Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape

<< Previous thread | Next thread >>
Recomandare pian electric pentru studiu
Moderators: admin, Roberto E80, pustiulica, angelitto
Author Post
admin
Thu Apr 02 2020, 04:45PM

Registered Member #1
Vă salut, dragi membri ai comunității Clape.ro. Apelez și eu la voi cu următoarea problemă...

Eu am renunțat la muzică în urmă cu aproape 1 deceniu și m-am "rupt" complet de muzică, drept urmare nu mai sunt "la zi" cu informațiile, ce mai e nou "pe piață" etc.

Am nevoie (pentru un prieten foarte bun!) de un pian electric care trebuie obligatoriu să fie GH3, cu 88 de clape / 7 octave (claviatură grea, dinamică, cât mai asemănătoare posibil cu cea de pian clasic);

Pianul electric este pentru o fetiță de 12 ani care studiază pianul. În acest moment are acasă un pian clasic (d-ăla mare cu coadă!) la care a studiat până acum, însă între timp fetița s-a mutat în altă localitate iar pianul clasic nu poate fi mutat, știți foarte bine că trebuie acordat din nou, transportul este o adevărată poveste etc... Drept urmare s-a hotărât că trebuie un pian electric care să poată fi dus/transportat în noua locație unde se află acum fetița.

Dacă puteți să-mi recomandați ce se poate cumpăra în acest moment și de unde (niște linkuri) sau dacă cineva dintre membri de aici are de vânzare așa ceva la mâna a doua?

Mulțumesc și aștept sfaturile voastre.

[ Edited Thu Apr 02 2020, 04:52PM ]

Back to top
daddy
Thu Apr 02 2020, 07:31PM

Registered Member #241
Pentru muzică clasică nu se recomandă pian electric. Eu am cumpărat pentru fiica mea care este începătoare o pianină acustică cu 2200 euro, într-o stare foarte bună. Cu atât mai mult se recomandă pentru avansați un pian acustic. Profesorul de pian a insistat să nu cumva să iau un pian electric. Și eu aș fi vrut să cumpăr ceva de genul: LINK: Click aici !
Cu GH3 este Korg C1 Air.

[ Edited Thu Apr 02 2020, 07:32PM ]

Back to top
admin
Fri Apr 03 2020, 02:28AM

Registered Member #1
Mulțumesc "daddy" pt. informații, mai astept să văd dacă mai apar ceva opinii... eventual poate și ceva second-hand de vânzare, dacă există pe aici membri care au așa ceva de vânzare.

Back to top
cantlaclapa
Fri Apr 03 2020, 05:27PM

Registered Member #10487
Dane ,nu o sa gasesti niciodata pian electric ok la claviatura. Cind spun ok ma refer in comparatie cu ciocanelele de a pian,ori odata formata mina pe pian clasic deja e jumate de crima sa treaca fetita la electric ,efectiv o sa-i distruga toata mina ,tot simtul,dinamica etc. In lipsa de spatiu pt cel cu coada se recomanda pianina desi nici aia nu e ce trebuie dar totusi e cea mai apropiata ca si claviatura de pianul clasic.

Back to top
admin
Fri Apr 03 2020, 07:22PM

Registered Member #1
O pianină second are cineva?

Mulțumesc Sergiu, sănătate îti doresc, ai grijă de tine!

[ Edited Fri Apr 03 2020, 07:24PM ]

Back to top
daddy
Sun Apr 05 2020, 02:11PM

Registered Member #241
Eu de aici am cumpărat o pianină Kemble. Se asigură acordaj și transport la domiciliu. Eu sunt din Deva și mi-a adus pianina acasă și i-a făcut acordajul. Omul e profesionist, dar nu aduce lucruri ieftine și de proastă calitate.
LINK: Click aici !

Back to top
Bhujerba
Sun Apr 05 2020, 03:46PM
Registered Member #13050
Salut. Yamaha p125 este GHS are sunet semplat de pe un c7 Grand. Prin niște casti de studio se aude demențial. Are si câteva ritmuri, inclusiv o aplicație pentru iOS de recunoaștere a armoniilor dintr-o melodie. Pianul semplat este criminal

[ Edited Sun Apr 05 2020, 05:12PM ]

Back to top

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF