Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Sunt sigur ca o sa va ajute pe multi ! pentru incepatori iti arata toate acordurile la orice cantare
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
florin_is
Wed Apr 16 2014, 02:03PM

Registered Member #11540
Joined: Thu Oct 25 2012, 05:03PM
Posts: 47
Subiectul mp3-midi l-am scos de la naftalina aici:
http://clape.ro/forum-t63211-last.html
si cu exemple de descarcat free.

Back to top
ciury
Wed Apr 16 2014, 02:48PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
la mine e invers ....simt armonia dar nu stiu sa spun ce formula e....de exeplu daca imi canta cineva o melodie armonizata in diferite variante stiu sa spun care e cea buna imi suna prost la ureche cand nu se armonizeaza bine spatele cu fata.
ma iau dupa cum bate basul.

[ Edited Wed Apr 16 2014, 02:55PM ]


Back to top
lupica
Wed Apr 16 2014, 09:04PM
Registered Member #1308
Joined: Fri Sep 05 2008, 12:19PM
Posts: 259
Cateva sfaturi care m-au ajutat mult :
-invatati prima data linia melodica ( cu mana dreapta)
-descoperiti tonalitatea(gama) in care este piesa respectiva.Eventual,modulatiile ei( sunt piese muzicale care sunt in 2-3 game,majore sau minore.
-descoperiti treptele principale ale gamei respective(I-IV-V) adica tonica,subdominanta si dominata;suplinirile treptelor principale(studiati cercul cvintelor)
-armonizati piesa pe bucatele,ajutandu-va de acordurile ce se formeaza pe treptele gamei.
-folositi trecerile respective intre acorduri(septime) ,inlantuirea acordurilor.
Insa e greu sa intelegeti daca nu cunoasteti notiuni generale ale teoriei muzicii

Back to top
lupica
Fri Apr 18 2014, 07:00PM
Registered Member #1308
Joined: Fri Sep 05 2008, 12:19PM
Posts: 259
insa...va repet...sunt total dezamagit de ,,omul de pe pamant"
Dupa ce-l inveti,ii deschizi ochii...si ajunge mare talent...nu te m-ai baga in seama.
Rusine omului...animalul cu ratiune de pe planeta Terra.

Back to top
lupica
Fri Apr 18 2014, 07:09PM
Registered Member #1308
Joined: Fri Sep 05 2008, 12:19PM
Posts: 259
...din cauza aceasta nu veti afla prea multe de pe acest forum. Unii dintre domniile voastre,intra pe aici numai sa fure cate ceva. Dupa ce isi vad sacii in caruta...vorba din popor...nu mai baga pe nimeni in seama. Acesta este romanul...dupa care incepe barfa...voi cei destepti ..nu vreti sa ne invatati si pe noi...va e teama ca va furam painea de la gura....Aceasta e viata ...domnilor iubitori ai muzicii.
Insa retineti...o vorba din popor...meseria se fura....nu se invata.
Succes.

Back to top
angelitto
Mon Apr 28 2014, 08:06PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
florin_is a scris ...

-un plug-in pentru Winamp, numit EASYCHORDS.
http://easy-chords.soft112.com/
Cine mai are si mai foloseste Winamp instaleaza EasyChords, selecteaza din Playlist melodia (sa fie mp3 !) FARA SA DEA PLAY apoi pe plug-in apasa PROCESS SONG. Dureaza ceva la mp3-uri mari, va recomand sa "rupeti" doar o parte, eventual intro si finalul. In momentul cind veti da PLAY normal, o sa vedeti si o sa si auziti acordurile.
Bineinteles, ca la tot ce-i automat, tot priceperea vostra face diferenta, sa le "curatati". Dupa softul asta, ar trebui acordul si masura...

Avind mai mult timp zilele acestea, am mai citit forumul si am vazut ca am inventat apa calda. Easychords era prezent prin 2010 pe aici.


Foarte bun Pluginu. Am instalat iar winampul numai pentru easy chords. Chiar daca o mai stalceste cu acordurile, totusi e destul de bun, mai ales pentru incepatori. Nu stiam de el pana acum chiar daca e aparut de mult. Asa ca postul tau a fost binevenit.
Sanatate!

Back to top
florin_is
Wed Apr 30 2014, 10:31AM

Registered Member #11540
Joined: Thu Oct 25 2012, 05:03PM
Posts: 47
Angelitto, ma bucur ca am fost de folos. Poti incerca si celalalt soft recomandat, Songsmith, iti face armonie live, poti cinta voce prin microfon sau cu instrumentul conectat la placa de sunet a calculatorului.

Back to top
angelitto
Wed Apr 30 2014, 02:33PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Songsmith nu e pentru mine ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif Imi fac singur negativele cu chitara sau clapa. Programu ala mi se pare mai mult de amuzament ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
emiisound
Wed Jun 04 2014, 02:48AM

Registered Member #14247
Joined: Tue Jun 03 2014, 04:22PM
Posts: 4
Super taree iti multumesc si eu misteralex esti o persoana cu caracter mare, mult respect pentru tine si pentru cuvintele adevarate pe care le-ai spus in prima pagina a acestui topic dak ai pot spune asa (y)

[ Edited Wed Jun 04 2014, 02:50AM ]


Back to top
bacioianu
Thu Jun 26 2014, 01:57PM

Registered Member #14241
Joined: Sat May 31 2014, 12:55PM
Posts: 79
Foarte bun Programul!

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap