Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
roland poate face arpegiere asa cum face aplicatia luxonics ?
Moderators: admin, pustiulica, angelitto
Author Post
AEM
Sun, 25 Mar 2018, 03:28PM

Registered Member #15697
Joined: 08 Feb 2016
Posts: 173
Asa cum am scris in sectiunea despre roland, unde am gasit thread in care se pomenea cuvantul 'arpeggiator',
sunt curios ce clape au posibilitatea de a 'canta' secvente de note, pornind de la clapa apasata, asa cum poate face aplicatia luxonics purity.
Si alta intrebare ar fi, cum e mai bine, sa ai computer performant sau sa ai clapa performanta ? Deoarece eu personal am ajuns la concluzia ca parca este mai bine sa ai o clapa capabila decat sa folosesti un software destept care sa faca ceea ce poate face clapa respectiva.
Stiu, o sa-mi spuneti ca deja lumea canta la computer. Dar eu intreb: ce computer ? Cati bani costa un computer apt pentru a simula ceea ce poate face o clapa. Cum este mai rentabil din punctul de vedere al muzicianului, pentru ca asa in general, un computer pricopsit este bine venit oricui.
Observatie: am uitat sa scriu ca si programul de calculator poate costa foarte mult.

[ Edited Sun, 25 Mar 2018, 03:31PM ]


Back to top
danpa80
Mon, 26 Mar 2018, 10:16PM
Registered Member #10314
Joined: 31 Jul 2011
Posts: 199
Cred că toate clapele pot cânta secvențe de note pornind de la nota de baza, in special sintetizatoarele. Și clapele cu sampler bineinteles. Nu chiar toate prastiile cu clape.....rectific.

Back to top
AEM
Mon, 26 Mar 2018, 11:14PM

Registered Member #15697
Joined: 08 Feb 2016
Posts: 173
buna seara domnule danpa80
chestia aceasta cu arpegierea live, se pare ca este costisitoare
citind ca multe orgi au iesire intrare midi, ma gandeam ca pot fi comandate de controlere midi care dispun de arpegiator si step sequencer
../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

[ Edited Mon, 26 Mar 2018, 11:22PM ]


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] SET GG - Korg PA1000 Latest comment Posted by Nox21 on 16 Mar 2026, 21:37
Il poti converti pentru pa700?


[download] Set GG de PA4x transformat pt PA1000 Latest comment Posted by Nox21 on 16 Mar 2026, 19:31
Nu il poti converti pentru pa700? Daca se poate, bineînțeles. Mulțumesc!


[Content] Cereri pentru acces la descarcari fisiere de pe site Latest comment Posted by StefanTavi on 14 Mar 2026, 23:01
Salut , as dori dacă se poate sa primesc acces la download ... măcar 2 fisiere pe zii ! Tocmai ce mi-a expirat luna in care am donat pentru acces... si momentan nu dispun de o nouă [more ...]


[download] SET Yamaha Tyros 4 Latest comment Posted by 6ase6ase on 14 Mar 2026, 12:56
avem aici doar sty si registri - stiti ce librarie merge ????- daca imi spuneti poate o am si o pun aici - Sanatate si bucurii !!!!!


[download] SET GG - Korg PA1000 Latest comment Posted by admin on 14 Mar 2026, 09:07
@ovidiu87: nu este nici o problemă la parolă, am descărcat fișierul, am testat parola, merge fără probleme.


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap