Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Program care arata clapele mp3?
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
cminor
Tue Feb 28 2012, 07:31AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
se poate scoate ady (vezi ca nu esti la subiect), dar aparatul costa o galagie de bani, doar serviciile speciale, gen politie sau securitate au acces la aceste aparate.

Back to top
mussic
Tue Feb 28 2012, 10:26AM
Registered Member #3499
Joined: Wed Nov 26 2008, 12:25AM
Posts: 383
Asa este !
Toata stima pentru cminor ! Are dreptate !
Acele programe exista, insa sunt concepute nu ca programe de prelucrare muzica, ci pentru identificarea si izolarea anumitor frecvente si zgomote de fond, amplificare si selectare frecvente, urmand ca in final, cu ajutorul unei baze de date foarte mare, sa se poata indentifica o anumita frecventa, o melodie, un zgomot sau un timbru vocal. La fel cum se procedeaza si cu imaginile blurate (neclare), care pot in final clarificate, marite si recunoscute sau decupate si prelucrate. Si este normal ca aceste programe si baze de date sa fie "sub cheie"!!!!! Ati ramane uimiti de cate chestii ati putea face cu ele !
Dar revin - Nu sunt concepute pentru lucrul normal, gen studio !
Ca sa te obisnuiesti si sa intelegi armonia sau linia melodica a unei piese, ia altele in format midi(sau chiar piesa daca o ai), bag-o in clapa si ai sa vezi tot - si o dai pe viteza mica si o si inveti. Sau bagi acelasi midi in programul Notation Player, si iti arata partitura. L-am pus eu pe site !
Succes si numai bine !

[ Edited Tue Feb 28 2012, 10:28AM ]


Back to top
ady-pc
Tue Feb 28 2012, 12:17PM

Registered Member #9870
Joined: Wed Sep 29 2010, 12:55PM
Posts: 349
asta stiam si eu cminor si chiar daca nu eram in bransa tot aflam din filmele americane de spionaj-interceptare eu ma refeream din punct de vedere musical ceea ce spui tu se refera la altfel de mod de lucru si cu alte rezultate care in nici un caz nu ar avantaja un oportunist sa scoata vocea dintr-un pozitiv,osciloscopul ar putea vedea fregventele separate dar nu sunt sigur...

Back to top
MITITELU
Fri Mar 04 2016, 04:01AM
Registered Member #15739
Joined: Mon Feb 29 2016, 04:14PM
Posts: 3
Salut!
Stie cineva alt program gen vanbasp care sa mearga pe windows 7?
nu pot instala vanbasco pe win7 ..imi da fatal error ..nu poate copia vmidi,exe ceva de genul..
Mersi1


Back to top
remuscampean
Fri Mar 04 2016, 04:24AM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Enache a scris ...

stie cineva daca este vre-un program care sa arate clapele pt fisierele format .mp3? ceva asemanator cu vanbasco (doar ca acesta citeste doar midi).
nu stiu unde sa postez thread-ul, sper ca am gasit locul potrivit


Stiu ca threadul a fost deschis in 2012, dar, exista mp3 to midi converter (ca sa vezi clapele) cel putin in cadrul softului Ableton Live 9. L-am incercat pe cateva melodii, si a transformat linia melodica si armonia unui mp3 in MIDI file. Ce e drept, reiese un MIDI care are un singur canal, cu voce de pian, mai scapa note din linia melodica, dar, suna la un 70-80 % aproape de original. Cu Midi Notation scot apoi partitura cu armonie cifrata.

Stiu ca au fost pareri mai sus cum ca nu se poate, ca e total exclus... si eu am fost surprins sa vad ca totusi se poate.

Un exemplu:



Aici e rezultatul MIDI. Tempoul trebuie micsorat, s-a salvat la tempo f rapid.



Back to top
sarac.lipit
Fri Mar 04 2016, 08:03AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Pentru scos armonia...dureazã destul de mult, dar ai o cãruțã de variante ok... este....
Clape.ro
Doar întrebi, bagi un "mulțumesc" simpatic și gata!
Celelalte programe mai dau erori umane...

[ Edited Fri Mar 04 2016, 08:31AM ]


Back to top
djbossbest
Fri Mar 04 2016, 11:53AM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
"remuscampean"- M-am "jucat" si eu cu acest programel sa zicem ca te ajuta cat de cat la unele piese complicate unde nu ajuta urechea (la cei mai la inceput ma refer), si mai ales la piesa care ai pus demo e bun pentru ca, ca sunet predomina trompeta si programul recunoaste mai bine notele. Daca ii bagi o piesa cu multe instrumente il omori, adica iti recunoaste dar iti face un amestec de te doare capul.

Back to top
ciury
Fri Mar 04 2016, 01:45PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
daca mp3 ar coda timbrul....ceata s-ar risipi,,,eu nu cred ca unda sonora scoasa de trompeta si de vioara este dentica ca forma chiar daca sunetul este ademenator

Back to top
remuscampean
Fri Mar 04 2016, 11:55PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
djbossbest a scris ...


Daca ii bagi o piesa cu multe instrumente il omori, adica iti recunoaste dar iti face un amestec de te doare capul.


Se intampla la unele melodii, asa este...




Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap