Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
Tyros 4
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
elgi
Thu Sep 02 2010, 12:28PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Stimate domnule Valy, nu e deloc prea devreme să scoată T4. În 2003 a apărut T1, în 2005 T2 (la doi ani diferenţă), în 2008 T3, aşa că logic să apară în 2010, la doi ani distanţă, un nou model. Cel mai mult a durat până a ieşit T3, la distanţă de 3 ani! Dar aşteptarea a meritat, pentru că faţă de T2 au schimbat placa de sunet, toate tonurile internal, toate kiturile de percuţie, funcţii noi şi mai ales noua tehnologie AEM, despre care sunt sigur că mulţi habar nu au că există şi cu ce se ocupă ea.
Aşa că o s-o fac pe nebunul şi o să explic ce înseamnă această tehnologie.

Tehnologia AEM

Când cântăm la pian, apăsarea unei note "Do" produce o certă şi relativ fixă notă C. Când cântăm însă la un instrument de suflat, totuşi, o singură atingere cu degetul poate produce sunete diferite, în funcţie de forţa respiraţiei, lungimea notei, adăugarea de triluri sau efecte de legato, precum şi alte tehnici de interpretare. De asemenea, atunci când cântăm două note succesive, de exemplu, "Do" şi "Re", aceste două note vor fin alăturate, sau legate, iar nu sunete independente aşa cum ar pe un pian.
AEM (Articulation Element Modeling - Modelarea articulată a elementului) este tehnologia necesară şi folosită pentru simularea aceastei caracteristici a instrumentelor. În timpul cântatului, samplerele cele mai adecvate unui anumit sunet sunt selectate în secvenţă în timp real, din marile cantităţi de date semplate. Ele sunt uşor alăturate (legate), aşa cum ar suna în mod natural pe acel instrument acustic real.
Această tehnologie care alătură fără probleme diferite samplere, permite aplicarea tonului a unui vibrato realist. În mod convenţional (tradiţional, să-i zicem), la instrumentele muzicale electronice vibrato-ul este aplicat prin modificarea periodică în mod egal şi constant a înălţimii notei din pitch. Tehnologia AEM merge mult mai departe în analizarea sunetului şi dezagreghează wave-urile semplate ce sunt dedicate pentru realizarea efectului de vibrato şi foarte fin le alătură aceste samplere dezagregate, în timp real, în timpul executării liniei melodice respective. Dacă acţionăm rotiţa de modulaţie, atunci când cântăm pe tonurile de Super Articulation 2 (ce folosesc tehnologia AEM), puteţi controla, de asemenea, adâncimea vibrato-ului, menţinând în acelaşi timp nivelul realist al calităţii sunetului, precum şi al interpretării acelei părţi muzicale, exact cum ar face-o un instrumentist real (pe saxofon, trompetă, vioară etc.).
Întrebarea mea celor ce au T3 şi vor T4: aţi terminat de studiat toate posibilităţile lui T3, aţi epuizat întreaga gamă de nuanţe interpretative posibile pe acest model şi aveţi nevoie neapărată de altceva? Este ceva ce nu vă ajunge? Ritmurile se pot face INTEGRAL pe PC, cu toate CV-urile pe care le doriţi, notă cu notă, posibilităţile de modificare a samplerelor sunt aproape infinite (datorită lui Voice Creator for Tyros 3), puteţi pune de acasă pe clapă orice negativ mp3 vreţi, unde este problema, dragii mei? De ce aţi avea nevoie de o altă clapă??? Aş dori argumente solide şi nu puerile, dacă se poate...
Cântări uşoare tuturor şi să auzim numai de bine!

Back to top
alexu
Thu Sep 02 2010, 01:26PM

Registered Member #1060
Joined: Tue Aug 26 2008, 05:39PM
Posts: 272
Foarte bine zis, prietene Elgi. Multumim pentru explicarea tehnologiei AEM. Astept sa fi unul dintre primi ce ne vor explica noutatile lui tyros 4 atunci cand va aprea, nu pentru ca as avea neaparat nevoie de acestea, ci pentru cultura si pasiunea mea.

Back to top
cminor
Thu Sep 02 2010, 01:58PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
cred ca una din tehnologiile actuale care vor fi implementate (mama ce termen comunist ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif ) va fi memoria flash in loc de RAM.
Poate si placa de sunet cu Firewire pentru multitrack cu un nivel mai ridicat al calitatii (24bit/192KHz asio/core) si optiuni de ROM separate (asta ar fi tare)...

Back to top
alexu
Thu Sep 02 2010, 02:32PM

Registered Member #1060
Joined: Tue Aug 26 2008, 05:39PM
Posts: 272
nu prea cred ca flash-ul va inlocui ram-ul din simplul motiv ca flash-ul are viteza de transfer muuuuult mai mica decat ram-ul, iar ram-ul are magistrala de comunicare directa cu procesorul (flash viteze de ordinul Mhz, ram viteze de ordinul Ghz); pentru sampling ram-ul e vital

Back to top
muzicaptsuflet
Thu Sep 02 2010, 02:38PM

Registered Member #9287
Joined: Sat May 01 2010, 11:30AM
Posts: 106
Eu vreau sa-i multumesc lui elgi pentru explicatiile legate de Tehnologia AEM. Chiar doream sa caut pe Internet si sa inteleg la ce se refera acel termen 'Articulation' - din expresia 'Super Articulation Voices' care am vazut ca exista si la PSR S900 (oricum, nu am eu acest instrument, insa ma interesa pentru cultura mea generala), asa ca explicatiile detaliate gasite aici au reprezentat exact ce imi doream. Totul este explicat foarte clar. Multumesc mult!

Back to top
cminor
Thu Sep 02 2010, 02:45PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
alexu , daca te uiti la specificatiile Motif-XF ai sa vezi ca are RAM prin flash ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif (in afara de cei 128SDRAM intern)


FL512M
By using optional flash memory expansion modules you can store your own waveforms and samples onto non volatile memory. This non volatile memory retains your waveform and sample data even when the instrument is turned off. FL512M is a 512MB memory compatible with MOTIF XF.

FL1024M
By using optional flash memory expansion modules you can store your own waveforms and samples onto non volatile memory. This non volatile memory retains your waveform and sample data even when the instrument is turned off. FL1024M is a 1GB memory compatible with MOTIF XF.

Back to top
alexu
Thu Sep 02 2010, 03:05PM

Registered Member #1060
Joined: Tue Aug 26 2008, 05:39PM
Posts: 272
Corecta observatie cminor, numai ca acel flash este memorie de stocare (care mai poate fi fdd, hdd, ssd, card, etc) iar ram-ul e memoria de lucru. Daca memoria de stocare iti permite sa-ti ti sample-urile in clapa, si nu pe stick, card, etc (ceva extern), ram-ul iti permite sa ai mai multe sample-uri si de o complexitate mai mare in style-uri sau unde se mai folosesc in momentul in care canti. Sigur acel flash mai are rolul de a incarca rapid datele in memoria de lucru in momentul in care ai nevoie de ele, deci o idee f buna pentru live si o solutie pentru timpi mari de incare a sample-urilor.

Back to top
cminor
Thu Sep 02 2010, 10:15PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
nu cred...
este ca memoria de la PA800, care este flash-ram nu DIMM sau ca adaptarea facuta pt PA800 (usb-flash)

Back to top
Ionutz_pa
Thu Sep 02 2010, 10:32PM

Registered Member #12
Joined: Thu May 22 2008, 07:20PM
Posts: 584
Chiar sunt curios cu ce o veni in plus fata de T3...

Back to top
Kmcoio
Thu Sep 02 2010, 11:02PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Cminor, are dreptate alexu...in descrierea ta scrie "NON volatile memory", ceea ce nu are nicio legatura cu scopul memoriei Ram,care este memorie de lucru, random acces memory, si care ruleaza samplere atata vreme cat clapa este in functiune, pentru ca la oprire sa se volatilizeze...da, si flashul mai are un dezavantaj in afara de viteza muuult mai mica de operare. Are un numar maxim de imprimari, adica dupa ceva de genul 100000 de utilizari, decedeaza pur si simplu...ce, nu ai avut niciun stick sa iti moara? Eu am avut. Ar fi o durere mare in suflet ca dupa doi ani sa nu mai poti incarca samplere ca ti-a decedat flashul...

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap