Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Pareri Pa300
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
victorr
Fri Oct 07 2016, 05:37PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Ia-ti pa300 cu setul lui AD. Ca din tonurile interne nu prea ai ce face...chitari varza, viori varza. Din tonurile din fabrica nu prea ai ce folosi la folclor. Bine, poti folosi strings, dar asa mai incet, pe fundal, sa nu se simta cat de naspa sunt..

Back to top
florian71
Fri Oct 07 2016, 06:54PM

Registered Member #15381
Joined: Wed Sep 02 2015, 10:16AM
Posts: 261
Care e diferenta intre viori si strings? 😏

Back to top
victorr
Fri Oct 07 2016, 07:40PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
E acelasi lucru. O singura vioara, inseamna violin. Un grup de viori, inseamna strings.

Back to top
djbossbest
Sat Oct 08 2016, 10:37AM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
Marian80 a scris ...

Eu cred ca ar trebui sa probezi clapa inainte.Daca faci o alegere macar s o faci in baza gustului tau.Daca mai astepti putin cred ca o sa vina cineva si o sa spuna ca se apropie la sunet si cu pa4 ca doar suna la fel ca pa3 din spusele baietilor.Ma indoiesc sa te multumeasca pa300 daca nu ti a placut pa3......Cu atat mai mult ca din ce vad eu aici ai tyros 4.....

Domnu' Marian stiu ca trebuie sa probez clapa inainte si o sa o fac, da momentan detin T4, de as putea sa ma tin eu de ea la ce poate face, dar asa e omul tot timpul vrea mai mult si sa incerce si altceva. Pe mine de mult ma bate gandul sa trec pe korg, urmaresc fel de fel de demo si imi place cum suna dar cand am pus eu mana live pe clapa nu m-a convins si Vasilica mi-a zis ca e o chestie de obisnuinta, pentru ca e diferit sound-ul,poate de asta nu mi-a placut pentru ca sunt obisnuit doar cu yamaha, si atunci am zis sa o iau usor sa ma familiarizez si cu korg poate o sa imi placa, pofta mai vine si mancand. Ma gandeam sa dau T4 si pun diferenta la un pa4 dar daca nu imi place, asa am zis ca iau un pa300 care nu e ff scumpa si sa ma familiarizez cu ce inseamna korg, sunt constient ca nu e la acelasi nivel cu surorile mai mari dar macar un 60% poate ma convinge. Multumesc pentru sfaturi.

Back to top
Marian80
Sat Oct 08 2016, 01:22PM
Registered Member #10419
Joined: Sun Sep 25 2011, 09:06AM
Posts: 165
djbossbest a scris ...

Marian80 a scris ...

Eu cred ca ar trebui sa probezi clapa inainte.Daca faci o alegere macar s o faci in baza gustului tau.Daca mai astepti putin cred ca o sa vina cineva si o sa spuna ca se apropie la sunet si cu pa4 ca doar suna la fel ca pa3 din spusele baietilor.Ma indoiesc sa te multumeasca pa300 daca nu ti a placut pa3......Cu atat mai mult ca din ce vad eu aici ai tyros 4.....

Domnu' Marian stiu ca trebuie sa probez clapa inainte si o sa o fac, da momentan detin T4, de as putea sa ma tin eu de ea la ce poate face, dar asa e omul tot timpul vrea mai mult si sa incerce si altceva. Pe mine de mult ma bate gandul sa trec pe korg, urmaresc fel de fel de demo si imi place cum suna dar cand am pus eu mana live pe clapa nu m-a convins si Vasilica mi-a zis ca e o chestie de obisnuinta, pentru ca e diferit sound-ul,poate de asta nu mi-a placut pentru ca sunt obisnuit doar cu yamaha, si atunci am zis sa o iau usor sa ma familiarizez si cu korg poate o sa imi placa, pofta mai vine si mancand. Ma gandeam sa dau T4 si pun diferenta la un pa4 dar daca nu imi place, asa am zis ca iau un pa300 care nu e ff scumpa si sa ma familiarizez cu ce inseamna korg, sunt constient ca nu e la acelasi nivel cu surorile mai mari dar macar un 60% poate ma convinge. Multumesc pentru sfaturi.

Parerea mea este ca fara sa vrei o sa faci mereu diferenta intre cele doua si nu o sa fie bine.Ca meniu te inveti repede cu orice clapa,nu e problema.Ideal era sa pastrezi Tyrosul si sa poti cumpara ori pa 3 ori pa 4(fiecare brand cu frumuseatea lui).Daca as fi eu in locul tau m as duce si as proba un pa 4 (dar sa aibe set bun,acesta face diferenta) si atunci vezi daca se merita sa dai tyros.Ca posesor de pa4 eu pot spune ca sunt multumit(cei drept eu n am avut tyros inainte ci doar un pa800).Sanatate!!!

Back to top
Eduard1231
Sat Oct 08 2016, 05:36PM
Registered Member #15895
Joined: Sat May 14 2016, 03:16AM
Posts: 116
Eu pe pa 300 mi-am inceput drumul in muzica, acum un an ! Si crede ma, mi am scos demult banii pe ea, am cumparat o cu 3700 de lei de la mc music cu setul domnului Andronescu, chiar daca acum folosesc pa 600, nu este mare diferenta si nu ma incumet sa o dau pentru ca imi place si pa 300, doar ca la 600 am mai multa memorie. In concluzie, pa 300, este dupa parerea mea o foarte buna alegere pentru inceput. ! Mult spor si noroc iti doresc !

Back to top
ciury
Mon Oct 10 2016, 10:53AM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
dughir a scris ...

Avantajul daca iei clapa din .ro este ca ai setul AD inclus in firmware si ai 32MB liberi sa pui ce sample vrei (practic ai 64MB, din care 32 MB sunt ocupati din start cu samplerele AD). Daca o iei de oriunde altundeva ai doar cei 32MB liberi si daca iei setul baiatului de la Chisinau, samplerele AD vor fi in cei 32MB pe care ii are clapa si nu in firmware.... deci mai putin spatiu pentru alte samplere... sau deloc... Eu zic sa o iei din Romania. Vezi ca baiatul de la Chisinau are 2 variante de set: daca ai setul AD direct in clapa si daca nu-l ai.


vezi ca daca baiatul ala are si setul lui AD, setul lui poate suna bine tocmai pt ca foloseste tonurile AD si daca iei varianta internationala si bagi setul baiatului nu vei avea tonurile lui AD

Back to top
djbossbest
Mon Oct 10 2016, 03:55PM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
ciury a scris ...

dughir a scris ...

Avantajul daca iei clapa din .ro este ca ai setul AD inclus in firmware si ai 32MB liberi sa pui ce sample vrei (practic ai 64MB, din care 32 MB sunt ocupati din start cu samplerele AD). Daca o iei de oriunde altundeva ai doar cei 32MB liberi si daca iei setul baiatului de la Chisinau, samplerele AD vor fi in cei 32MB pe care ii are clapa si nu in firmware.... deci mai putin spatiu pentru alte samplere... sau deloc... Eu zic sa o iei din Romania. Vezi ca baiatul de la Chisinau are 2 variante de set: daca ai setul AD direct in clapa si daca nu-l ai.


vezi ca daca baiatul ala are si setul lui AD, setul lui poate suna bine tocmai pt ca foloseste tonurile AD si daca iei varianta internationala si bagi setul baiatului nu vei avea tonurile lui AD


Buna remarca, nu m-am gandit la varianta asta. Acuma nu stiu cum sta treaba doar am vazut ca are undeva in favorite style AD&MC asa ceva parca. nu am vb cu el si nici nu am testat personal doar ce am vazut si ascultat la demo pe youtube este un baiat Denis de la Chisinau. Pe partea korg sunt varza de aia si voiam sa incerc sa vad cum sta treaba.

Back to top
dughir
Mon Oct 10 2016, 09:57PM
Registered Member #11893
Joined: Sat Dec 08 2012, 01:13PM
Posts: 221
Merita sa incerci. Macar sti de-o treaba. Daca nu e sa fie, vinzi dupa aia clapa cu pierderi minime.

Back to top
tavy1979
Tue Nov 01 2016, 05:57PM

Registered Member #15806
Joined: Tue Mar 29 2016, 08:40PM
Posts: 57
E ok PA300 varianta ro, am achizitionat-o acum o saptamana si sunt multumit. Se aude destul bine si prin amplificator si poti incarca orice set care se incadreaza in cei 32M de memorie.

[ Edited Tue Nov 01 2016, 06:04PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap