Forums
| Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Accesorii clape |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| Pedala Clapa | ||
| Go to page << | |
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| claaxy |
|
||
![]() Registered Member #13424
Joined: 03 Oct 2013Posts: 282 |
Eu am facut singur pedala , am dat 0 lei si e facuta dintr-o pedala de la o mini freza si functioneaza foarte bine.![]() Volum,expresie , cutoff,etc [ Edited Wed, 11 Jul 2018, 07:45AM ] |
||
| Back to top |
|
||
| miki67 |
|
||
![]() Registered Member #8203
Joined: 11 Oct 2009Posts: 666 |
Felicitatri claaxy! asa este,se poate folosi cam orice pedala.ceeace conteaza este potentiometrul,care ar trebui sa aiba valoarea input impedance: 50 – 100KΩ.cred ca ar merge si o pedala de la masina de cusut electrica,bineinteles cu potentiometrul corespunzator. Sanatate! [ Edited Wed, 11 Jul 2018, 09:03AM ] |
||
| Back to top |
|
||
| claaxy |
|
||
![]() Registered Member #13424
Joined: 03 Oct 2013Posts: 282 |
miki67 a scris ... Felicitatri claaxy! asa este,se poate folosi cam orice pedala.ceeace conteaza este potentiometrul,care ar trebui sa aiba valoarea input impedance: 50 – 100KΩ.cred ca ar merge si o pedala de la masina de cusut electrica,bineinteles cu potentiometrul corespunzator. Sanatate! Corect, restul sunt doar fitze. Eu mi-am facut pentru ca sunt in domeniu si cunosc cum stau lucrurile , dar unul care nu stie recomand o pedala din comert. |
||
| Back to top |
|
||
| Geo81 |
|
||
![]() Registered Member #17217
Joined: 12 Jul 2018Posts: 4 |
La pedala de expresie/volum trebuie de verificat compatibilitatea(vezi ce se recomanda in manual si cauta detali tehnice) pentru ca rezistenta potentiometrelor este de diferite valori la marci/modele diferite
|
||
| Back to top |
|
||
| miki67 |
|
||
![]() Registered Member #8203
Joined: 11 Oct 2009Posts: 666 |
Geo81 a scris ... La pedala de expresie/volum trebuie de verificat compatibilitatea(vezi ce se recomanda in manual si cauta detali tehnice) pentru ca rezistenta potentiometrelor este de diferite valori la marci/modele diferite multumim pentru interventie Geo81.omul a specificat ca vrea pentru korg pa3x,iar noi i-am raspuns ca atare. Sanatate! [ Edited Fri, 13 Jul 2018, 12:54PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| ionutrus |
|
||
|
Guest
|
KORG XPV-20, cum a spus si domnul de mai sus, este o pedala foarte buna.
|
||
| Back to top |
|
||
| geogenesys |
|
||
![]() Registered Member #648
Joined: 06 Aug 2008Posts: 342 |
Yamaha FC 7? E mare diferenta intre XVP-20 si EXP 2???? Adica, teoretic XVP-20 trebuie sa fie mai buna pentru ca are niste lucruri in plus, dar pe mine m-ar interesa ca si expresivitate, e vreo diferenta intre ele? Daca a experimentat cineva...cer scuze ppentru postare dubla
[ Edited Sun, 30 Dec 2018, 11:20AM ] |
||
| Back to top |
|
||
| bits |
|
||
|
Guest
|
In mod sigur XVP-ul e mai buna,mai robusta,aluminiu integral,de aici si pretul dublu. Eu am EXP-2 si dupa jumatate de an a inceput potentiometrul sa-mi faca intreruperi,desi am demontat-o de cateva ori sa dau cu spray special. Intra iarasi praf in el,sau nu stiu,o fi calitate indoielnica a potentiometrului. Eu mai sap putin pe net,poate reusesc sa-i fac un "tuning" cu un potentiometru de calitate. |
||
| Back to top |
|
||
| Athos-Korg |
|
||
![]() Registered Member #2661
Joined: 28 Oct 2008Posts: 105 |
Si eu recomand Yamaha FC-7(aprox300ron ), am eu si o folosesc, este mult mai ieftina si la fel de performanta ca XPV 20, am luat de la sound&creation din Timisoara
|
||
| Back to top |
|
||
| Go to page << | |
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]








