Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Acord mana stanga
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
cretzubgd
Mon May 09 2016, 07:02PM
Registered Member #15875
Joined: Sun May 08 2016, 08:40AM
Posts: 2
Salutare.
Sunt incepator (am o baza mica de teorie muzicala) dar am dificultati in a schimba acordul mana stanga pentru acompaniament. Stiu cand sa il schimb si pot sa o fac dar nu stiu ce acorduri sa folosesc sa sune bine cu ce cant. Stiu ca are de-a face cu gama in care cant, dar nu gasesc acordurile potrivite.
Exista cineva care poate da o mica explicatie? Am cautat pe internet dar nu gasesc nimic.

PS: cant in timpul liber, ca un hobby, nu am de gand sa ma duc la nunti.

Back to top
gabi3213
Mon May 09 2016, 07:28PM
Registered Member #2854
Joined: Mon Nov 03 2008, 07:26PM
Posts: 668
Nici o sansa.............asculta multa muzica si o sa-ti dai seama singur.......

Back to top
angelitto
Mon May 09 2016, 07:45PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Poate te ajuta asta.
Sa-ti explic. Daca canti din C (Do Maj), folosesti cele 5 note din jurul lui
Deci game majore F si G iar minore, d,a,e.
Daca canti din minor, tot asa folosesti cele 5 game din jurul notei minore.




Back to top
cretzubgd
Mon May 09 2016, 08:12PM
Registered Member #15875
Joined: Sun May 08 2016, 08:40AM
Posts: 2
Interesant Angelitto, am sa incerc asta -pana mi se da urechea mai bine dupa muzica-,multumesc.

Back to top
Sami Mhm
Tue May 10 2016, 12:37PM
Registered Member #8840
Joined: Fri Jan 29 2010, 04:55PM
Posts: 11
Ti-a spus bine Angelitto, de acolo trebuie sa pleci. In plus ti-as recomanda sa identifici in melodiile pe care le asculti anumite "tipuri/tipare" de armonii. De exemplu daca la o melodie armonia merge simplu "C-F-G-C", sunt sanse ca si la alte melodii sa fie aceleasi acorduri, eventual cu durate diferite. Poate ca la o alta melodie armonia merge "C-Dm-G7-C" sau "C-Dm-E7-Am". La nivel de hobby, cu vreo 4-5 tipare din astea stapanite pentru major si 4-5 pentru minor, cred ca poti canta melodii de o complexitate relativ redusa, iar cu timpul ascultand multa muzica si cantand des le vei auzi din prima si le vei complica intuitiv. De asemenea incearca sa acompaniezi si manual (mana stanga bas - pe treptele acordului- , in mana dreapta chitara) pentru a-ti dezvolta aptitudinile. Conteaza !

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by pamfile63 on 11 Apr : 21:08
10+


[download] programu meu bun gem wk 8 super Posted by Rulik30 on 10 Apr : 18:12
Mulțumesc!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap