Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
Yamaha Genos
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
FlorinM
Tue Sep 12 2017, 11:52AM
Registered Member #142
Joined: Fri Jun 20 2008, 10:39AM
Posts: 159
Ss pare ca intr-adevar trebuie sa spunem adio Tyros si bun venit Genos!!!
Speram, pe langa soundul bun al seriei Tyros, sa avem acum mai mult mana liberra in editare si functii de care avem nevoie!
LINK: Click aici !

[ Edited Tue Sep 12 2017, 11:54AM ]


Back to top
CrysMM
Tue Sep 12 2017, 12:13PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Parca vad, fara touch, ecran fix si vesnica chinuiala cu pack-urile si modul lor de editare. Sa speram ca va fi "backward compatible" cu seria Tyros.



Back to top
Cristi_Dr
Tue Sep 12 2017, 01:42PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
Din ce am citit pe psrTutorial , ecranul o sa fie touchscreen fara doar si poate , 6 encodere , 9 slidere (un mare plus care adauga control in timp real pentru cine vrea sa cante cu ea intr-o trupa) , Bankurile sunt marite de la 8 la 10, iar de claviatura nu se stie nimic inca. Ma intriga faptul ca nu i-au zis "arranger keyboard" in schimb au pus titlul " digital workstation" desi se pot vedea clar din teaser ca sunt prezente butoanele de aranjor in stanga ecranului .

In acelasi timp o dezvolta si pe parte de soft , astfel putand creea aplicatii pentru Genos pentru Ios/Android , iar din cate am inteles o sa scoata o data cu Genos un SDK pentru Ios iar anul viitor unul pentru Android.

Sincer pe mine unul m-ar incanta sa o faca MAI integrabila cu DaW-urile deoarece eu la momentul de fata scriu midiclipuri in Ableton si le transmit catre editorul de syle-uri ale clapei (psr S970).

Si ce ma nedumereste la acest OZN este engine-ul care citeste style-urile... daca nu implementeaza ceva similar Korg-ului sau sa il faca in asa fel sa poti sa scrii cate formule vrei pentru un anume acord deja o sa fiu dezamagit.si mai este si DSP-ul / numarul de oscilatoare (pe psr am 5 din care unul poate fi asignat style-ului in cauza sau unui singur track)...

Back to top
abdon
Tue Sep 12 2017, 09:57PM

Registered Member #1425
Joined: Wed Sep 10 2008, 11:37PM
Posts: 219
Deocamdata Korg Pa4x domina, pana pe 2 octombrie trebuie sa avem rabdare sa vedem de ce e in stare, vor mai fi postate inca 3 videoclipuri pana atunci, cate unul pe saptamana, daca am inteles bine (15, 22, 29 septembrie). Interesant deja i-au facut site special, dar nimic deocamdata pe el ...

Back to top
elgi
Tue Sep 12 2017, 10:20PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
A apărut deja preţul ei de vânzare (deci dealerii probabil o au deja pe stocuri, primele bucăţi şi nu o scot până nu le dau voie giboneii japonezi de la Yamaha - îmi cer scuze că am jignit maimuţele asemuindu-le cu retarzii de la Yamaha, care habar nu am ce beau nu la cafea, ci în loc de cafea... numai pe dos le fac kindăreii). Pe un site renumit a apărut deja la preţul în lei de 22.989 RON. Tradus în euro, înseamnă 4997 dă euroi, adicătelea la 5000 de euraşi, cum ar veni.
E clar pentru mine: peste câţiva ani, dacă nu dau afară URGENT echipa de manageri idiopaţi de la divizia arranger, se va vorbi la trecut despre Yamaha, cam aşa ceva: "Ţi-aduci aminte de o firmă care făcea nişte clape de top, dar care fac acuma numai clăpuşoare pentru copilaşi galbeni de graşi?".
Să vedem dacă preţul va rămâne ăsta de 5000, ori va mai scădea şi atunci va fi cu totul altceva. Zic şi eu... nu dau cu parul...

Back to top
FlorinM
Tue Sep 12 2017, 11:36PM
Registered Member #142
Joined: Fri Jun 20 2008, 10:39AM
Posts: 159
Cum? 5000€? acum cand componentele electronice sant asa de ieftine (in productie), toate impreuna intr-o cutie de plastic, macar de ar fi din metal.
Dar de fapt de ce sa ne miram? vad ca mai nou si pe un amarat de telefon vor "infometatii" de la Apple peste 1000 de Euro!

Back to top
calin78
Wed Sep 13 2017, 07:56AM

Registered Member #9996
Joined: Mon Nov 15 2010, 07:59PM
Posts: 449
Adevarul este ca daca vor aplica astfel de preturi..foarte multi vor inclina spre Korg..sincer noile modele sunt chiar ok...parerea mea..vorba Dlui Laurentiu...zic nu dau cu parul...
Sanatate va doresc !!!

Back to top
ciury
Wed Sep 13 2017, 02:00PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
elgi a scris ...

A apărut deja preţul ei de vânzare (deci dealerii probabil o au deja pe stocuri, primele bucăţi şi nu o scot până nu le dau voie giboneii japonezi de la Yamaha - îmi cer scuze că am jignit maimuţele asemuindu-le cu retarzii de la Yamaha, care habar nu am ce beau nu la cafea, ci în loc de cafea... numai pe dos le fac kindăreii). Pe un site renumit a apărut deja la preţul în lei de 22.989 RON. Tradus în euro, înseamnă 4997 dă euroi, adicătelea la 5000 de euraşi, cum ar veni.
E clar pentru mine: peste câţiva ani, dacă nu dau afară URGENT echipa de manageri idiopaţi de la divizia arranger, se va vorbi la trecut despre Yamaha, cam aşa ceva: "Ţi-aduci aminte de o firmă care făcea nişte clape de top, dar care fac acuma numai clăpuşoare pentru copilaşi galbeni de graşi?".
Să vedem dacă preţul va rămâne ăsta de 5000, ori va mai scădea şi atunci va fi cu totul altceva. Zic şi eu... nu dau cu parul...


chiar imi era dor de tine Elgi

Back to top
Cristi_Dr
Wed Sep 13 2017, 02:53PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
Mda , uitati aici si cum arata clapa . Eu unul m-am indragostit!!
LINK: Click aici !

Back to top
pustiulica
Wed Sep 13 2017, 04:16PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Cristi_Dr a scris ...

Mda , uitati aici si cum arata clapa . Eu unul m-am indragostit!!
LINK: Click aici !


Senzatie... banala... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
De cine te-ai indragostit si mai ales, de ce? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap