Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
De cand cu legea fumatului cantam la pereti in local..
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
victorr
Sun Mar 20 2016, 10:17AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Pe mine ma deranjeaza ca nefumatorii isi exprima doar oful lor dar nu incearca sa ii inteleaga pe fumatori. E usor de spus "stai 2-3 ore fara sa fumezi" sau "iesi afara daca nu te poti abtine". Daca ai fi tu dependent de fumat nu ai mai putea spune asa. Daca nefumatorii nu incearca sa empatizeze cu noi fumatorii, ci se bucura ca suntem expediati afara cu o placere poate perversa, atunci eu de ce as mai incerca sa fiu baiat cu bun simt si sa fumez cat mai departe de ei pe strada?

Cat despre cei care sunt sau erau nevoiti sa lucreze intr-un mediu in care se fumeaza, a cui e vina ca ei au fost nevoiti sa devina ospatari? E vina fumatorilor ca termini o facultate si trebuie sa te angajezi pe alt domeniu? Ia sa vedem noi la firmele private ce se va intampla si cum va functiona legea, iti parasti patronul sau seful ca fumeaza? Ei bine, a doua zi iti pierzi locul de munca.

Aceasta este o lege proasta pentru ca a fost tradusa o RECOMANDARE a Consiliului European. Nu era obligatorie, iar fiecare tara trebuia sa adapteze legea in functie de conditiile specifice tarii. Deranjant e ca legea interzice crearea unor locuri de fumat.

In fosta lege trebuiau sa fie create locuri pentru fumatori si pentru nefumatori in localuri, dar nu a fost respectata de unii proprietari, asa ca au decis sa interzica total fumatul in localuri. Si in loc sa amendeze proprietarii de localuri care nu au asigurat conditii cu locuri speciale pentru fumatori cu ventilatie, au lovit in prostime...ca asa era mai usor, gata, nu mai fumezi in carciumi, iesi afara ca asta meriti daca esti cetatean de mana a doua.

[ Edited Sun Mar 20 2016, 10:18AM ]


Back to top
Robert Craciun
Sun Mar 20 2016, 11:15AM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
eu am renuntat la viciul fumatului cu 20 de ani in urma, asta pentru ca veneam de la nunti mirosind a fum de tigara exact ca un cosar, unde mai pui ca( ma scuzati) scuipam numai funingine...treptat m-am obisnuit sa fiu nefumator, dar m-am obisnuit sa fumez pasiv fara probleme la nunti si in localul unde am cantat 12 ani! daca vrei, tu care esti nefumator, poti sa ii ceri celui ce fumeaza sa indrepte fumul in alta parte..dar asta tine de educatia fiecaruia! legea aceasta este data ca sa tinem pasul cu occidentul...numai ca la noi nu e occident, noi suntem coada occidentului in toate!

Back to top
NxSound
Sun Mar 20 2016, 11:37AM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
mai adevarul este ca sunt fumator dar nu support ,nu am suportat niciodata spatiile inchise unde se fumeaza la nunti in restaurant si sisteme de aerisire dejaba nene la 12.00 tai fumul cu cutitul sunt obisnuit sa fumez afara nu inteleg de ce nu ar putea si altii sa fumeze afara ! simplu si mai sanatos ! si pentru tine si pentru ei din jur. Si cu lasatu lde fumat mai greu la mine ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif cu tigare electronica in buzunar cu tigarea in mana aprinsa si plasture la mana nimic !!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) totul e ambitia ca aia am reusit aproape un an da leam luat ca ...... facusem de la 60 kg la 90 in cateva luni nu e de bine ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

[ Edited Sun Mar 20 2016, 11:40AM ]


Back to top
cantlaclapa
Sun Mar 20 2016, 11:46AM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
NxSound a scris ...

mai adevarul este ca sunt fumator dar nu support ,nu am suportat niciodata spatiile inchise unde se fumeaza la nunti in restaurant si sisteme de aerisire dejaba nene la 12.00 tai fumul cu cutitul sunt obisnuit sa fumez afara nu inteleg de ce nu ar putea si altii sa fumeze afara ! simplu si mai sanatos ! si pentru tine si pentru ei din jur. Si cu lasatu lde fumat mai greu la mine ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif cu tigare electronica in buzunar cu tigarea in mana aprinsa si plasture la mana nimic !!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) totul e ambitia ca aia am reusit aproape un an da leam luat ca ...... facusem de la 60 kg la 90 in cateva luni nu e de bine ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
`

nu e greu deloc sa iesi afara la tigara dar nu toamna si iarna cand afara cam strange frigul... sau ca muzicant daca esti in toiul petrecerii ce faci? opresti distractia si le spui stati 5 minute ca ies la o tigara afara? sau astepti momentul cand ai o pauza dupa vre-o 2 sau 3 ore si fugi la tigara? inseamna ca de mancat nu mai ai timp deloc si asa muzicantii mananca pe fuga la petreceri pt ca trebuie sa asigure muzica si la dans si la masa...


Back to top
Daniel_AD
Sun Mar 20 2016, 11:57AM
Guest
E greu de inteles acum acest fenomen dar, intr-un an o sa mai vorbim!
Va sfatuiesc de pe acum sa va cautati alt domeniu de activitate pentru ca odata cu aceasta lege antifumat, muzica o sa fie un hobby!
Experienta asta eu am trait-o acum 16-17 ani in urma, de ce credeti ca lucrez acum in constructii?!?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Adevarata stategie este asta; Oamenii trebuiesc separati prin legi camuflate si creeat mediu online de socializare gen facebook, unde fiecare injura singur din fata unui calculator...oricum e singur si nu-l aude nimeni!
Strategii care au inventat si aceasta lege, au stiut foarte bine reactiile noastre si bine a zis SL; O sa va fie mare dor de mirosul de tutun si o sa se resimtita in buzunarele voastre!
De libertatile omului, nu se mai vorbeste! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Curand o sa fie impusa si taxa pe zahar....o sa se gaseasca destui care o sa spuna; Lasa ca e bine ca nu ne mai imbolnavim de diabet! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Repet; orientati-va de acum la alt domeniu de activitate si va spune unul care a trait si gustat cu multi ani in urma acesta experienta!
Cum va imaginati ca intr-o tara ca Australia care acum 20 de ani cand am ajuns eu aici, era plina de restaurante si baruri cu formatii live, acum nu exista nici macar un singur restaurant cu formatie de muzica?!?! Cum va explicati ca 90% din nunti se fac cu DJ?!?!?!?
Efectul o sa-l simtiti in curand dar, deja e prea tarziu chiar daca era mai simplu si eficace instalatii de aerisire!
Partea buna a lucrurilor acum este, ca tineretul Australiei, in proportie de 85-90% nu fumeaza, in schimb au alte "directii neproductive" si anume; Jucat jocuri pe calculator, condus masini in miezul noptii fara permis...daca-i pui sa bata un cui, bate cu cuiul in ciocan...offff!
Nici nu stiti ce va asteapta....pacat de traditii si de Romania.

[ Edited Sun Mar 20 2016, 11:58AM ]


Back to top
cantlaclapa
Sun Mar 20 2016, 11:58AM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
gigiflo a scris ...

Sunt impresionat de argumentele pro si contra... Initial si apoi, pe alocuri s-a manifestat ideea "noi pentru cine mai cantam?", ca si cum nu legea antifumat deranjeaza, ci imposibilitatea de a ne "incasa noi profitul".
Apoi, domnilor, daca dvs. va urmariti interesul, nu va suparati ca eu imi urmaresc sanatatea...
Interesant este ca oameni pe care îi apreciam pentru profesionalismul lor, acum dau cu bata in balta cand vine vorba de fumat, vorbind de libertati pentru cel care nu ofera libertatea altuia de a respira cum vrea langa el...
Am citit despre "saracul sofer" care nu poate ajunge la timp ca nu poate fuma "conform obiceiului" si nu stiam ce e mai important pentru libertatea umana: dreptul de a munci sau dreptul de a fuma? De cand un viciu, reprezinta un drept?
Domnilor, un viciu este o alegere si in nici un caz nu poate afecta viata celorlalti, fie ea si cea din locale, restaurante sau alte asemenea locatii.
Daca nu mai sunt fumatori, trebuie sa merg eu in locul lor in restaurant? Dar un angajat care nu are de ales si trebuie sa suporte mediul in care munceste pentru a avea si el ceva pe masa? Sau el nu conteaza?
Sunt multe de spus si fiecare poate argumenta in functie de interesul propriu, dar in nici un caz nu se poate spune ca "dreptul de a fuma" a fost interzis, ci doar limitat astfel incat acest "drept" sa nu afecteze un alt drept al celui de langa el.

PS: Eu as fi vrut sa spuneti ca oamenii vin in localuri ca sa va asculte muzica, nu ca sa fumeze...Atunci lucrurile ar intra intr-o oarecare normalitate, din perspectiva a ceea ce noi putem oferi...




fumatul este un viciu pe care ai DREPTUL l si LIBERTATEA !! sa-l practici sau nu la fel cum ai DREPTUL sau LIBERTATEA! sa bei alcool sau nu sau sa mananci carne sau frunze moarte.... etc este LIBERTATE!!! daca la o masa se intalnesc 5 persoane dintre care 4 sunt fumatori si a 5-a nu ti se pare corect ca cei 4 sa iasa afara iar cel nefumator sa stea la masa inauntru singur? de aici o sa apara si astflel de probleme ... o sa-si selecteze fiecare prietenii in functie de faptul ca fumeaza sau nu...
o sa apara si evaziunea fiscala pe treaba asta si va spun ce am auzit la f multi proprietari de localuri
au spus ca la orice eveniment organizat o sa inchida restaurantul si o sa afiseze ca e petrecere privata si nu da factura pe nimic ce se consuma... in cazul asta nu poate sa-i interzica nimeni sa nu fumeze in local si atunci se ajunge la treburi mai urate....
eu inteleg si nefumatorii si respect LIBERTATATEA lor dar solutia corecta nu era asta
solutia corecta era sa oblige proprietarii de localuri sa aleaga ce local are de fumatori sau nefumatori si atunci toata lumea era impacata! cei care voiau clienti nefumatori faceau local de nefumatori si mergeau acolo nefumatorii ... erau clientii nefumatori erau ospatarii nefumatori si chiar muzicantii nefumatori iar fumatorii localul de fumatori... simplu nu? in gradinite,scoli,spitale,statii de autobuz,tramvai etc da sunt de acord interzis !!


Back to top
viorel t
Sun Mar 20 2016, 02:43PM

Registered Member #162
Joined: Mon Jun 23 2008, 06:41PM
Posts: 209
Nu sunt fumator dar solist in restaurant. Parerea mea este ca s-a ajuns aici tot din cauza patronilor care nu oferea si clientilor nefumatori un climat corespunzator adica .. separeuri bine aerisite , Macar un sistem de ventilatie care sa faca fata la 50-100 de fumatori in functie de restaurant ...Va spun cinstit ajungeam sa nu mai pot canta cu vocea din cauza fumului ce il puteai taia ,,cu cutitul,, nici asa ! Exista fel de fel de aparate sisteme filtre aer etc dar de ce sa dea bani daca merge si asa .....

Back to top
mr.morojac
Sun Mar 20 2016, 03:19PM

Registered Member #11959
Joined: Fri Dec 14 2012, 07:18PM
Posts: 155
viorel t a scris ...

Nu sunt fumator dar solist in restaurant. Parerea mea este ca s-a ajuns aici tot din cauza patronilor care nu oferea si clientilor nefumatori un climat corespunzator adica .. separeuri bine aerisite , Macar un sistem de ventilatie care sa faca fata la 50-100 de fumatori in functie de restaurant ...Va spun cinstit ajungeam sa nu mai pot canta cu vocea din cauza fumului ce il puteai taia ,,cu cutitul,, nici asa ! Exista fel de fel de aparate sisteme filtre aer etc dar de ce sa dea bani daca merge si asa .....


Sa-ti povestesc faza cu separeurile in judetul Madrid: inainte de interzicerea fumatului in zonele publice(restaurante, baruri etc) au scos o lege prin care propietarii acestor zone sa puna la dispozitie un separeu pentru fumatori.Dupa ce si-au cheltuit banii pe separeuri si instalatiile aferente au scos legea cu interzicerea fumatului si anularea acestor separeuri.
Majoritatea noilor legi sint cu bataie lunga, in special cu ingradirea drepturilor omului, drepturilor de a alege.Pe de alta parte, prin aceste masuri se intentioneaza sustragerea atentiei publice fata de alte probleme mult mai grave, cum ar fi dezintegrarea natiunilor,a istoriei si obiceiurilor fiecarui popor in parte(Europa este navalita intr-un ritm ametitor, in 15-20 de ani o sa aiba o alta infatisare,o alta "culoare", si un alt ideal).Un subiect care ar putea fi dezbatut intr-un thread nou.


[ Edited Sun Mar 20 2016, 03:21PM ]


Back to top
gabi3213
Sun Mar 20 2016, 05:58PM
Registered Member #2854
Joined: Mon Nov 03 2008, 07:26PM
Posts: 668
Ba frate cata isterie s-a creat cu legea asta.de ce nu iesiti frate in strada.ca sa pice guvernul ponta au fost mult mai putini.Va plangeti ca niste babe.luati masuri

Back to top
gigiflo
Sun Mar 20 2016, 06:13PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
victorr a scris ...

Pe mine ma deranjeaza ca nefumatorii isi exprima doar oful lor dar nu incearca sa ii inteleaga pe fumatori. E usor de spus "stai 2-3 ore fara sa fumezi" sau "iesi afara daca nu te poti abtine". Daca ai fi tu dependent de fumat nu ai mai putea spune asa. Daca nefumatorii nu incearca sa empatizeze cu noi fumatorii, ci se bucura ca suntem expediati afara cu o placere poate perversa, atunci eu de ce as mai incerca sa fiu baiat cu bun simt si sa fumez cat mai departe de ei pe strada?

Dar de ce fumatorii nu inteleg si nefumatorii, si faptul ca ei chiar sunt deranjati de un fumator care nu le respecta alegerea lor de a respira altceva decat fumul de tigara?
Raspunsurile vor avea permanent dualitate; ideea este ca un fumator poate intra in orice local si fuma daca vrea o tigara, afara intr-un moment de respiro, un nefumator nu poate intra in acel local daca se fumeaza...Ce sa mai zici daca este insotit si de familie...
Fumatorul se plange ca nu este respectat, dar el respecta prin alegerea lui pe cel din jur?
Daca da, eu nu am nimic impotriva lui. Viata îi apartine!

[ Edited Sun Mar 20 2016, 06:15PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style


[download] Studio romania 2023 pa3x Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:12
Nu se incarca Style


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap