera libertatea altuia de a respira cum vrea langa el...
Am citit despre "saracul sofer" care nu poate ajunge la timp ca nu poate fuma "conform obiceiului" si nu stiam ce e mai important pentru libertatea umana: dreptul de a munci sau dreptul de a fuma? De cand un viciu, reprezinta un drept?
Domnilor, un viciu este o alegere si in nici un caz nu poate afecta viata celorlalti, fie ea si cea din locale, restaurante sau alte asemenea locatii.
Daca nu mai sunt fumatori, trebuie sa merg eu in locul lor in restaurant? Dar un angajat care nu are de ales si trebuie sa suporte mediul in care munceste pentru a avea si el ceva pe masa? Sau el nu conteaza?
Sunt multe de spus si fiecare poate argumenta in functie de interesul propriu, dar in nici un caz nu se poate spune ca "dreptul de a fuma" a fost interzis, ci doar limitat astfel incat acest "drept" sa nu afecteze un alt drept al celui de langa el.

PS: Eu as fi vrut sa spuneti ca oamenii vin in localuri ca sa va asculte muzica, nu ca sa fumeze...Atunci lucrurile ar intra intr-o oarecare normalitate, din perspectiva a ceea ce noi putem oferi...



[ Edited Sun Mar 20 2016, 01:34AM ]


Back to top
sarac.lipit
Sun Mar 20 2016, 08:24AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Sincer, sper sã ai cui...
Cunoscuții...
- unde se fumeazã? Acolo mergem la beut
- cã unde nu se fumeazã mergem la f****....

Acasã am
Muzicã
Beuturã
Tiutiun
Cafea
Restaurantele ar trebui închise, acolo se îmbatã popolația și provoacã accidente

Alcoolul este periculos
Tutunul este periculos
Ambele ar trebui interzise în restaurante!!!
Eu nu mai beau de multișor...și mã simt discriminat de ãia care se amețesc și mai cer dedicații indecente...tocmai cînd nici 10% nu reușesc la bac...


[ Edited Sun Mar 20 2016, 08:33AM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap