Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Alegere clape puternice
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
daddy
Wed, 18 Feb 2009, 02:17PM

Registered Member #241
Joined: 02 Jul 2008
Posts: 313
Eu as recomanda Yamaha Motif XS, daca ii trebuie doar ptr muzica populara, deoarece are un sampler foarte bun si cu o capacitate de 1 Gb (ce mai mare de pe piata) si ptr ca aceasta clapa suna foarte bine.

Back to top
Pauleta
Wed, 18 Feb 2009, 03:21PM
Guest
dar va rog sami spuneti, roland e 80 are mp3 are HD ca eu din cate am citit in prezentarea ei nu am inteles doar ceva putin.....

Back to top
Matrafox
Wed, 18 Feb 2009, 03:31PM
Guest
Roland E80 poate derula si mp3.Poti stoca date atat pe memoria interna cat si pe cea externa.Deci pe card de memorie ,eu am un card extern de 4 GB si e arhisuficient.

Back to top
Matrafox
Wed, 18 Feb 2009, 03:33PM
Guest
daddy a scris ...

Eu as recomanda Yamaha Motif XS, daca ii trebuie doar ptr muzica populara, deoarece are un sampler foarte bun si cu o capacitate de 1 Gb (ce mai mare de pe piata) si ptr ca aceasta clapa suna foarte bine.


Eu te cred ca e buna problema e ca nu are aranjor deci canti numai la manual.Mi se pare cam multi bani dati pe un sampler.


Back to top
Ionutz_pa
Thu, 19 Feb 2009, 02:22AM

Registered Member #12
Joined: 22 May 2008
Posts: 559
Modelele cele mai căutate, existente în acest moment pe piaţă, ar fi (în ordine alfabetică să nu se supere nimeni ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif ):
- de la Korg : pa 2x pro
- de la Roland : E 80
- de la Yamaha : Tyros 2, respectiv 3


Nu de pe forum se aleg clapele, ca să nu mai vorbim că fiecare are gustul şi preferinţele lui...



Back to top
Matrafox
Thu, 19 Feb 2009, 09:29AM
Guest
Corect dar pe forum se spune CORECT diferenta intre functiile si facilitatile fiecarei clape.Nu vine unu, care canta la contrabas sa spuna ca un Yamaha PSR nu stiu ce serie foarte veche e mai buna ca un E80.Asta nu am s-o permit nicioadata.Cum am zis nu am nimic impotriva celorlalti daca vin cu argumente explicatii tehnice etc. dar de aici sa vii sa "scuipi" pe forum niste idei si sa devii lider de opinie e mult.Sa trecem la atelier la fapte implicit la munca !!

[ Edited Thu, 19 Feb 2009, 09:29AM ]


Back to top
cminor
Thu, 19 Feb 2009, 09:53AM

Registered Member #55
Joined: 30 May 2008
Posts: 2803
Pauleta a scris ...

dar va rog sami spuneti, roland e 80 are mp3 are HD ca eu din cate am citit in prezentarea ei nu am inteles doar ceva putin.....

are pcmcia si iti trebuie un adaptor ca sa vada carduri compact-flash
LINK: Click aici!

Back to top
Matrafox
Thu, 19 Feb 2009, 09:59AM
Guest
Poate sa vada mai multe tipuri de card sunt adaptoare PCMCIA 6 in 1 se pot folosi si alea.

Back to top
victor2008
Thu, 19 Feb 2009, 10:36AM
Guest
Pauleta Bravo foarte bine ai facut ca ai pus in discutie acest subiect.Asa mai aflam si noi de la Maestrii ce are bun si ce nu are bun diferite Clape . Pe bune . Acum ca ai vazut Comentariile cred ca ti-ai facut o impresie si poti sa-i dezvalui secretul Clapelor (prietenului ) tau .Acum eu ma mir ca tu ai cerut cele mai bune Clape Pentru live nu? si aici sunt numai clape cu styluri si cu mp3 ...... asa s-o canta live acum?

Back to top
daddy
Thu, 19 Feb 2009, 11:48AM

Registered Member #241
Joined: 02 Jul 2008
Posts: 313
Matrafox a scris ...

daddy a scris ...

Eu as recomanda Yamaha Motif XS, daca ii trebuie doar ptr muzica populara, deoarece are un sampler foarte bun si cu o capacitate de 1 Gb (ce mai mare de pe piata) si ptr ca aceasta clapa suna foarte bine.


Eu te cred ca e buna problema e ca nu are aranjor deci canti numai la manual.Mi se pare cam multi bani dati pe un sampler.



Poti folosi un track de tobe, iar pe performace poti face chiar si ritmuri pe 4 track-uri cu 5 variatiuni. Iar negativele midi suna impecabil si poti pune si vocea. Asa ca nu e doar un sampler.

[ Edited Thu, 19 Feb 2009, 11:49AM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] Tonuri Ponciu - Korg Kronos 2 Latest comment Posted by H3PL3R on 24 Jun 2026, 14:44
Multe erori, si tonuri din 2007, nu are legatura cu Ponciu! Zi faina!


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap