Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Tehnici speciale pentru infrumusetarea artistica a melodiei
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
gigiflo
Wed May 20 2015, 08:03PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Eu l-as ruga pe dl. Andronescu sa ne mai dea cate o lectie, asa ca sa vedem pe unde suntem fiecare si sa incercam si noi la randul nostru, sansa noastra.
Cu stima!

Back to top
owydyutzu
Wed May 20 2015, 10:36PM

Registered Member #15125
Joined: Tue Apr 14 2015, 11:28PM
Posts: 89
tutorial foarte frumos si bine explicat maestre Andronescu...sa va dea D-zeu sanatate ...si va asteptam si cu alte tutoriale pentru cei ca noi care abia au pus mana pe o clapa...

Back to top
gigiflo
Wed May 20 2015, 10:56PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Domnul Andronescu ne arata tuturor ca, daca vrei, poti.
Numele si experienta lui certifica faptul ca maiestria artistica nu e un "dat" ce nu poate fi explicat. Totul e sa vrei si sa fii in masura sa te exprimi. Daca lucrurile nu stau asa, inseamna ca nici tu, personal nu le intelegi.
E doar o parere pe care interventia d-lui Andronescu mi-a intarit-o.
Astept alte comentarii...

Back to top
Silvuple
Wed May 20 2015, 11:47PM
Registered Member #14262
Joined: Sun Jun 08 2014, 04:46PM
Posts: 67
gigiflo sa nu fie cu suparare, poate nu inteleg eu ce vrei tu. Tu vrei sa inveti sa canti de la 0 aici pe forum, sa afli anumite secrete si tehnici sau vrei tutoriale cu anumite exercitii si floricele care te vor ajuta sa i-ti formezi propriu stil. Pentru ca in cazul al doilea, sunt multe tutoriale cu exercitii pentru digitatie s.a.m.d e drept nu la nivelul celui postat de Maestru AD dar gasesti. Stima

Back to top
remuscampean
Thu May 21 2015, 12:24AM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Silvuple a scris ...

Deci trilul maestrului este asa: degetul 2 pe do degetul 3 pe do# se revine cu degetul 2 pe do si imediat degetul 1 pe do? Am inteles bine sau gresesc ceva pentru ca mie nu i-mi suna ca la Maestru ori din cauza sunetului orgii ori ca mai am de exersat ori ca nu fac bine. Stima


Din ce am inteles eu, iti dau dreptate, digitatia este 2-3-2-1. Daca nu ar fi ornamentat, exercitiul ar fi asa: Do-do, Re-re, Mi-mi etc (exercitiu cu doua optimi pe timp), cu digitatie 2-1, 2-1, 2-1 etc.

Dar, pe primul timp, in loc de Do, se aude foarte rapid Do-do#-do, acesta este mordent superior, adica, alternarea sunetului real din melodie (din gama, in cazul nostru) cu sunetul imediat superior, si revenirea pe sunteul real.

Trebuie sa executi foarte repede 2-3-2 (do-do#-do), pe un singur timp, accentuat, si apoi cu degetul 1 cazi iar pe do, de data asta neaccentuat.

Partea de unde incepe si acompaniamentul este la tempo prea rapid sa o pot intelege fara sa o studiez mai amanuntit.

Eu incerc mereu sa vad cum ar suna un exercitiu fara ornamente, apoi unde anume e ornamentul, doar asa poti invata un stil, altfel ramai doar cu un exrcitiu.

Chiar si cu aceste tutoriale ramane o misiune grea intelegerea ornamentelor, daca nu stim putina teorie, in ce masura e exercitiul, cu ce lucram (doua optimi, trioleti, saisprezecimi...), unde e mordentul, cum e (simplu, dublu/inferior,superior).

Deci, revin la sfatul pe care l-am dat mai devreme... alfabetul e important (teoria muzicala).

De observat ca autorul threadului primeste un tutorial, pe care nu stiu daca l-a studiat si inteles, dar cere imediat mai multe, cat mai multe. E bine, ma gandesc la complexul oamenilor cu biblioteca plina de carti, din care nu au citit nici una, doar asa, sa doarma ei linistiti ca primul pas spre cultura l-au facut, si-au umplut biblioteca.






Back to top
Silvuple
Thu May 21 2015, 12:50AM
Registered Member #14262
Joined: Sun Jun 08 2014, 04:46PM
Posts: 67
Remuscampean- pe scurt ce am inteles, am inteles bine 2-3-2 (do-do#-do) doar ca explicatia mea... daca nu ar fi foarte proasta, as spune ca e excelent de proasta... oricum bine ca ai inteles ce am vrut sa spun. Multumesc pentru relatarea pe larg, am inteles cu aceasta ocazie si alte lucruri cu care sa-mi aprofundez cunostintele.... timpu' ma tinut departe de orga si am cam uitat multe din ce am invatasem anul trecut pe vremea asta.
Despre autorul threadului.... eu l-am intrebat daca ii iese trilul Maestrului, mi-a raspuns "Indiscutabil". De aceea am intrebat din nou ce vrea el cu adevarat.... astept un raspuns.

Back to top
gigiflo
Thu May 21 2015, 03:09AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Ok. Sa ma explic: cunosc cateva melodii pe care le cant ca la "gradinita" asa cum foarte bine s-a exprimat Remus, dar auditia lor, desi ele "tehnic" sunt bine executate, nu este una "plina", " bogata", armonioasa.
Aici vreau eu sa intervin asupra lor cu ajutorul dvs. si sa le "infrumusetez".
Bineinteles ca ma intereseaza un "model", o schema, un algoritm sa pot intelege modul cum se fac aceste lucruri, pentru a putea sa extind aceste " scheme" si la alte melodii, pe principiul "Da-i celui ce pescuieste undita si invata-l sa prinda peste, nu-i da pestele".
Sunt de acord ca videoclipul postat de dl Andronescu ramane doar la stadiul de tutorial.
Explicatiile se lasa asteptate, insa legatura dintre procedeu si piesa interpretata este evidenta.
Dl. Andronescu a definit materialul Lectia 1. Probabil ca va avea timpul necesar sa continue acest sir de lectii, pe care eu il gasesc foarte util.
Cu respect!






Back to top
owydyutzu
Thu May 21 2015, 09:56AM

Registered Member #15125
Joined: Tue Apr 14 2015, 11:28PM
Posts: 89
Eu cand m-am inscris pe acest site ,m-am inscris cu scopul de a incerca sa deslusesc din "tainele" cantatului la orga-dar fara sa depui multa munca individuala nu vei reusi absolut nimic,de multe ori am vrut sa renunt vazand ca nu imi iese si mie cum sant postate unele tutoriale pe net ,dar mi-am dat seama ca repetitia e mama invataturii si daca nu ai un pic de ambitie sigur nu vei reusi

Back to top
IlieB
Thu May 21 2015, 10:24AM
Registered Member #10046
Joined: Fri Dec 03 2010, 05:42PM
Posts: 96
Gigiflo tu vrei sa intelegi cand sa bagi in melodie o infloritura, aici ma refer la mordent, apogiatura, tril, eu asa inteleg. Este mai greu de explicat, mai mult se simte.
Daca te uiti atent la clipul d-lui Andronescu la varianta simpla a melodiei vei vedea ca sunt momente cand tine degetele mai mult pe anumite note (aproximativ o secunda). Cand canta varianta obisnuita o sa vezi ca in toate acele momente sunt introduse ornamente muzicale.
Ideea este ca atunci cand apesi o nota si trebuie sa mai astepti un pic pana apesi urmatoarea nota (in varianta simpla a unei melodii), sa stii ca atunci poti introduce un ornament muzical.
Oricum o imagine face cat o mie de cuvinte. Parerea mea, urmareste de muulte ori cele doua variante ale melodiei si ai sa intelegi.
Dupa aceia trebuie sa ai spontaneitate si dexteritate ca sa executi corect si la timp (exercitii game, game si iar game). Stii cum e, teoria ca teoria, dar practica ne omoara.
Apropo, super bun clipul d-lui Andronescu, nici la scoala nu-ti arata asa. Felicitari!

Back to top
gigiflo
Thu May 21 2015, 11:05AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
IlieB a scris ...

Gigiflo tu vrei sa intelegi cand sa bagi in melodie o infloritura, aici ma refer la mordent, apogiatura, tril, eu asa inteleg. Este mai greu de explicat, mai mult se simte.
Daca te uiti atent la clipul d-lui Andronescu la varianta simpla a melodiei vei vedea ca sunt momente cand tine degetele mai mult pe anumite note (aproximativ o secunda). Cand canta varianta obisnuita o sa vezi ca in toate acele momente sunt introduse ornamente muzicale.
Ideea este ca atunci cand apesi o nota si trebuie sa mai astepti un pic pana apesi urmatoarea nota (in varianta simpla a unei melodii), sa stii ca atunci poti introduce un ornament muzical.
Oricum o imagine face cat o mie de cuvinte. Parerea mea, urmareste de muulte ori cele doua variante ale melodiei si ai sa intelegi.
Dupa aceia trebuie sa ai spontaneitate si dexteritate ca sa executi corect si la timp (exercitii game, game si iar game). Stii cum e, teoria ca teoria, dar practica ne omoara.
Apropo, super bun clipul d-lui Andronescu, nici la scoala nu-ti arata asa. Felicitari!

Multumesc!
Probabil ca studiu si exercitiu intens, imi vor permite sa simt cand si cum sa intervin pentru a aduce un plus de frumusete interpretarii.


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap