Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Hardware
 
<< Previous thread | Next thread >>
Curent electric - 0, 1, 01, 10, etc.
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
marand
Tue Jan 13 2015, 09:33PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
În general port discuţii cu mulţi preieteni care, consider eu, au cunoştinţe mai avansate dacât mine, despre piesele ce se găsesc în interiorul calculatoarelor şi despre modul de funcţionare al acestora.La o asemenea discuţie mi-a venit în minte o întrebare, pe care, ulterior, am adresat-o şi altora şi anume; ce legătură este între curentul electric şi şirul de cifre 0, şi 1, care se foloseşte în informatică?Nu ştiu dacă întrebarea are vreun sens, (poate este o inepţie sau este prost formulată, eu nu sunt prea cunoscător în acest domeniu), dar încerc să învăţ, punându-mi asemenea întrebări cu scopul se a găsi explicaţii pertinente despre principiile de bază ale funcţionării unei maşini de calculcul.

[ Edited Wed Jan 14 2015, 10:06PM ]


Back to top
victorr
Wed Jan 14 2015, 01:27AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Un computer are mai multe piese care cand sunt activate inseamna cifra 1, cand sunt oprite inseamna cifra 0. Prin sirul de 0 si 1 se pot trimite instructiuni.
Un circuit poate fi oprit sau inchis, astfel poti da instructiuni printr-un limbaj simplu de 0 si 1 sa indeplineasca sarcini complicate.

Back to top
VaseaB
Wed Jan 14 2015, 09:10AM

Registered Member #49
Joined: Fri May 30 2008, 10:03AM
Posts: 436
Sustin cele spuse de Victor cu completarea ca pentru 0 (zero) logic si 1 logic, se folosesc nivele de tensiune (asta ca sa putem face legatura intre curentul electric si 0 si 1) Spre exemplu , putem vorbi de starea 0 logic la intrare sau la iesire , daca tensiunea (la intrare sau iesire) este cuprinsa intre 0 si 5 V. La fel si pentru 1 logic (alt interval de tensiuni).

Back to top
ciury
Wed Jan 14 2015, 11:21AM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
legatura exista doar pentru anumite circuite care poarta numele de circuite logice.....aceste circuite au la intrare/iesire fie tensiune mare sie tensiune mica sau deloc....daca ai tensiune e 1 daca nu ai e zero....nu stiu daca ai vazut magistrala aia din pc de leaga componentele cu placa de baza ....aia are 16 fire pe care vin tesiuni mari sau mici si in functie de ce vine componentele interpreteaza in 0 si 1 si deci pe acolo la un moment dat trec 2 bytes adica 16 biti

Back to top
Serghei92
Wed Jan 14 2015, 12:57PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Astea e pentru cei invatati ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
VaseaB
Wed Jan 14 2015, 01:57PM

Registered Member #49
Joined: Fri May 30 2008, 10:03AM
Posts: 436
Starile unui circuit electric (circuit logic combinational sau CLC) se pot nota cu 0 si 1 , cifre ce intra in componenta bazei de numeratie 2. Pentru noi oamenii, baza de numeratie uzuala este baza 10 (cu cele 10 cifre de la 0 pana la 9) . Acum referindu-ne la calculator, acesta nu va sti sa interpreteze implicit sa opereze cu numerele mai mari sau egal cu 2 , decat daca acestea sunt convertite in 0 si 1 (stari pe care el le poate intelege ). Nu are rost sa intru in detalii cum se face acestea conversie, este un algoritm destul de simplu . Ideea este ca orice numar asa cum il stim noi poate fi reprezentat ca un sir de 0 si 1 (sir ce poate fi prelucrat de calculator).

Back to top
Picinicini
Wed Jan 14 2015, 02:22PM

Registered Member #14313
Joined: Sun Jun 29 2014, 04:54PM
Posts: 58
Si pentru a face legătura cu curentul electric: ne ichipuim un simplu intrerupator care poate avea doar 2 stări - conectat (1)/deconectat(0). Mai are si o intrare, la care vin impulsuri. Fiecare impuls de curent electric schimbă starea intrerupatorului, dacă era 1 (conectat) sare la 0 (deconectat) și invers. Asta e schema simplificată a unui bit.
Dacă punem alături 8 asemenea întrerupătoare primim modelul unui bait.
Chip-urile din calculator includ milioane de asemenea intrerupătoare, realizate pe baza tranzistoarelor.

Back to top
marand
Wed Jan 14 2015, 04:23PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
victorr a scris ...

oprit sau inchis



oprit=stand by?
închis=nealimentat?

Back to top
marand
Wed Jan 14 2015, 04:28PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
ciury a scris ...

legatura exista doar pentru anumite circuite care poarta numele de circuite logice.....aceste circuite au la intrare/iesire fie tensiune mare sie tensiune mica sau deloc....daca ai tensiune e 1 daca nu ai e zero....nu stiu daca ai vazut magistrala aia din pc de leaga componentele cu placa de baza ....aia are 16 fire pe care vin tesiuni mari sau mici si in functie de ce vine componentele interpreteaza in 0 si 1 si deci pe acolo la un moment dat trec 2 bytes adica 16 biti


Nu prea mi-am băgat nasul unde nu-mi ferbe oala, dar s-ar putea să încep să fac asta.De exemplu, să încerc să montez/demontez piesele unui PC.Bănuiesc că așa voi fi ceva mai aprope de partea electr/ică/onică a unui PC.


Back to top
marand
Wed Jan 14 2015, 04:44PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
VaseaB a scris ...

Starile unui circuit electric (circuit logic combinational sau CLC) se pot nota cu 0 si 1 , cifre ce intra in componenta bazei de numeratie 2. Pentru noi oamenii, baza de numeratie uzuala este baza 10 (cu cele 10 cifre de la 0 pana la 9) .


Nu-s prea tare le matemetică, da o pun pe nevastă-mea să-mi explice(daca nu-mi explică, o să ceară singură.... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_time_out.gif )

" Ideea este ca orice numar asa cum il stim noi poate fi reprezentat ca un sir de 0 si 1 (sir ce poate fi prelucrat de calculator) "


Adică-te-lea cum bre, nește bucăţi dă silicon să ştie ele ce e aia 0 şi 1 ? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_doh.gif şi să le "prelucreze"?


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap