Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Conectare boxe active+ subwoofer la mixer
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
misukorg
Thu Feb 08 2018, 10:12AM
Registered Member #12784
Joined: Tue Apr 30 2013, 07:41PM
Posts: 234
Salutare colegi, ca nota informativa vreau sa mi dati un sfat : am 2 RCF MK4 315 , mixer sound craft efx8, subwoofer the box TA 18 , se poate conecta subwoofer la acest mixer? Care sunt modurile de conectare sau odinea corectă? Va multumesc!

Back to top
CrysMM
Thu Feb 08 2018, 11:29AM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Ai MIX L si MIX R pentru boxe, cabluri XLR balansate cu mama la mixer si tata la boxe. Foloseste cabluri de calitate sa nu ai probleme. Eu dea lungul timpului am folosit Adam Hall si nu am avut probleme cu ele.

Pentru sub folosesti Mono out, ai nevoie de un cablu " 3-pole ‘A’ gauge jack", adica cablu balansat cu jack de 6,3 stereo la mixer si la sub XLR tata, cam asa ar trebui sa ai pe sub. Cam asa vad eu lucrurile fara sa am sculele in fata.



Back to top
alinbz
Thu Feb 08 2018, 11:54AM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
eu cred ca varianta corecta este urmatoarea. din mixer te conectezi cu ambele iesiri L si R in subwoofer si din el ai iesiri pentru boxe..poti activa si crossoverul din subwoofer pentru a optimiza sunetul corect

Back to top
CrysMM
Thu Feb 08 2018, 12:36PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Acum vad ca are acel sub si iesiri. Se poate incerca si asa, in functie de cum se aude mai bine se alege modul de conectare. Mixerul este destul de saracut la conectica si iesiri. Era bine daca se putea trimite din canale pe grupuri. In felul asta evitai sa trimiti vocea in sub.

@misukorg - testeaza ambele variante si vezi care se aude mai bine. varianta lui alinbz pare cea mai potrivita, dar ramane sa constati practic. Eu am testat acum ceva timp un sub mai ieftin, iar la conectarea activelor in sub aveam ceva probleme, parca taia ceva din calitatea sunetului.

[ Edited Thu Feb 08 2018, 12:37PM ]


Back to top
misukorg
Thu Feb 08 2018, 12:51PM
Registered Member #12784
Joined: Tue Apr 30 2013, 07:41PM
Posts: 234
Am inteles baieti, va multumesc pentru timpul si atenţia acordată!

Back to top
DorelC
Thu Feb 08 2018, 01:04PM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
misukorg a scris ...

Salutare colegi, ca nota informativa vreau sa mi dati un sfat : am 2 RCF MK4 315 , mixer sound craft efx8, subwoofer the box TA 18 , se poate conecta subwoofer la acest mixer? Care sunt modurile de conectare sau odinea corectă? Va multumesc!

Misule eu nu-mi dau cu parerea ci sunt absolut sigur de ce vorbesc. Solutiile prezentate de baieti nu or fi ele rele dar e mai mult buna pentru DJ-i! Mai ales a doua sa filtrezi satelitii prin crossoverul din sub are rezultate catastrofale la cantat mai ales vocal. Mi-am facut timp si am cautat un mixer ca al tau pe net sa vad care e treaba.
Eu iti prezint solutia mea cum cant de ani de zile si suna foarte bine!
In primul rand noi fiind lautari nu avem nevoie de bubuiala, vrem sa se auda clar ceea ce cantam. De ce nu e bine ca sa punem subul pe general? Pentru simplul motiv ca de exemplu la voce nu ai nevoie de atata sub ca la clapa .. si daca reglezi bine pentru clapa nu e bine pentru voce sau alt instrument, plus ca intervine acel feedback in joase de iti bubuie si capul. Ca sa filtrezi boxele e pacat deoarece crossoverul taie si niste frecvente nedorite si o sa te chinui la voce de nu-ti mai gasesti locul! Plus ca daca trebuie sa pui undeva satelitul mai departe langa el suna ca la gara cand anunta trenul!
Cand ai un singur bas si nu folosesti semnalul filtrat, e de ajuns un singur cablu pe care il pui la Left care de obicei e mono!
Deci uitandu-ma la mixerul tau am vazut ca ai linie de auxiliar! Iesi frumos cu un jack de la aux si bagi la left in boxa! Desigur trebuie sa ai pe mixer si un volum general pentru iesirea aux! O sa-l reglezi in functie de cata putere ai nevoie. Pe urma ai de pe fiecare canal volum separat pe linia de auxiliar pentru sub de cat ai nevoie.In felul asta satelitii suna full range cu toate frecventele gandite de producator! Deci prima data reglezi satelitii frumos sa sune bine vocea! Pe urma la clapa si la ce mai ai tu nevoie, ajuti din sub! Eu de obicei la reglajele de ton las reglajul de bas la ora 12! Deci la mijloc! Pe urma ajut, completez cu subul! O sa sune intr-un mare fel, te asigur! Te sfatuiesc sa vinzi 18 toli e prea mare pentru lautari si bubuie prea tare in basi confunda tare basul cu toba mare etc.. Eu am de 15 si e ok. Acum vreau sa-l vand si pe asta si sa iau numai de 12 toli de la RCF, de altfel cum mi-e tot sistemul! Am pobat suna f bine si-mi incap sculele foarte bine in masina!
(Mentionez ca la noi stilul manea e mult mai cuminte si mai rar! Asta cu cantatul de la 5 mii de W in sus e alta poveste) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif


[ Edited Thu Feb 08 2018, 01:11PM ]


Back to top
CrysMM
Thu Feb 08 2018, 01:46PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Bine gandit, are iesire AUX1, pune sub-ul pe AUX 1 si are volum pentru AUX1 pe canalul de mic, in felul asta nu mai trimite vocea in AUX1, respectiv in sub.

Ce sa fac ,daca m-ai pus de mi-am luat RCF 16cx, nu ma mai duce mintea la artificii, am grupuri gramada, 3 AUX si trimit ce vreau unde vreau ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif Am incercat si eu sa trimit vocea in sub pe mixerul meu, ai avut dreptate cand m-ai sfatuit sa-l cumpar, este dezastru sa trimiti vocea in sub. Acum modelele astea de Soundcraft mi se par rudimentare pe langa RCF, mai ales ca la pret sunt cam tot pe acolo. Nu spun ca Soundcraft nu sunt bune, mai ales pe partea de efect, dar saracute in optiuni, daca ai si multe boxe/sub-uri, esti un pic blocat.

[ Edited Thu Feb 08 2018, 01:46PM ]


Back to top
DorelC
Thu Feb 08 2018, 02:28PM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
Ai vazut cate posibilitati ai pe mixerul asta! E gandit pentru zilele noastre si ara tot ce avem nevoie, daca vrei trimiti efect in auxiliare daca nu, NU! Ceea ce e f bine pentru sub si monitor. Ce rost are sa ai delay sau reverb in sub? Eu am subul pe aux1, si monitorul care e si el activ pe aux2. Asta ma ajuta sa dau mai putin vocea in monitor sa nu am feedback. Si pot da mai mult din clapa sau alte instrumente in functie de cum am nevoie sa aud eu in spate! Pai normal ca trimiti semnalul pe unde vrei.. Ai 4 grupuri, C-room, Monitor, Iesiri-intrari pe Rca, pe USB.. Ai vazut cate send si return ai si pe spatele mixerului.. Ai insert general si pe fiecare canal.. Efecte bune. Pentru banii ei e o scula excelenta! Ultimul canal stereo daca redai prin usb, prin apasarea acelui buton, devine reglaj de ton-volum pentru usb audio! Deci esenta cand canti mai multi intr-o trupa e sa poti regla separat subul si monitorul pe fiecare canal in parte! E mai gingas un pic cu trupa decat sa iei un laptop un microfon si sa faci pe DJ-ul! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
pustiulica
Thu Feb 08 2018, 02:32PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Scuze pentru off-topic, cum sta acest mixer RCF 16cx, la capitolul efecte de voce?

Back to top
angelitto
Thu Feb 08 2018, 02:40PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
CrysMM a scris ...

Acum modelele astea de Soundcraft mi se par rudimentare pe langa RCF, mai ales ca la pret sunt cam tot pe acolo. Nu spun ca Soundcraft nu sunt bune, mai ales pe partea de efect, dar saracute in optiuni, daca ai si multe boxe/sub-uri, esti un pic blocat.


Nu inteleg de unde ai dedus asta. Daca lasam efectele la o parte (aici Soundcraft e in fata), comparand L-Pad 16cx si Signature 16, vedem ca toate au 4 Grupuri OUT si 4 AUX Out.
Tot pe-acolo sunt. Nu sunt mari diferente intre ele. Doar ca Soundcraftul e mai popular.

[ Edited Thu Feb 08 2018, 02:41PM ]


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap