Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Accesorii clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
set accesat pe direct"la KORG PA 1000
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
muset
Thu Nov 29 2018, 03:03PM

Registered Member #76
Joined: Wed Jun 04 2008, 08:06PM
Posts: 267
BUNA ZIUA. 1]. pentru korg pa 1000 am incarcat un set in user". este ok.2] in direct" as dori sa acceses seturi fara a mai fi mai intai incarcate, direct dintr-un dispozitiv de ex: stick usb. enumerati pasii va rog. va multumesc "!

Back to top
Mihai13
Thu Nov 29 2018, 03:21PM

Registered Member #16460
Joined: Mon Mar 27 2017, 04:37PM
Posts: 457
Pt primul set, cel cu tonurile, trebuie clar incarcat in clapa asa merge Korg-ul si nu numai.
Seturile ce le incarci in direct din cate stiu poti sa le incarci de unde vrei SD card STICK1 STICK2 pt ca de fapt se acceseaza doar STY-lurile care merg cu tonurile de la primul set deja incarcat.
Sper ca nu am gresit ceva si ca iti este de folos.

Back to top
muset
Thu Nov 29 2018, 03:41PM

Registered Member #76
Joined: Wed Jun 04 2008, 08:06PM
Posts: 267
deci in concluzie: tonurile din seturi trebuiesc sa fie compatibile intre user" si cele pe direct" sa inteleg. ideea faina si buna era sa mearga chiar daca nu sint compatibile . bun: care sint pasii de a incarca pe direct? vreau sa probez.

Back to top
miki67
Thu Nov 29 2018, 04:06PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 632
muset a scris ...

BUNA ZIUA. 1]. pentru korg pa 1000 am incarcat un set in user". este ok.2] in direct" as dori sa acceses seturi fara a mai fi mai intai incarcate, direct dintr-un dispozitiv de ex: stick usb. enumerati pasii va rog. va multumesc "!


Salut! asa cum a spus si Mihai13,poti incarca din orice sursa,stick,disk,hd,etc. pentru a face asta,pasii sunt urmatorii:
Global-Menu-Mode Preferences dupa care pe display apasam Media.acolo in partea de jos-stanga, scrie Direct Folder si dedesupt Browse.apasam pe acesta si din sagetuta de jos stanga alegem sursa de unde vrem sa incarcam setul,apoi alegem setul respectiv. clapa va converti in automatic acel set,de fapt doar stylurile,deci le va incarca in Direct.sursa cu setul din care ai incarcat in Direct,va trebui sa fie mereu conectata la clapa,altfel nu vei mai avea setul in Direct.de aceea te sfatuiesc ca inainte de a incarca un set in Direct,copiaza-l pe hard disk-ul clapei sau memoria Disk a clapei(pe clapele care au)daca nu,va trebui sa ai stick-ul cu setul respectiv,conectat in permanenta atunci cand vrei sa il ai in Direct.
Uitasem,va trebui sa asignezi pe trackuri-le style, tonurile care se potrivesc si-ti place.asa din prima nu va suna bine.
Sanatate si spor!

[ Edited Thu Nov 29 2018, 04:25PM ]


Back to top
Mihai13
Thu Nov 29 2018, 04:37PM

Registered Member #16460
Joined: Mon Mar 27 2017, 04:37PM
Posts: 457
Directul acesta este folositor cand iti faci propriul set si nu mai ai campuri pt multitudinea de sty-luri pe care vrei sa le folosesti.
Asa cum ar intelege oricine incarcarea de seturi, Korg-ul inca nu poate incarca 2 seturi odata.
Aici, cu programul acela YEM, Yamaha este inainte si nu cred ca ar fi foarte greu pt un soft sa fie modificat pt asta.
Dovada este ca si Korgul are acel Local, unde din pacte nu avem acces, pt a avea 2 seturi o data cu semplerele fiecaruia, diferite.
Poate la urmatoarea serie.


Back to top
miki67
Thu Nov 29 2018, 05:01PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 632
Mihai13 a scris ...

Directul acesta este folositor cand iti faci propriul set si nu mai ai campuri pt multitudinea de sty-luri pe care vrei sa le folosesti.
Asa cum ar intelege oricine incarcarea de seturi, Korg-ul inca nu poate incarca 2 seturi odata.
Aici, cu programul acela YEM, Yamaha este inainte si nu cred ca ar fi foarte greu pt un soft sa fie modificat pt asta.
Dovada este ca si Korgul are acel Local, unde din pacte nu avem acces, pt a avea 2 seturi o data cu semplerele fiecaruia, diferite.
Poate la urmatoarea serie.



Da Mihai,este corecta punctualizarea facuta de tine.deci intr-un cuvant,daca nu mai ai locatii libere in User style,atunci poti recurge la aceasta metoda,adica sa le incarci pe Direct.daca nici atunci nu iti ajung locatiile,vei putea pune si pe locatiile de la Factory style,bineinteles dupa ce ai debifat Factory din Global.,,Convert,, in cazul asta nu e chiar un convert ci mai degraba iti da posibilitatea de a avea mai multe locatii pentru styluri.si pa80 citea ritmuri direct de pe flopy ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif


Back to top
muset
Thu Nov 29 2018, 05:54PM

Registered Member #76
Joined: Wed Jun 04 2008, 08:06PM
Posts: 267
de aceea am intrebat pentru ca eu ma regasesc prin ceea ce cint in doua seturi de pe clape.ro :1] Dobrogea RzvF si 2]goran pa 700 2018 set. si nu stiu cum sa fac sa imi mearga amindoua.

Back to top
miki67
Thu Nov 29 2018, 06:21PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 632
muset a scris ...

de aceea am intrebat pentru ca eu ma regasesc prin ceea ce cint in doua seturi de pe clape.ro :1] Dobrogea RzvF si 2]goran pa 700 2018 set. si nu stiu cum sa fac sa imi mearga amindoua.


asa cum am spus mai sus,incarca setul numarul 1 in clapa,dupa care pentru incarcarea setului 2 procedezi asa cum am explicat mai sus.e simplu: Global-Menu-Media-Browse si alegi setul care doresti sa-l incarci.Atentie! setul 2 trebuie sa fie mereuconectat la clapa,adica sa fie copiat de pe stick pe hard disk al clapei sau Disk(memoria aceea de arhiviere de un giga din clapa)varianta doi,daca nu ai memorie disponibila de arhiviere in clapa,este cea de aavea mereu conectat stickul cu setul 2 care l-ai incarcat in Direct.
Nu uita ca va trebui sa pui tu instrumentele din style,pe fiecare track,pentru ca nu se potrivesc (poate cu exceptia unora),asta din primul si simplu motiv ca,fiecare set are locatiile de tonuri diferita de altele.

[ Edited Thu Nov 29 2018, 06:26PM ]


Back to top
muset
Sun Dec 02 2018, 08:42AM

Registered Member #76
Joined: Wed Jun 04 2008, 08:06PM
Posts: 267
ok. rog pe cineva sa faca un videotutorial: Cum aranjăm un style (ritm) cu semplerele lipsă pe track-uri la seria Korg Pa 1000.va multumesc."

Back to top
Kmcoio
Sun Dec 02 2018, 08:51AM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Chestia asta au readus-o ca functie de pe PA1X, unde exista "DIRECT HD". Nicio inovatie din partea Korg, era mai interesant daca introduceau streaming de samplere direct de pe ssd ca la Kronos, atunci chiar se schimbau termenii problemei.

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap