Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
idee, ajutor, sfat
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
virgilex
Sun May 08 2016, 01:07PM

Registered Member #12809
Joined: Wed May 08 2013, 09:53PM
Posts: 267
Am o printesa de 1 an; inca din burtica mamei asculta muzica pusa de mine (castile erau mereu pe burtica )si asi dori sa cante la orga.
de cand sa incep antrenamentele sau macar cunostinta cu clapa

Back to top
adryan81
Sun May 08 2016, 02:19PM
Registered Member #6917
Joined: Wed Mar 04 2009, 09:35PM
Posts: 288
In primul rand sa-ti traiasca printesa....si eu am fost in situatia ta si am incercat la 3,4 ani, nu a mers, nu lua in serios ceea ce o puneam sa faca. La 5 ani am reusit sa o invat prima melodie, iar acum e fascinata, ma tot pune sa o invat melodii ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif . Am vorbit si cu o profesoara de pian si a zis ca a avut copii si de la 5 ani, dar recomandat este de la 6 ani sa incepi treaba cu ei, la un mod cat de cat serios. Multa bafta si sa dea Dumnezeu sa ii placa.
LINK: Click aici ! asa se descurca acum la 5 ani si 2 luni, scuze de greseli, avem emotii la filmare ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

[ Edited Sun May 08 2016, 02:23PM ]


Back to top
edighegoiu
Sun May 08 2016, 03:12PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
Eu am inceput de la 8 ani nu-i asta o problema dar oricum e bine pana in 10 ani. Sa o dai de prima data la un om care canta melodios cu triluri, sunt multi care nu canta ca mine si au 30-40 ani iar eu am 16. Daca tu canti stii ce zic...In primul rand tu trebuie sa fi pregatit si sa-i acorzi fiicei tale tot suportul, nu-i de gluma . Trebuie sa ai timp ca sa o duci o data pe saptamana la un profesor capabil, experimentat...

Aici sunt foarte multi bani de cheltuit,timp acum nu o sa ti se para dar cand o sa-si dea seama de unele chestii pe la 13-14-15 ani o sa vrea tehnologie iar daca ea vrea nu ai cum sa nu scoti bani din buzunar si sa i le satisfaci .

Trebuie sa nu o lasi sa se lase si tu trebuie sa-i explici ce beneficii aduce aceasta meserie, ea nu constientizeaza de la acea varsta...

Deci sa zicem i-ai luat clapa(nu trebuie multi bani investiti din prima)(sa revii cu un thread sa-ti dam sfaturi) ai dat-o la un profesot bun, toate bune si frumoase...

Sa nu o dai la pian asta-i cea mai mare prostie omeneasca decat daca tu vrei sa deprinda stilul acela dar daca vrei sa o indrumi spre orga las-o acolo la amandoua nu se poate, lucru amestecat miroase a *****.

Da-o la un organist bun urmareste youtube-ul nu la toti smardoi care-ti cer 70lei pe 2 ore si o invata in perioada de 3-4 ani o broscuta sta pe lac , uac uac astea merg dar un an maxim...

Sa o invete melodii usoare de folclor ca sunt cu gramada sa deprinda stilu`.

Daca zici ca are un an i-ai o orga din aia mica la 100-200 lei (nu din aia cu vacuta Meri Mu) si vz daca se apropie , se joaca cu ea.

Ar fi bine sa incepi pe la 6-7 ani ea normal cand e mica nu prea o sa-i faca placere sa cante(asa am facut si eu) si m-ai pune-o tu stai pe langa ea o ora , doua pe zi, incurajeaz-o, nu o certa ca-si baga picioru in ea pe urma...

Oricum o sa curga de la sine ai sa vezi...Profesoru conteaza, daca nu se duce singura la orga pe la 12-13 ani inseamna ca nu-i place...

Back to top
virgilex
Sun May 08 2016, 03:12PM

Registered Member #12809
Joined: Wed May 08 2013, 09:53PM
Posts: 267
multumesc de sfat Adriane.
si tu ai o printesa, sa ti traiasca mestere

Back to top
bits
Mon May 09 2016, 11:21AM

Registered Member #62
Joined: Tue Jun 03 2008, 04:04PM
Posts: 132
virgilex a scris ...

Am o printesa de 1 an; inca din burtica mamei asculta muzica pusa de mine (castile erau mereu pe burtica )si asi dori sa cante la orga.
de cand sa incep antrenamentele sau macar cunostinta cu clapa

Pur si simplu,din curiozitate:Cam din ce sfera muzicala i-ai dat sa asculte?

Back to top
ciury
Mon May 09 2016, 12:50PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
virgilex a scris ...

Am o printesa de 1 an; inca din burtica mamei asculta muzica pusa de mine (castile erau mereu pe burtica )si asi dori sa cante la orga.
de cand sa incep antrenamentele sau macar cunostinta cu clapa


Intai asteapta sa vezi daca are inclinatie/talent
Multi parinti fac greseala sa impuna pana la obsesie copiilor sa faca ce vor ei sa faca (parintii) iar copilul se distruge daca nu ii place sau nu are inclinatie

Poate fata ta vrea sa fie cercetator in fizica si tu vrei sa o faci lautar


Back to top
gigiflo
Mon May 09 2016, 01:02PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
ciury a scris ...

virgilex a scris ...

Am o printesa de 1 an; inca din burtica mamei asculta muzica pusa de mine (castile erau mereu pe burtica )si asi dori sa cante la orga.
de cand sa incep antrenamentele sau macar cunostinta cu clapa


Intai asteapta sa vezi daca are inclinatie/talent
Multi parinti fac greseala sa impuna pana la obsesie copiilor sa faca ce vor ei sa faca (parintii) iar copilul se distruge daca nu ii place sau nu are inclinatie

Poate fata ta vrea sa fie cercetator in fizica si tu vrei sa o faci lautar


Crezi ca stie ce vrea la varsta asta?

Back to top
valinico
Mon May 09 2016, 01:19PM

Registered Member #15021
Joined: Fri Feb 27 2015, 07:24PM
Posts: 254
Eu zic ca e exagerat de devreme pt astfel de lucruri la un copil de un an. Ai mei la 10 si 4 ani se impiedica de naiuri, fluiere, muzicute tobe prin casa si nici nu le pasa de ele!..Cea mare a ales pictura si corul..iar cel mic ...nimic legat de muzica ! E alegerea lor ..si asa programa de învatmant e incarcata ca un program de lucru pt un adult cu orar 08-16..daca mai facem si noi programe de abilitatii cu ei...îi tranformam în roboti ascultatori !

Back to top
djbossbest
Mon May 09 2016, 02:49PM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
Are dreptate "valinico", e cam devreme. Si eu am la fel o printesa de 1 an jumate si cand ma pun la clapa nu pot scapa de ea. Tot Striga "tati la la" si o iau in brate si clapaceste si vrea microfonu si canta "in limba ei", sunt bucuros dar nu stiu daca o sa fie la fel cand o sa mai creasca, desi sper, pentru ca eu nu am avut posibilitate de mic sa fac muzica. Mie mi-a zis un profesor ca la cei mici e bine sa il las cand vrea el si cat vrea el daca vrea sa se joace cu un instrument nu sa ii faci program sau sa il obligi pentru ca o sa urasca muzica daca il fortezi. Eu sunt de parere ca daca creste intr-un "mediu muzical" o sa ii placa.

Back to top
adryan81
Mon May 09 2016, 03:25PM
Registered Member #6917
Joined: Wed Mar 04 2009, 09:35PM
Posts: 288
Exact, e total gresit sa ne fortam copii sa faca ceea ce vrem noi sau ceea ce noi nu am reusit, a mea fetita cand e cu mine canta, atat la clapa cat si la microfon, iar cand e cu maica-sa, danseaza. Acum ce va fi pe viitor vom vedea, cert este ca am vazut ca e fascinata cand leaga 2,3 note dintr-o melodie sau cand o invata toata abia asteapta sa arate la toata lumea. Se observa imediat cand un copil nu are nicio inclinatie spre un anumit domeniu, poti sa il legi de pian ca nu va canta. Parerea mea este ca trebuie sa-i lasam sa descopere ce le place, ce ii atrage....si abia dupa aceea trebuie un pic sa ii impingem de la spate fiindca la anii lor tentatiile sunt multe si orice chestie pe care o vad, aud, vor sa o faca.

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap