Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Technics, Gem, Ketron, Casio, Solton
 
<< Previous thread | Next thread >>
Solton MS (MultiSynthesis) arranger
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Cuslea_FM
Sun Sep 29 2013, 02:45AM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

De curând mi-a propus cineva să dau la schimb Roland G1000-le pe care îl dețin, pe un Solton MS100 ...și v-aș ruga pe toți cei care dețineți, ați deținut, sau măcar auzit pe la alții această clapă, să-mi spuneți cam cum sună LIVE, dacă e dificil de lucrat cu ea și dacă merită să fac schimbul sau nu. (sună LIVE că în clipul ăsta LINK: Click aici ! )

Căutând pe 'net informații despre acest model, am rămas foarte surprins să aflu că seria MS de la Solton e de fapt o serie de aranjoare multi-synthesis care generează sunetele prin sintezele PCM + FM + AN.

Modelele din seria MS de la Solton au fost fabricate în anii:

- MS 5 - 1991
- MS 50 - 1993
- MS 40 - 1994
- MS 60 - 1994
- MS 10 - 1995 (tastatură cu butoane)
- MS 20 - 1995
- MS 100 - 1996
- MS 80 - 1997 (tastatură cu butoane)

Ptr. cei care, asemeni mie, nu cunosc aceste modele, iată un LINK: Click aici ! edificator.

Am citit despre MS100 că are așa:

- 256 tonuri orchestrale (unele incredibil de reale) care pot fi modificate și salvate în cele 128 de locații disponibile în memoria internă ptr. tonurile USER;
- 99 de style-uri (foarte profesional realizate) care pot fi modificate și salvate în cele 24 de locații disponibile în memoria internă ptr. style-urile USER;
- MS100 are hard-disk de 1.08GB sub-divizat în 999 de foldere unde pot fi memorate până la 99 de melodii sau 255 Files (PCM Voices, Styles, Grooves, Programs, Registrations or User Voices) pentru fiecare folder;
- 4 ieșiri separate, care pot fi atribuite la orice secțiune a instrumentului (Solo, Bass, Rhythm) sau secțiunii de percuție (Bass Drum, Snare, Hi Hat, Cymbal, Toms, Hi Latin sau Lo Latin Drum)

...dar, hai mai bine să vă arăt specificațiile tehnice:



...și manualul: LINK: Click aici !

[ Edited Sun Sep 29 2013, 01:02PM ]


Back to top
sarac.lipit
Sun Sep 29 2013, 04:40AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
solton...bunicu' lu' ketron sună. Real. Aproape ca live.
dar n-aş compara cu utilităţile, posibilităţile pe ritm, claviatura şi polifonia G1000. Eventual, al 2-lea instrument este ideal... şi MS5.

[ Edited Sun Sep 29 2013, 04:42AM ]


Back to top
korgg100
Sun Sep 29 2013, 09:34AM

Registered Member #12740
Joined: Fri Apr 19 2013, 09:57AM
Posts: 75
cred c,a sant 10 ani poate mai bn cand am dat la o nunta de un baiat cu un solton care suna peste totate rolandurile care erau atunci:g 600,g,e-97,korg pa 80...etc..si se poate lucra in ea bine.acum au trecut anii nu stiu daca mai compare cu korg 1xpro macar

Back to top
Cuslea_FM
Sun Sep 29 2013, 09:45AM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
sarac lipit a scris ...

solton...bunicu' lu' ketron sună. Real. Aproape ca live.
dar n-aş compara cu utilităţile, posibilităţile pe ritm, claviatura şi polifonia G1000. Eventual, al 2-lea instrument este ideal... şi MS5.

Maestre, păi d-asta parcă îmi pare și mie rău să dau G1000-le (superior ca utilităţi, posibilităţi pe ritm, claviatură şi polifonie) ...cel mai sceptic sunt în ceea ce privește polifonia MS100-lui, de doar 28 de note ...însă, dacă folosesc ptr. solistică o altă clapă de tonuri, cred că, doar ptr. acompaniament programat, cele 28 de note de polifonie sunt totuși suficiente.

Dacă sună chiar așa bine cum se spune, cred că voi lua un SM100 ca al doilea aranjor ...mai ales că nu e scump deloc, unu' în perfectă stare estetico-funcțională costă în jur de 400€.

[ Edited Sun Sep 29 2013, 11:36AM ]


Back to top
sarac.lipit
Sun Sep 29 2013, 10:38AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
un pont bun este tot de la ketron, SD1 sau X1
legi cu un cablu MIDI
din G1000 transmiţi track'ul de ţambal (şi braci după preferinţe)
în Ketron ai sampler cu ţambal pe respectivul TRK
şi ai tonurile de ketron buune, ritmurile de uşoară beton dar şi folclorul unei clape cu sampling pe ritm unde...să fim sinceri, tot tonurile de roland sunt semplate

Back to top
Cuslea_FM
Sun Sep 29 2013, 10:59AM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
sarac lipit a scris ...

un pont bun este tot de la ketron, SD1 sau X1

Pe diferite FORUM-uri internaționale sunt unele voci care susțin că seria MS de la Solton ar suna mai bine ca seriile X și SD de la Ketron (modelele din seria MS au fost fabricate sub sigla "Solton by Ketron lab" iar la construcția acestora au contribuit atât inginerii germani de la Solton cât și cei italieni de la Ketron ...modelele din seriile X și SD au fost fabricate exclusiv de către Ketron, imediat după destrămarea alianței dintre compania germană și cea italiană)

Deși calitatea audio nu e una dintre cele mai bune, în acest clip LINK: Click aici ! de pe la min. 3:40 pot fi auzite de exemplu unele dintre tonurile interne ale MS100-lui.

Voi ce ziceți, cam cu ce clapă e Solton MS100 comparabil ca tonuri și ca sound ???

[ Edited Sun Sep 29 2013, 09:31PM ]


Back to top
sarac.lipit
Sun Sep 29 2013, 01:18PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
n-ai înţeles.
MS... nu are sampling...doar tonuri internale foarte reale
Ce spun eu...au samplng 8 şi 16 mega...arhisuficient pentru 2-3-4 toane de folclor.

sunetul ms100 este inconfundabil. Solton şi atît. În generaţia lor nu prea au rivali(la sound)


[ Edited Sun Sep 29 2013, 01:22PM ]


Back to top
Cuslea_FM
Sun Sep 29 2013, 03:58PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
sarac lipit a scris ...

n-ai înţeles.
MS... nu are sampling...doar tonuri internale foarte reale.

Păi, din câte am înțeles eu, geneneratorul de tonuri al seriei MS de la Solton e unul multi-synthesis care generează sunetele prin sintezele PCM + FM + AN ...deci, folosește și sinteza PCM-sample ptr. redarea tonurilor interne eșantionate, iar la specificaţiile tehnice scrie clar că se pot încărca și alte tonuri PCM...

...PCM (Pulse Code Modulation) LINK: Click aici ! e de fapt una dintre tehnicile folosite în sampling, acest procedeu având particularitatea de a converti semnalul analog în semnal digital, fără a-l compresa absolut deloc.
Această metodă are la bază teorema "Nyquist–Shannon" LINK: Click aici ! iar procesul de digitalizare a semnalului analogic (adică, de semplare) constă în faptul că, amplitudinea semnalului analogic (PAM - Pulse Amplitude Modulation) este eșantionată regulat la intervale uniforme și fiecare eșantion este cuantificat la cea mai apropiată valoare într-un interval de pași digitali, semnalul analogic fiind astfel transformat în numerele binare care reprezintă semnalul digital:



(mai multe despre sinteza PCM sampling și avantajele / deavantajele acesteia: LINK: Click aici ! & LINK: Click aici ! )

sarac lipit a scris ...

un pont bun este tot de la ketron, SD1 sau X1

sarac lipit a scris ...

Ce spun eu...au samplng 8 şi 16 mega...arhisuficient pentru 2-3-4 toane de folclor.

Doar X1 și modulul X4 sunt multi-synthesis ...SD1 nu e

[ Edited Wed Oct 02 2013, 05:39PM ]


Back to top
Cuslea_FM
Wed Oct 02 2013, 05:33PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Azi am fost la cineva care are un Solton MS40 (varianta modul a MS100-lui) și un Ketron X4 (varianta modul a X1-lui)) și atâta le-am sucit și le-am învârtit și atâta le-am testat și le-am comparat, până m-am lămurit cum șade treaba ...în concluzie, ceea ce vă pot spune e că maestru SL a avut din nou perfectă dreptate în ceea ce a spus anterior referitor la Ketron X1.

MS40-ul suna o leacă mai cărnos, mai organic, decât X4, dar e o diferență atât de mică între sound-ul celor două module, încât, doar o ureche foarte fină și bine antrenată poate sesiza acest lucru (și oricum, cu un mixer bun și niscaiva pricepere, poate fi rezolvată ușor treaba cu sound-ul)

Una peste alta, sună superb Ketron X4, are generatorul de sunet tot multi-synthesis (PCM + FM + AN) ca și seria Solton MS, plus că are polifonie mai mare, mai multe track-uri pe style, mai multe Custom-Styles, mai multe canale MIDI, sampler de 8Mb, etc. etc. ...iar cu un MidiController bun, se rezolvă și treaba cu claviatura ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Wed Oct 02 2013, 08:17PM ]


Back to top
ciury
Wed Oct 02 2013, 05:41PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
tare modul in care este exprimata modestia ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )
"n concluzie, ceea ce vă pot spune e că maestru SL a avut din nou perfectă dreptate în ceea ce a spus anterior referitor la Ketron X1. MS40-ul suna o leacă mai cărnos, mai organic, decât X4, dar e o diferență atât de mică între sound-ul celor două module, încât, doar o ureche foarte fină și bine antrenată poate sesiza acest lucru " ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by pamfile63 on 11 Apr : 21:08
10+


[download] programu meu bun gem wk 8 super Posted by Rulik30 on 10 Apr : 18:12
Mulțumesc!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap